logo
Кафедра економічної теорії та конкурентної політики
Кафедра економічної теорії та конкурентної політики
logo
Кафедра економічної теорії та конкурентної політики
img

Новини кафедри


Інформація про діяльність кафедри економічної теорії та конкурентної політики

економічної теорії та конкурентної політики

Травень 2022

Участь в міжнародній конференції центру антимонопольних та регуляторних досліджень (CARS) 

26-27 травня 2022 року завідувач кафедри економічної теорії та конкурентної політики Герасименко Анжеліка Григорівна взяла участь в роботі міжнародної конференції Центру антимонопольних та регуляторних вчень «EU Competition Law Enforcement: Challenges to Be Overcome», організованої в рамках проєкту Жана Моне EU Law Enforcement (EULEN), де спільно з проф. Мазаракі Н.А. представила результати дослідження з на тему «Competition law enforcement in Ukraine: challenges from online giants». Доповідь викликала неабиякий інтерес антитраст-спільноти і супроводжувалася активною дискусією щодо перспектив регулювання конкурентної поведінки онлайн платформ в економіці України.  

У конференції взяли участь біля півсотні учасників із 11 країн світу, в числі яких Польща, Німеччина, Сполучене королівство Великобританії та Північної Ірландії, Франція, Італія, Ірландія, Китай та ін., які обговорили найбільш актуальні питання формування та реалізації конкурентної політики в сучасному світі. 

.


Наукові дискусії на Міжнародній конференції 4th EECME conference (Любляна, Словенія) «Knowledge Transfer for Sustainable Development in Digital Global Societies»

Завідувач кафедри Герасименко А.Г. та доцент Лебедева Л.В. 26 травня 2022 взяли участь у Міжнародній конференції 4th EECME conference (Любляна, Словенія) «Knowledge Transfer for Sustainable Development in Digital Global Societies». 

Герасименко А.Г. з доповіддю «Challenges to competition in the digital world» окреслила основні виклики для конкуренції в цифровому світі, з метою пошуку шляхів їх вирішення фірмами та конкурентними агентствами в інтересах громадського добробуту. 

Лебедева Л.В. у своїй доповіді «Touchless economy: changes in consumer behaviour and in business» розкрила основні ознаки  «безконтактної економіки» - нової моделі економічних відносин, що виникла в результаті впливу пандемії COVID-19, та її влив на поведінку споживачів та бізнес сектору. 

За результатами обох доповідей виникла цікава та плідна дискусія з представниками міжнародної наукової спільноти.

-


Студентські дебати про соціально-економічний розвиток України в умовах воєнного стану та повоєнного відновлення

18 травня 2022 року на базі ФЕМП ДТЕУ відбулася студентська наукова конференція «Пріоритети соціально-економічного розвитку суспільства в умовах війни та післявоєнний період». Під керівництвом викладачів кафедри економічної теорії та конкурентної політики студенти підготували 22 наукові доповіді. 

На пленарному засіданні блискуче виступила студентка 12 групи 4 курсу ФЕМП Олександра Гринчук з доповіддю на тему «Конкурентні засади публічних закупівель за умов воєнного стану» (науковий керівник – проф. Уманців Ю.М.), яка викликала живу дискусію серед слухачів.

На секції 1 «Економіка війни та повоєнного відновлення» студентами були висвітлені дослідження щодо соціально-економічних наслідків війни та пріоритетів післявоєнного відновлення України. Нікого не залишив байдужим емоційний виступ студентки 12 групи 2 курсу ФЕМП Діани Месропян з доповіддю на тему «Державна підтримка бізнесу у воєнний період в Україні» (науковий керівник – доц. Ожелевська Т.С.), яка зарядила всіх присутніх енергетикою майбутньої перемоги на всіх фронтах, в тому числі й економічному.

На секції 2 «Ринки товарів, послуг та ресурсів в умовах воєнного стану» студенти висвітлили проблеми розвитку окремих галузевих ринків та ринку праці. Особливий інтерес визвав виступ студентки 20 групи 2 курсу ФЕМП Ганни Поплужної на тему «Стабілізація ринку праці в умовах воєнного стану» (науковий керівник – доц. Ясько Ю.І.), у якому вона висвітлила цікаві та перспективні аспекти відновлення ринку праці в Україні у повоєнний період.

Дякуємо студентам за активну участь у конференції, активну громадянську позицію в такий складний для України час і бажаємо нових наукових звершень!


Квітень 2022

Студентський круглий стіл  «Інтелектуальна власність: особливості реалізації в умовах воєнного стану»

На базі Державного торговельно-економічного університету 26 квітня 2022 року відбувся (дистанційно) студентський круглий стіл «Інтелектуальна власність: особливості реалізації в умовах воєнного стану», організований кафедрою економічної теорії та конкурентної політики і кафедрою адміністративного, фінансового та інформаційного права.

З вітальним словом до учасників круглого столу звернувся заступник завідувача  кафедри економічної теорії та конкурентної політики, доктор економічних наук, професор Уманців Юрій Миколайович, який наголосив на важливості досліджень з питань реалізації інтелектуальної власності.

Під час роботи круглого столу обговорювалися актуальні питання теоретичних вимірів, інституційного забезпечення та особливостей реалізації відносин інтелектуальної власності в умовах воєнного стану.

У засіданні круглого столу взяли участь 15 студентів: 1 та 2 курсів факультету економіки, менеджменту та психології та 3 курсу факультету міжнародної торгівлі та права ДТЕУ. 

Доповідачі заходу основну увагу акцентували на можливостях реалізації прав інтелектуальної власності в умовах воєнного часу. Зокрема, Нестеренко А.А. (ФЕМП, 2 к., 2 гр.) дослідила проблеми інтелектуальної власності в оборонній сфері.

Дуже цікавим був виступ Галайчук В. Ю. (ФЕМП, 2 к., 4 гр.), присвячений торговій марці як об’єкту інтелектуальної власності, яка у доповіді навела результати власного соцопитування 83 студентів ДТЕУ щодо зміни їх вибору торговельної марки в умовах воєнного часу.  

Найбільш емоційним було обговорення теми академічної доброчесності в освіті та її вплив на якість майбутніх фахівців, а також досвіду захисту інтелектуальних продуктів студентів у провідних країнах світу. В обговоренні цих проблем взяли участь Бучок А.А. (ФЕМП, 2 к., 2 гр.), Пальчик Є. Ю. (ФЕМП, 2 к., 12 гр.) та Філічкіна Є.В. (ФМТП, 3к., 12 гр.). 

Цікавий і неординарний напрям дослідження обрав Юськів К.О. (ФЕМП, 2 к., 3 гр.), який  розглянув невзаємозамінні токени NFT як об’єкт інтелектуальної власності.

Актуальну проблему захисту авторських прав в мережі Інтернет підняли у своїх виступах Прокопенко С.-М. В.  (ФЕМП, 2 к., 3 гр.), Шелемеха О.О. (ФМТП, 3к., 10 гр.) та Ховайло Є.С. (ФМТП, 3к., 12 гр.).

Комерціалізацію інтелектуальної власності через франчайзинг дослідила Рудас К.О. (ФЕМП, 2 к., 5 гр.), а місце аудиту у захисті інтелектуальної власності Семененко Д.Я. (ФЕМП, 2 к., 1 гр.). 


Міжнародний конкурс студентських наукових робіт «Black Sea Science 2022»

Завершив свою роботу Міжнародний конкурс студентських наукових робіт «Black Sea Science 2022», проведений під егідою Black Sea Universities Network та ISEKI-Food Association, у якому взяли участь роботи студентів США, Німеччини, Індії, Литви, Латвії, Румунія, Сербії, Польщі, Болгарії, Казахстану, Молдови, Грузії, Киргизстану та України.  

Цей Конкурс надихнув і студентку 2 курсу 5 групи ФЕМП ДТЕУ Рудас Каріну на написання роботи на актуальну і цікаву тему: «EdTech, InsurTech and FinTech: development and future prospects in Ukraine». Науковий керівник доцент кафедри економічної теорії та конкурентної політики Соколовська І.П. високо оцінила рівень виконаної роботи, яка гідно представила Державний торговельно-економічний університет на цьому Конкурсі. 

Бажаємо Каріні та її керівнику наснаги та нових наукових звершень!


Лютий 2022

Сертифікація студентів, аспірантів та викладачів ДТЕУ за курсом

«Кращі світові практики реалізації конкурентної політики» 

 За результатами спеціалізованого освітнього курсу «КРАЩІ СВІТОВІ ПРАКТИКИ РЕАЛІЗАЦІЇ КОНКУРЕНТНОЇ ПОЛІТИКИ», що реалізувався протягом листопада – грудня 2021 року за сприяння кафедри економічної теорії та конкурентної політики спільно з Антимонопольним комітетом України, Європейським проектом «Правозастосування і юридична підтримка АМКУ» за програмою Twinning та спільним проектом USAID і Федеральної торговельної комісії США «Конкурентні ринки», а також складання підсумкового тесту 22 студенти, 14 викладачів та 1 аспірант ДТЕУ отримали сертифікати про успішне опанування курсу. 

Вітаємо учасників!

Грудень 2021


Лекція Голови Антимонопольного комітету України

10 грудня 2021 року студенти та аспіранти КНТЕУ мали нагоду долучитися до лекції Ольги Піщанської - Голови Антимонопольного комітету України, присвяченої проблемі розслідування картелів в Україні. Вона розказала про сутність та види картелів, особливості їх виявлення і доведення в Україні, навела приклади із практики роботи Антимонопольного комітету України, а саме приклади антиконкурентних узгоджених дій на ринках вугілля й роздрібнрої торгівлі пальним та приклади дозволених узгоджених дій на ринках обслуговування платіжних карток, тютюнової продукції, роздрібної торгівлі товарами щоденного попиту через множину супермаркетів.  

Ця лекція стала заключною у спеціалізованому освітньому курсі "Кращі світові практики конкурентної політики", що реалізувався у межах спільного проекту Антимонопольного комітету України, Агентства США з міжнародного розвитку та проекту Європейського Союзу Twinning. Щиро вдячні пані Ользі, а також усім лекторам курсу та його організаторам.

Сподіваємося на подальшу співпрацю!


Змови на торгах в Україні: литовський досвід

      3 грудня 2021 року старший радник відділу антиконкурентних узгоджень Литовської ради з питань конкуренції, експерт проекту ЄС Twinning Егле Малоніте прочитала для студентів і аспірантів КНТЕУ лекцію на тему «Змови на торгах: литовський досвід». Під час лекції вона розказала про найбільш типові порушення конкурентного законодавства, що зустрічаються під час проведення конкурсних процедур публічних закупівель у Литовській республіці, про особливості виявлення та доведення таких порушень. Під час сесії питань і відповідей обговорювалися перспективи удосконалення вітчизняної системи протидії змовам на торгах. 


Лекція директора відділу супроводження корпоративних угод компанії  RSM Canada

1 грудня 2021 р. за підтримки кафедри економічної теорії та конкурентної політики відбулася лекція директора відділу супроводження корпоративних угод компанії RSM Canada, Fellow ACCA (Association of Chartered Certified Accountants), CPA (Chartered Professional Accountant) Юрія Шведа. Лекцію було присвячено аналізові макроекономічних проблем корпоративних злиттів та поглинань у контексті викликів пандемії COVID-19. На лекції були присутніми студенти факультету економіки, менеджменту та психології різних спеціальностей та спеціалізацій. 

У ході лекції Ю. Швед розкрив макроекономічні особливості процесів злиття та поглинання, вказав на місце та роль держави у регулюванні вказаних процесів, звернув увагу на необхідність застосування антимонопольних важелів впливу на концентрацію капіталу за умов глобальної конкуренції. Студенти отримали вичерпні відповіді на цілий ряд питань практичного характеру.

Дякуємо Ю. Шведу за цікаву та змістовну лекцію й сподіваємося на продовження глибоких дискусій, що наповнюють освітній процес найактуальнішим прикладним змістом, у майбутньому.


 Листопад 2021


Змови на торгах в Україні

     30 листопада 2021 р. відбулася лекція Начальника Управління розслідувань окремих видів антиконкурентних узгоджених дій Антимонопольного комітету України Миколи Смук на тему "Змови на торгах в Україні" для студентів, аспірантів та науковців КНТЕУ. Микола Смук розповів про основні види порушень при проведені торгів, на конкретних справах АМКУ показав, які види покарань застосовуються при спотворенні торгів. Поділився цікавою інформацією про спроби ухиляння від відповідальності порушниками конкурентного законодавства та навів конкретні приклади інструментів, що використовує АМКУ у цьому разі. Лекція виклика активну дискусію та обговорення.

Дякуємо за цікаву та інформативну лекцію!

Обмеження постачання електроенергії як зловживання монопольним становищем

       26 листопада 2021 року Інспектор з питань конкуренції Румунської Ради з конкуренції Ципріан Пілан провів лекцію на тему «Обмеження постачання електроенергії як зловживання монопольним становищем». Студентам та аспірантам він пояснив специфіку функціонування румунського ринку електричної енергії та технологічні особливості виробництва електричної енергії, що є детермінуючими як для визначення меж ринку, так і для вибору стратегії конкуренції на ньому. Лектор скористався прикладом зловживання монопольним (домінуючим) становищем румунським виробником електричної енергії з гідроресурсів – Hidroelectrica, пояснивши не тільки ризики для конкуренції, обумовленої її обмежувальною поведінкою, але й особливості процедури виявлення та доведення відповідного порушення.

.

Зловживання монопольним (домінуючим) становищем в Україні 

       25 листопада 2021 року директор Департаменту досліджень і розслідувань ринків виробничої сфери, фармацевтики та рітейлу Антимонопольного комітету України Юлія Янова провела лекцію на тему «Зловживання монопольним (домінуючим) становищем в Україні», під час якої поділилася зі студентами й аспірантами власним досвідом розгляду справи про визначення монопольного (домінуючого) становища ДП «Укрспирт» на ринку оптової реалізації спирту етилового ректифікованого із часткою 100%.

    Лектор пояснила сутність застосування «Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку», яка призначена  для аналізу діяльності суб'єктів господарювання,  груп суб'єктів господарювання та споживачів з виробництва,  реалізації, придбання    товарів,    надання   послуг,   виконання   робіт  на загальнодержавних та регіональних ринках та «Методичних рекомендацій щодо застосування тесту гіпотетичного монополіста», для визначення товарних та територіальних меж ринків під час розгляду заяв та справ про надання дозволу на концентрацію, узгоджені дії суб’єктів господарювання, досліджень товарних ринків коли межі ринку не можуть бути визначені за допомогою застосування інших методів. Лектор наголосила, що монополія сама по собі не є порушенням законодавства, а закон забороняє саме зловживання монопольним становищем на ринку.

.

Зловживання домінуючим становищем в цифровій економіці 

24 листопада 2021 року юрист Федеральної торговельної комісії США Дженіфер Лі провела лекцію на тему «Зловживання домінуючим становищем в цифровій економіці», під час якої поділилася зі студентами й аспірантами власним досвідом розгляду справи про зловживання домінуючим становищем корпорацією Apple Inc. – виробником Iphone, iOS, оператором AppStore та інших електронних продуктів. Зокрема у справі досліджувалося ринкове становище та конкурентна поведінка Apple Inc. на ринку мікротранзакцій у відеоіграх за заявою виробника популярної відеогри «Fortnite» – EPIC Games, що була незадоволена розміром посередницької маржі AppStore. Лектор пояснила позиції усіх зацікавлених сторін у справі, а також навела обґрунтування судового рішення на користь Apple Inc., пов’язаного із спростуванням факту наявності монопольного (домінуючого) становища Apple Inc. на цьому ринку.  

Дискусія, що розгорнулася після лекції, вийшла за межі обговорюваного кейсу, стосуючись актуальної проблеми детермінації ринкової влади на ринках електронної продукції, позначених потужним мережевим ефектом, перспектив подальшого регулювання діяльності домінуючих операторів таких ринків  тощо.

.

Лекція заступниці голови АМКУ  

18 листопада 2021 року про особливості контролю за концентраціями суб’єктів господарювання в Україні студентам і аспірантам КНТЕУ розказала заступниця Голови Антимонопольного комітету України – Анжеліка Коноплянко. Обговорення торкнулося як правових засад контролю за концентрацією, так і аналізу економічних передумов його здійснення. Лекція була сповнена множиною прикладів із реальної практики роботи АМКУ, чим обумовила значний інтерес аудиторії і активну дискусію.  

Вдячні пані Анжеліці за змістовну і цікаву лекцію! 

.

.

Концентрації в СШАкейс приватизації «Vin & Spirits AB»   

.

     18 листопада 2021 року юрист Федеральної торговельної комісії США та радниця Проекту USAID/FTC «Конкурентні ринки» Дженіфер Лі прочитала для студентів, аспірантів і науковців КНТЕУ лекцію на тему «Концентрації в США: кейс приватизації «Vin & Spirits AB». В межах лекції розглянуто особливості розгляду справи про концентрацію між шведським виробником алкогольних напоїв Vin & Spirits AB, відомим світу брендом Absolut, та Pernod Ricard – французьким виробником і дистриб’ютором алкогольних напоїв. Зокрема, проаналізовано вплив цієї концентрації на американський ринок алкогольних напоїв. Кейс цікавий тим, що він дозволив проілюструвати слухачам не тільки алгоритми виявлення ризиків монополізації ринку, але й механізми запобігання такій монополізації відмінні від відмови у наданні дозволу на угоду. Саме ці алгоритми стали предметом активної дискусії, що розгорнулася після лекції. 

 Концентрації автодилерів: внутрішньо- і міжбрендова конкуренція  

.

    16 листопада 2021 року відбулася лекція Еберхарда Темме – директора департаменту розслідувань Федерального офісу з питань картелів ФРН на тему «Концентрації автодилерів; внутрішньо- і міжбрендова конкуренція». Лектор розповів про власний досвід розслідування справи про злиття автодилерів у Німеччині, використовувані підходи до визначення ринку й оцінки концентрації, а також виклики, з якими прийшлося стикнутися в процесі розслідування.  

Активна дискусія розгорнулася навколо питань щодо встановлення ринкових меж та в частині впливу злиттів загалом і обговорюваного об’єднання на вертикальну конкуренцію в галузі.  

.

Недобросовісна конкуренція в Україні: практичні аспекти

 

12 листопада 2021 року у межах спільного проекту Антимонопольного комітету України, Агентства США з міжнародного розвитку та проекту Європейського Союзу Twinning для студентів, аспірантів та науковців  КНТЕУ відбулася лекція Директора юридичного департаменту  Антимонопольного комітету України Ганни Кривошей на тему «Недобросовісна конкуренція в Україні: практичні аспекти». У лекції розкрито нормативно правові засади визначення недобросовісної конкуренції, її виявлення у господарській практиці та покарання за вчинення відповідного порушення, наведено приклади із досвіду роботи Антимонопольного комітету України.  

Під час дискусії, що супроводжувала лекцію обговорювався методичний інструментарій виявлення та доведення порушень конкурентного законодавства у формі недобросовісної конкуренції, в тому числі підходи до проведення споживчих опитувань і їх застосування для відповідних цілей.  

м

Спеціальний освітній курс «Кращі світові практики конкурентної політики» 

10 листопада 2021 року за сприяння кафедри економічної теорії та конкурентної політики та з інформаційною підтримкою кафедри  журналістики та реклами КНТЕУ долучився до спільного проекту Антимонопольного комітету України, Агентства США з міжнародного розвитку та проекту Європейського Союзу Twinning в межах якого протягом листопада – грудня 2021 року для студентів, аспірантів та викладачів буде реалізовуватись спеціальний освітній курс «Кращі світові практики конкурентної політики».  

Курс розпочався лекцією радниці Проекту USAID/FTC “Конкурентні ринки”, юриста Федеральної Торговельної Комісії США Деніки Ноубл на тему «Оманлива реклама як одна з форм недобросовісної конкуренції: справи США». Протягом двох годин інтенсивно обговорювались питання законодавчого врегулювання недобросовісної конкуренції, використання правдивої інформації для рекламування продукції / послуг, відповідальність рекламних агентств, аргументи захисту рекламних тверджень. Реальні кейси та обговорення у прямому ефірі прикладів неправдивої реклами, презентація досвіду країн у боротьбі з маніпулятивною інформацією, засобів захисту та боротьби із усвідомленим заплутуванням споживачів викликали жвавий інтерес слухачів.  

Щиро вдячні організаторам курсу та лектору! 

.

Участь у Міжнародній конференції «Вища освіта та сталий розвиток: теорія, методологія та тенденції розвитку» 

.

          10 листопада 2021 року зав. кафедри економічної теорії та конкурентної Герасименко А.Г., зав. кафедри міжнародного, цивільного та комерційного права Мазаракі Н.А. та зав. кафедри світової економіки Дугінець Г.В. взяли участь в роботі Міжнародної конференції «Вища освіта та сталий розвиток: теорія, методологія та тенденції розвитку», що проводилася Університетом Отгонтенгер (Монголія). На конференції ними було представлено результати спільного дослідження щодо способів забезпечення якості наукових досліджень у галузях освіти та соціальних наук, яка викликала жваву дискусію та обговорення. 

        Загалом до конференції були долучені представники університетів Канади, Швейцарії, Румунії, Японії, Монголії, Кореї, які обговорили актуальні проблеми забезпечення належної якості наукових досліджень та освітньої діяльності у цілях стимулювання сталого розвитку суспільства.  

Жовтень 2021

День гостинності для майбутніх вступників

21 жовтня 2021 року кафедрою економічної теорії та конкурентної політики було проведено зустріч з майбутніми вступниками - учнями 10-11 класів СЗШ №294 міста Києва у межах Дня гостинності.

Під час екскурсій доцентами кафедри економічної теорії та конкурентної політики Ожелевською Т.С. та Ясько Ю.І. школярів було ознайомлено з особливостями вступної кампанії, матеріально-технічною базою університету та особливостями освітнього процесу в КНТЕУ. Під час зустрічі гості відвідали SMART-бібліотеку та «KNUTE HUB», «занурились» у віртуальну реальність з окулярами VR, ознайомилися з обладнанням аудиторій та рекреаційними ігровими зонами. 

До заходу долучилася завідувач кафедри економічної теорії та конкурентної політикид.е.н., проф. Герасименко А.Г., яка особливу увагу приділила особливостям навчання на спеціальностях «Економіка» ОС «молодший бакалавр», «Економіка галузевих ринків» та «Менеджмент антимонопольної діяльності» ОС «бакалавр». 

Школярі проявляли активність під час заходу, задавали питання та цікавилися різноманітними аспектами умов навчання в КНТЕУ.

Колектив кафедри економічної теорії та конкурентної політики радий вітати гостей-абітурієнтів та запрошує долучитися до дружньої родини КНТЕУ.

Міжнародний семінар щодо захисту конкуренції та інтелектуального права в Україні

06-07 жовтня 2021 року завідувач кафедри економічної теорії та конкурентної політики Герасименко Анжеліка Григорівна разом із завідувачем кафедри міжнародного, цивільного та комерційного права взяла участь в роботі міжнародного семінару щодо захисту конкуренції та інтелектуальної власності  в Україні, організованого Інститутом інновацій  та конкуренції імені Макса Планка (Мюнхен, Німеччина). Герасименко А.Г.  та Мазаракі Н.А виступили із доповіддю на тему «New Normal» in Competition within the Gaps of Ukrainian Competition Law», в межах якої презентували результати власного дослідження щодо викликів,  з якими конкурентна політика зіткнулася на ринках інформаційно-посередницьких послуг по мірі становлення цифрової економіки,  та щодо готовності конкурентної політики України ефективно на них реагувати.

Доповідь супроводжувалася активною дискусію, за результатами якої визначено шляхи подальших наукових досліджень у галузі розвитку конкуренції.

День гостинності онлайн

05 жовтня 2021 доц. Лебедевою Л.В. було проведено День гостинності онлайн на платформі ZOOM, що дало змогу долучитися учням з різних областей України, а саме зі шкіл: 261 м. Києва, 129 м. Києва, Економіко-правового ліцею м. Києва, №6, м. Авдіївка, Донецька обл., ЗОШ 1, Хмельницька обл., №4, м. Долинське, Кіровоградська обл., Молодіжненська шк., Кіровоградська обл., Великоберезнянська ЗОШ, Хмельницька обл., Бобрицька ЗОШ, Київська обл., 71 гімназія, м.Запоріжжя.

Учні дізналися про спеціальності університету та умови вступу до КНТЕУ, особливу увагу Лебедева Л.В. приділила особливостям навчання на спеціальностях «Економіка» ОС «молодший бакалавр» та «Економіка галузевих ринків» та «Менеджмент антимонопольної діяльності» ОС «бакалавр». 

Майбутні вступники задавали питання щодо умов вступу та навчання у КНТЕУ, на які отримали вичерпні відповіді.

Вересень 2021

День відкритих дверей у КНТЕУ

25 вересня 2021 року КНТЕУ в черговий раз відчинив двері для абітурієнтів, провівши День відкритих дверей. Захід зібрав зацікавлених майбутніх абітурієнтів та їх батьків. Представники кафедри розповіли присутнім про умови вступу до КНТЕУ, особливості вступної кампанії, надали відповіді на поставлені запитання та провели ексукрсію університетом.

Студенти КНТЕУ відвідали Академію ДТЕК - партнера освітніх програм.

Студенти першого курсу факультету економіки, менеджменту та психології Київського національного торговельно-економічного університету спеціальностей "Економіка галузевих ринків" (ОС "бакалавр") та "Економіка" (ОС "молодший бакалавр") 23 вересня 2021 року під керівництвом старшого викладача кафедри економічної теорії та конкурентної політики Шкуропадської Діани Борисівни відвідали Академію ДТЕК, яка є корпоративним університетом енергетичної компанії ДТЕК й партнером освітніх програм кафедри.

Першокурсники дізналися про історію створення Академії ДТЕК, напрями та особливості її діяльності, перспективи співпраці з КНТЕУ. Під час екскурсії вони відвідали музей, де ознайомилися з нагородами та з ключовими договорами про співпрацю Академії ДТЕК з її партнерами. 

Студенти були в захваті від екскурсії та залишилися під враженням від побаченого.

Дякуємо Академії за цікаву екскурсію!

ЗАХИСТ ДОКТОРСЬКОЇ ДИСЕРТАЦІЇ

У житті кафедри сталася важлива подія, яка значно підвищила наукове зростання її кадрового складу. Так, 21 вересня 2021 року доцентом кафедри економічної теорії та конкурентної політики Київського національного торговельно-економічного університету ШТУНДЕР ІРИНОЮ ОЛЕКСАНДРІВНОЮ захищено дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.01. – Економічна теорія та історія економічної думки на тему: «Формування ефективної зайнятості в умовах інноваційного розвитку економіки»

Захист проходив на засіданні спеціалізованої Вченої ради Д 26.006.01 у ДВНЗ«Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» під головуванням доктора економічних наук, професора В.І. Кириленка.

Під час захисту розгорнулася продуктивна наукова дискусія щодо визначення факторів, критеріїв та показників ефективної зайнятості, інноваційних компонентів її формування.Цікавими аспектами дисертаційного дослідження Штундер І.О., що спонукали до творчого обговорення, стали комплексний показник інтегральної оцінки ефективної зайнятості та запропонована автором модель державної стратегії ефективної зайнятості населення.

Колектив кафедри щиро вітає Ірину Олександрівну та бажає їй подальших успіхів у науковій роботі та освітній діяльності!

.

Знайомство з професією – студенти КНТЕУ відвідали Антимонопольний комітет України

Студенти першого курсу факультету економіки, менеджменту та психології Київського національного торговельно-економічного університету спеціальності "Менеджмент антимонопольної діяльності" (16 група) 17 вересня 2021 року під керівництвом професора кафедри економічної теорії та конкурентної політики Романенка В.А.  відвідали Антимонопольний комітет України.

Першокурсники дізналися про історію створення АМКУзміст та особливості діяльності Антимонопольного комітету, його структуру, нормативно-законодавчі акти, на основі яких функціонує Комітет. Студенти мали змогу поставити низку запитань щодо специфіки роботи Комітету.

Під час екскурсії вони відвідали музей, де ознайомилися з матеріалами, що пов'язані з етапами становлення та розвитку даного органу державної виконавчої влади. Студентів зацікавили міжнародні зв’язки Комітету, стратегія розвитку та основні напрями його діяльності. 

Особлива увага була приділена можливостям майбутнього працевлаштування випускників в Антимонопольному комітеті та його територіальних відділеннях.

Участь в  роботі VII міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми формування та реалізації конкурентної політики»

16-17 вересня 2021 року завідувач кафедри економічної теорії та конкурентної політики Герасименко А.Г. взяла участь в роботі VII міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми формування та реалізації конкурентної політики», що відбувалася в Національному Університеті "Львівська політехніка",  з доповіддю щодо ролі нео-природних монополій в цифровій економіці.  Під час конференції обговорено як тенденції розвитку конкуренції і  конкурентної політики загалом, так і проблеми та перспективи підготовки фахівців у сфері захисту економічної конкуренції.  До обговорення крім представників академічної спільноти України, Польщі, США, долучилися представники Антимонопольного комітету України, органів місцевого самоврядування.

Конкурентна трансформація транспорту: від залізниці до космосу - лекція Расселла Піттмана

14 вересня 2021 року в КНТЕУ на запрошення кафедри економії теорії та конкурентної політики відбулася лекція-вебінар професора Расселла Піттмана - директора з питань економічних досліджень відділу конкурентної політики Міністерства юстиції США на тему «Конкурентна трансформація транспорту: від залізниці до космосу», в ході якої лектор розповів про досвід конкурентного реформування транспорту у різних країнах світу, перспективи і ризики трансформації української транспортної системи, насамперед системи залізничних перевезень за різними моделями,  що знаходяться в портфелі іноземних консультантів Кабінету Міністрів України,  Міністерства інфраструктури  України,  Антимонопольного комету України та інших органів державної влади, дотичних до проблеми конкурентного реформування транспорту. 

У зв'язку з карантинними обмеженнями лекція-вебінар відбувалася в дуальному форматі. Частина  студентів була присутня наживо, частина - в режимі Zoom - конференції.  Загалом захід відвідало понад 100 студентів, аспірантів і викладачів освітніх програм  «Менеджмент антимонопольної діяльності», «Економіка»,  «Економіка галузевих ринків» та ін. 

Активна дискусія розгорнулася між лектором і слухачами щодо переваг і недоліків різних підходів до реформування транспорту та вибору такого підходу,  що найкраще б відповідав передумовам і запитам відповідної реформи в Україні. 

Щиро вдячні пану Піттману за цікаву лекцію, сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!

Профорієнтаційна зустріч у школі  №36 імені С.П. Корольова м. Києва

10 вересня 2021р. доцентом Вертелєвою О.В. була проведена зустріч із учнями 10А класу школи І-ІІІ ступенів №36 імені С.П. Корольова міста Києва. Учнів було ознайомлено з основними напрямками освітніх послуг, що надаються КНТЕУ, переліком факультетів та спеціальностей (з короткою характеристикою кожного з них), умовами вступу та навчання, особливостями програм ступенів "бакалавр" та "молодший бакалавр", перспективами працевлаштування  у відповідності до здобутого фаху. 

Школярі були забезпечені роздатковим матеріалом, навчилися користуватися офіційним сайтом КНТЕУ для ознайомлення з актуальною інформацією щодо діяльності КНТЕУ у навчальній, виховній, організаційній, міжнародній та інших сферах, що можуть зацікавити майбутнього абітурієнта. Зустріч пройшла у творчій та невимушеній атмосфері, заплановано подальші спільні заходи. 

Вітаємо першокурсників з інавгурацією!

1 вересня 2021 р. відбулася урочиста інавгурація першокурсників у Київському національному торговельно-економічному університеті.

Цього року лави студентства КНТЕУ поповнили 4 824 першокурсники, в тому числі студенти освітніх програм кафедри «Менеджмент антимонопольної діяльності», «Економіка галузевих ринків» та «Економіка».

Традиційно, церемонію відкривав ректор КНТЕУ Анатолій Антонович Мазаракі. Звертаючись до студентів з вітальним словом, він зауважив: «Цьогоріч свято особливе тим, що воно відбувається в рік, коли університету виповнюється 75 років…. Пам’ятайте, що навчання – це інтенсивна, напружена робота, але це й те, що дає вам розвиток і поштовх на все життя. Завжди пам’ятайте тих, хто створив вам сьогоднішнє свято, ваших батьків, вчителів. Я вірю у ваше гарне майбутнє».       

Викладачі кафедри щиро вітають студентів з початком їх навчання у КНТЕУ та бажають наснаги та успіхів у навчанні!

Травень 2021

СЕРТИФІКАЦІЯ СТУДЕНТІВ, АСПІРАНТІВ ТА ВИКЛАДАЧІВ  КНТЕУ ЗА КУРСОМ «ЕКОНОМІЧНА КОНКУРЕНЦІЯ: ПРАВО, ПОЛІТИКА, ЕКОНОМІКА»

За результатами спеціалізованого освітнього курсу «Економічна конкуренція: право, політика, економіка», що реалізувався протягом лютого – квітня 2021 року за сприяння кафедри економічної теорії та конкурентної політики спільно з Антимонопольним комітетом України, Європейським проектом «Правозастосування і юридична підтримка АМКУ» за програмою Twinning та спільним проектом USAID і Федеральної торговельної комісії США «Конкурентні ринки», а також складання підсумкового тесту 20 студентів, 11 викладачів та 3 аспірантів КНТЕУ отримали сертифікати про успішне опанування курсу.

Вітаємо учасників!

Кафедра економічної теорії та конкурентної політики виступила організатором студентського круглого столу 

З нагоди відзначення 25-ї річниці Конституції України 19 травня 2021 року кафедра економічної теорії та конкурентної політики виступила організатором студентського круглого столу на тему «Конституційні економічні права та свободи громадян України», проведено в онлайн-режимі (на платформі Zoom). 

З вітальним словом до учасників круглого столу звернувся доктор економічних наук, професор, завідуючий кафедри економічної теорії та конкурентної політики Лагутін В. Д., який наголосив на важливості досліджень з питань реалізації конституційних економічних прав та свобод громадян України.

У засіданні круглого столу взяли участь 15 студентів 2 курсу факультету економіки, менеджменту та психології КНТЕУ. З цікавими доповідями про реалізацію конституційного права на підприємницьку діяльність виступили Афенді А.І. (ФЕМП, 2 к., 17 гр.) та Липкан В.В. (ФЕМП, 2 к., 16 гр.). Актуальну проблему захисту права власності підняли у своїх виступах Маснюк К.А. (ФЕМП, 2 к., 17 гр.) та Цибанюк І.О. (ФЕМП, 2 к., 17 гр.). У цьому контексті особливої гостроти набуває питання реалізації права на результати інтелектуальної та творчої діяльності в Україні, які висвітили у своїх виступах Галабурда О.В. (ФЕМП, 2 к., 1 гр.) та Раділова Д.В. (ФЕМП, 2 к., 16 гр.). Важливе місце у дискусії зайняла проблема викликів щодо реалізації конституційного права на працю в умовах пандемії. У її обговоренні виступили Горобець В.О. (ФЕМП, 2 к., 17 гр.), Урсатій А.Е. (ФЕМП, 2 к., 1 гр.) та Арман В.І. (ФЕМП, 2 к., 16 гр.). Жваві дискусії розгорілися навколо питання реалізації конституційного права на землю в Україні, яке підняли у своїх виступах Михайлюк М.В. (ФЕМП, 2 к., 16 гр.) та Шемет К.Є. (ФЕМП, 2 к., 16 гр.). Також на засідання круглого столу виступили  Дамчук Д. Ю. (ФЕМП, 2 к., 2 гр.) та  Козін А.В. (ФЕМП, 2 к., 1 гр.) про  реалізацію конституційного права на освіту, а також Теліга О.В. (ФЕМП, 2 к., 16 гр.) та Черненко А.В. (ФЕМП, 2 к., 17 гр.) про реалізацію права на соціальний захист, зокрема щодо пенсійного забезпечення в Україні.

Дякуємо всім учасникам за цікаві виступи та жваву дискусію і бажаємо нових наукових звершень!

ГОСТЬОВА ЛЕКЦІЯ ПРОФЕСОРА ГЕРАСИМЕНКО А.Г. ДЛЯ ПРЕДСТАВНИКІВ НТУ «ДНІПРОВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»

18 травня 2021 року у рамках співпраці із НТУ «Дніпровська політехніка» професором кафедри економічної теорії та конкурентної Герасименко А.Г. проведено гостьову лекцію для студентів, аспірантів та викладачів відповідного університету на тему «Практика розслідування картелів», в межах якої обговорено передумови, алгоритми та інструментарій розслідування картелів в Україні та світі, найбільш гучні картельні справи, способи їх розслідування та доведення, форми покарання застосовувані до порушників. Дискусія розгорілася навколо питань ефективності застосування окремих інструментів виявлення та розслідування картелів в умовах обмеженої інституційної ефективності економіки України. Учасники поділилися думками щодо напрямків підвищення ефективності розслідування картелів в Україні.

Круглий стіл на тему «Теоретичні та методологічні засади трансформації економічної науки у ХХІ ст.»

З нагоди відзначення 75-ти річчя Київського національного торговельно-економічного університету та з метою обговорення основних концептуальних трендів у розвитку економічної науки у ХХІ ст. кафедрою економічної теорії та конкурентної політики 14 травня 2021 р. було проведено круглий стіл на тему «Теоретичні та методологічні засади трансформації економічної науки у ХХІ ст.».

З вітальним словом до учасників круглого столу звернувся доктор економічних наук, професор, завідуючий кафедри економічної теорії та конкурентної політики та модератор круглого столу Лагутін В. Д., який наголосив на важливості досліджень трансформації економічної науки у ХХІ ст.

До обговорення актуальних питань розвитку економічної науки долучилися науковці з: Національного технічного університету «Дніпровська політехніка», Західноукраїнського національного університету, Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, Міжнародного європейського університету, ДВНЗ «Ужгородський національний університет» та Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого та ін.

Учасники круглого столу виступили з наступними доповідями:

Зайцев Ю. К., доктор економічних наук, професор, Міжнародний європейський університет.Постнеоліберальна парадигма конструктивної трансформації сучасного суспільства: потреба, особливості, перспективи.

Пилипенко Г. М., доктор економічних наук, професор, Національний технічний університет «Дніпровська політехніка». Сучасна суспільнознавча наука як методологічне підґрунтя дослідження економічного розвитку суспільства

Герасименко А. Г., доктор економічних наук, професор, Київський національний торговельно-економічний університет. Трансформація методології мейнстріму в інформаційній економіці.

Длугопольський О. В., доктор економічних наук, професор,  Західноукраїнський національний університет. Емпірична оцінка виявлених вподобань: нові підходи до держави добробуту у ХХІ ст.

Гуменюк В. В., доктор економічних наук, професор, Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу. Економічна політика європейських країн в умовах глобальної пандемії.

Уманців Ю. М., доктор економічних наук, професор, Київський національний торговельно-економічний університет. Концептуальні засади аналізу розвитку корпоративного підприємництва у ХХІ ст.

Пойда-Носик Н. Н.доктор економічних наук, професор, ДВНЗ «Ужгородський національний університет». Концептуальні підходи до забезпечення фінансової безпеки акціонерних товариств.

Гриценко О. А., доктор економічних наук, професор, Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. Потенціал економічної теорії у дослідженні походження права.

Ніколаєць К. М., доктор історичних наук, професор, Київський національний торговельно-економічний університет. Вплив глобалізаційних процесів на визначення предметного поля футурологічних досліджень.

За результатами доповідей учасників круглого столу розгорілася цікава та жвава дискусія.

Дякуємо всім за участь!

Квітень 2021

ЗАКЛЮЧНА ЛЕКЦІЯ ЗА ПРОЕКТОМ «ЕКОНОМІЧНА КОНКУРЕНЦІЯ: ПРАВО, ПОЛІТИКА, ЕКОНОМІКА»

26 квітня 2021 року відбулася заключна лекція за проектом «Економічна конкуренція: право, політика, економіка», що тривав протягом лютого – квітня 2021 року в межах співпраці КНТЕУ з Антимонопольним комітетом України, Агенцією США з міжнародного розвитку та Європейським Союзом. Лекцію з питань аналізу злиттів та поглинань провів юрист федеральної торговельної комісії США, екс-заступник директора Департаменту Комплаєнсу Федеральної торговельної комісії США Даніел Дюкор, який розкрив основні підходи до дослідження злиттів, алгоритм та множину альтернативних методик такого дослідження як передумови надання дозволу чи заборони реалізації злиття.

Щиро вдячні лекторам та організаторам проекту «Економічна конкуренція: право, політика, економіка» з числа міжнародних організацій, конкурентних відомств США та ряду європейських країн, Антимонопольного комітету України за сприяння яких студенти, аспіранти та викладачі КНТЕУ отримали можливість ознайомитися з теоретичними засадами та практикою захисту економічної конкуренції в світі.

ПЕРЕМОГИ СТУДЕНТІВ КАФЕДРИ НА ВСЕУКРАЇНСЬКОМУ КОНКУРСІ СТУДЕНТСЬКИХ НАУКОВИХ РОБІТ ЗІ СПЕЦІАЛЬНОСТІ «УПРАВЛІННЯ У СФЕРІ ЕКОНОМІЧНОЇ КОНКУРЕНЦІЇ»

21 квітня 2021 року у Полтавській державній аграрній академії відбулася науково-практична відеоконференція - заключний етап ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Управління у сфері економічної конкуренції», на який було подано 118 наукових робіт від 192 авторів з 47 закладів вищої освіти.

Високий рівень наукових робіт з цієї спеціальності «Управління у сфері економічної конкуренції» студентів КНТЕУ визнає галузева комісія Конкурсу вже четвертий рік поспіль і нагороджує дипломом одну з поданих на Конкурс робіт. Але в цьому році  були відзначені дипломами дві наукові роботи студентів КНТЕУ.

Студентка 4 курсу 10 групи ФЕМП КНТЕУ Нестерець Анна Олександрівна блискучо захистила свою роботу і показала вміння фахово і аргументовано відстоювати свою наукову позицію, за що була нагороджена дипломом І ступеня та цінним подарунком. 

Студентка 4 курсу 10 групи ФЕМП КНТЕУ Золіна Дар’я Олександрівна також гідно представила свою роботу, підтвердивши високий науковий рівень поданого проекту, за що була нагороджена дипломом ІІ ступеня.

Особливу подяку висловлюємо науковому керівнику обох робіт – професору Уманціву Юрію Миколайовичу, який щорічно поповнює студентську команду переможців Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт.

Вітаємо Анну,  Дар’ю та їх наукового керівника з перемогою і бажаємо їм творчої наснаги й подальших наукових звершень!

ПАРАЛЕЛЬНА ПОВЕДІНКА І ЗМОВИ: ОСОБЛИВОСТІ КВАЛІФІКАЦІЇ

19 квітня 2021 року відбулася лекція Егле Малоніте – старшого радника відділу антиконкурентних узгоджень Литовської ради з питань конкуренції на тему «Паралельна поведінка і змови: особливості кваліфікації». Лектором розкрито особливості виявлення та доведення змов, встановлення їх відмінностей від паралельної поведінки суб’єктів господарювання на ринку, що є проконкурентною практикою і не може кваліфікуватися як порушення конкурентного законодавства. На прикладі справ Wood Pulp, Dyestuffs, T-Mobile, а також справи про змову автошкіл у Литві проілюстровано конкретний інструментарій дослідження і доведення змов. 

По завершенню лекції відбулася цікава дискусія про вплив окремих господарських практик на формування та підтримання картелю. 

ПРО НЕДОБРОСОВІСНУ КОНКУРЕНЦІЮ ВІД ЗАСТУПНИКА ДИРЕКТОРА УПРАВЛІННЯ МІЖНАРОДНИХ ЗВ’ЯЗКІВ ФЕДЕРАЛЬНОЇ ТОРГОВЕЛЬНОЇ КОМІСІЇ США

12 квітня 2021 року відбулася лекція директора управління міжнародних зв’язків Федеральної торговельної комісії США Рассела Демтофта присвячена феномену недобросовісної конкуренції. 

Під час лекції пан Демтофт пояснив слухачам зміст недобросовісної конкуренції, а також її деформуючий вплив на ринки в цілому та на відносини конкуренції на них зокрема. Особливу увагу було приділено такому прояву недобросовісної конкуренції як оманлива реклама. Наведено конкретні рекламні оголошення, що мають ознаки оманливості, розкрито зміст відповідних кейсів та наслідки втручання Федеральної торговельної комісії у відповідну недобросовісну поведінку рекламодавців.

АДВОКАТУВАННЯ КОНКУРЕНЦІЇ НА РЕГУЛЬОВАНИХ РИНКАХ

05 квітня 2021 року відбулася чергова лекція освітнього курсу  «Економічна конкуренція: право, політика, економіка» від консорціуму американських та європейських конкурентних відомств на тему «Адвокатування конкуренції на регульованих ринках», під час якої було обговорено активну роль конкурентних відомств світу у контролі за інститутотворенням на регульованих ринках, покликаним протидіяти потенційній монополізації таких ринків та зловживанням з боку уже присутніх на ньому компаній, забезпечення їх відкритості для потенційної конкуренції.

Наведено приклади із практики роботи Федеральної торговельної комісії США, конкурентних відомств Литви та Австралії. Обговорено роль освітніх та наукових установ у адвокатуванні конкуренції.

Березень 2021

БАЛАНС КОНКУРЕНЦІЇ ТА РЕГУЛЮВАННЯ:
ЛЕКЦІЯ ДОКТОРА ДЖ. ХІЛКІ

29 березня 2021 року економічний радник Федеральної торговельної комісії США, доктор філософії з економіки Дж. Хілкі провів онлайн лекцію для студентів, аспірантів та викладачів на тему «Баланс конкуренції та регулювання», розкривши в ній не тільки теоретичну, але й практичну сторону одвічної економічної проблеми. З посиланням на конкретні кейси з власного досвіду роботи Дж. Хілкі пояснив передумови успішного регулювання та дерегулювання ринків, в тому числі природно монопольних ринків у галузях транспорту та енергетики.

В межах дискусії, що розгорілася між учасниками, піднімалося питання регулювання «нових» галузей та діяльності інформаційних гігантів на кшталт Google, Facebook, Amazon та ін., придатності для їх регулювання класичного інструментарію регулювання природних монополій, відповідь на яке проявила відмінності між американським і європейським підходом до їх регулювання. 

День гостинності онлайн

26 березня було проведено День гостинності онлайн на платформі ZOOM доц. Лебедевою Л.В. для учнів 11 класу ЗОШ № 10, м. Мирноград, Донецької області та 11 класу ЗОШ № 7 м. Ніжин, Чернігівської області.

Учні дізналися про спеціальності університету та умови вступу до КНТЕУ, особливу увагу Лебедева Л.В. приділила особливостям навчання на спеціальностях «Економіка» ОС «молодший бакалавр» та «Економіка галузевих ринків» та «Менеджмент антимонопольної діяльності» ОС «бакалавр». Також учні ознайомилися з матеріально-технічною базою КНТЕУ, яка визвала позитивні емоції. Учні ставили питання щодо умов вступу та навчання у КНТЕУ, на які отримали вичерпні відповіді.

МЕТОДИКА ДОСЛІДЖЕННЯ ЗМОВ ВІД ЕКСПЕРТА РАДИ З КОНКУРЕНЦІЇ РУМУНІЇ

22 березня 2021 року відбулася лекція експерта з питань конкуренції Ради з конкуренції Румунії Ани-Флоріни Іван-Ілієску на тему «Горизонтальні угоди: змови на торгах і картелі». Ця лекція стала продовженням освітнього курсу «Економічна конкуренція: право, політика, економіка» від консорціуму американських та європейських конкурентних відомств.

Лектор розповіла про базові регламенти контролю за змовами у ЄС та Румунії, пояснила алгоритми та методики розслідування картелів та інших видів змов, їх відмінність від паралельної поведінки як дозволеної господарської практики, відповідальність учасників антиконкурентних узгоджених дій. Все це ілюструвалося конкретними прикладами з практики Європейської комісії, Ради з конкуренції Румунії, а в ході постлекційної дискусії – прикладами з роботи Антимонопольного комітету України.

ЛЕКЦІЯ КЕРІВНИКА ДЕПАРТАМЕНТУ З ДОСЛІДЖЕННЯ РИНКІВ СПОЖИВЧИХ ТОВАРІВ РАДИ З КОНКУРЕНЦІЇ РУМУНІЇ

15 березня 2021 року в продовження освітнього курсу «Економічна конкуренція: право, політика, економіка» від консорціуму американських та європейських конкурентних відомств відбулася лекція Соріна Лунгу – керівника департаменту з дослідження ринків споживчих товарів Ради з конкуренції Румунії, присвячена аналізу вертикальних угод між постачальниками і дистриб’юторами, їх впливу на конкуренцію на ринках, ціни та суспільний добробут.

Лекція була наповнена прикладами із практики роботи Ради з конкуренції Румунії та Єврокомісії, викликала жвавий інтерес студентів, і завершилася активною сесією питань-відповідей, в ході яких обговорювалася специфіка регулювання вертикальних угод та алгоритми взаємодії бізнесу і конкурентного відомства в контексті такого регулювання.

ЛЕКЦІЯ Р. ШВЕНСФЕЄРА – ПРЕДСТАВНИКА НІМЕЦЬКОГО КОНКУРЕНТНОГО ВІДОМСТВА

01 березня 2021 року як продовження освітнього курсу «Економічна конкуренція: право, політика, економіка» від консорціуму американських та європейських конкурентних відомств відбулася лекція кандидата юридичних наук, речника 8 Відділу Німецького конкурентного відомства – Bundeskartellamt – Роланда Швенсфеєра на тему «Зловживання домінуючим положенням. Колективне домінування».

Під час лекції обговорено питання одноосібного та колективного домінування, їх передумов, юридичної кваліфікації, способів дослідження. Лекцію побудовано на прикладах із практики роботи Німецького конкурентного відомства та Європейської Комісії, в числі яких справи Hoffmann-La Roche, Intel, AKKA/LAA, Gradtagszahlen, British Petroleum – ARAL, ConocoPhilipps – JET, ExxonMobil – Esso, Shell та ін. Роз’яснено інструментарій економічного та юридичного аналізу, що використовувався у згадуваних антимонопольних справах.

Лютий 2021

УЧАСТЬ У СЕМІНАРІ TAIEX ЩОДО ОБГОВОРЕННЯ ІНДЕКСУ МОНІТОРИНГУ КОНКУРЕНТНОГО СЕРЕДОВИЩА

26 лютого 2021 року д.е.н., професор кафедри Герасименко А.Г. взяла участь у семінарі щодо обговорення індексу моніторингу конкурентного середовища, організованому в межах програми ЄС TAIEX. Серед інших учасників семінару з числа представників органів державної влади України в роботі семінару брали участь голова та заступниця голови Антимонопольного комітету України – відповідно Піщанська О.С. та Чередніченко Д.П., заступниця Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Панаіотіді С.М., заступниця голови Державної служби статистики України Жук І.М.; з числа міжнародних експертів – Р. Ферранді – експерт з питань конкуренції Організації економічного співробітництва та розвитку, Р. Піттман – керівник економічного департаменту Міністерства юстиції США, В Нерау та І. Бусега – представники головного економічного відділу Румунської конкурентної ради, а також представники української академічної спільноти, що окрім КНТЕУ представляли КНУ імені Тараса Шевченка, та представників бізнесу.

Під час семінару обговорювався проєкт Методології розрахунку Індексу моніторингу конкурентного середовища, в тому числі дискусійні питання щодо рівня та об’єктів такого моніторингу, джерел інформації для його проведення, використовуваних індикаторів, вагових коефіцієнтів, а також ризики, пов’язані з його оприлюдненням та застосуванням. За результатами обговорення прийнято рішення про доопрацювання проєкту із урахуванням озвучених зауважень.

ЛЕКЦІЯ ЕКОНОМІЧНОГО РАДНИКА ФЕДЕРАЛЬНОЇ ТОРГОВЕЛЬНОЇ КОМІСІЇ ДЛЯ СТУДЕНТІВ ТА АСПІРАНТІВ

Ринки та ринкова влада: аналіз та регулювання – під такою темою 22 лютого 2021 року пройшла друга лекція освітнього курсу «Економічна конкуренція: право, політика, економіка» від консорціуму американських та європейських конкурентних відомств. Лектором цього разу виступив доктор філософії з економіки, колишній заступник голови економічного департаменту, а нині – економічний радник Федеральної торговельної комісії (США) Дж.К. Хілкі.

В лекції розкрито економічні засади конкуренції та ринкової влади, наведено приклади типових обмежень конкуренції та способи боротьби з останніми, місце та роль конкурентної політики в системі економічної політики держави, а також у співвідношенні з ширшим колом державних інтервенцій.

Вдалим доповненням до лекції стала міні-презентація представниці Антимонопольного комітету України – Філь Я.В. – щодо зловживань монопольним (домінуючим) становищем на ринках України. 

НАУКОВА ЕКСПЕРТИЗА ПРОЄКТУ МЕТОДОЛОГІЇ РОЗРАХУНКУ ІНДЕКСУ МОНІТОРИНГУ КОНКУРЕНТНОГО СЕРЕДОВИЩА

На запит Антимонопольного комітету України №220-29/04-1104 від 22 січня 2021 року зав. кафедри економічної теорії та конкурентної політики В.Д. Лагутіном та професором кафедри – А.Г. Герасименко проведено наукову експертизу Проєкту методології розрахунку Індексу моніторингу конкурентного середовища. За результатами експертизи сформульовано наведені нижче зауваження та пропозиції

ЗАУВАЖЕННЯ ТА ПРОПОЗИЦІЇ ДО ПРОЄКТУ МЕТОДОЛОГІЇ РОЗРАХУНКУ ІНДЕКСУ МОНІТОРИНГУ КОНКУРЕНТНОГО СЕРЕДОВИЩА


ЕКОНОМІЧНА КОНКУРЕНЦІЯ: ПРАВО, ПОЛІТИКА, ЕКОНОМІКА – ОСВІТНІЙ КУРС ВІД КОНСОРЦІУМУ АМЕРИКАНСЬКИХ ТА ЄВРОПЕЙСЬКИХ КОНКУРЕНТНИХ ВІДОМСТВ

Спеціалізований освітній курс «Економічна конкуренція: право, політика, економіка» реалізується в межах співпраці КНТЕУ з Антимонопольним комітетом України, Агенцією США з міжнародного розвитку та Європейським Союзом, в тому числі в рамках європейського проекту «Правозастосування і юридична підтримка АМКУ» за програмою Twinning. КНТЕУ і кафедра економічної теорії та конкурентної політики були відібрані до участі у цьому проекті разом з трьома іншими закладами вищої освіти України, внаслідок чого студенти, аспіранти та викладачі КНТЕУ отримали можливість навчатися у найкращих представників цієї професії – керівників, провідних фахівців конкурентних відомств Сполучених Штатів Америки, Німеччини, Литви, Румунії, а також Антимонопольного комітету України.  

Освітній курс стартував 15 лютого 2020 року лекцією голови конкурентного відомства Литви Шарунаса Кесераускаса, який розповів слухачам про базові засади конкурентної політики, а також роль і місце конкурентного відомства у її формуванні та реалізації. Попереду ще 9 цікавих і корисних лекцій / майстер-класів, що мають на меті розкрити теоретичні засади та практику захисту економічної конкуренції, познайомити слухачів із найбільш ефективними інструментами конкурентної політики у сучасному суспільстві. 

У освітньому курсі взяли участь студенти освітніх програм «Економіка» (ОС молодший бакалавр»), «Економіка галузевих ринків» та «Менеджмент антимонопольної діяльності» (ОС бакалавр) та викладачі кафедри. 

Кафедра вітає з успішним захистом дисертації!

Привітання Петренко Наталії Валеріївні, аспірантці кафедри економічної теорії та конкурентної політики, яка 10 лютого 2021 року захистила дисертацію на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю 051 «Економіка» за темою «Політика протидії корупції в системі економічної безпеки держави»» у Київському національному торговельно-економічному університеті під науковим керівництвом д.е.н., проф. Лагутіна В.Д.

У дисертаційній роботі запропоновано теоретичні підходи та принципи побудови комплексного механізму формування та реалізації державної політики протидії корупції. Теоретичне значення отриманих результатів полягає у запропонованих авторкою теоретичних підходах та принципах побудови комплексного механізму формування та реалізації політики протидії корупції, які можуть бути використані у процесі подальшого вивчення цієї проблематики, пошуку альтернативних організаційно-правових умов, напрямів, заходів та інструментів реалізації державної політики протидії корупції у системі економічної безпеки держави.

Кафедра бажає Наталії Валеріївні подальших успіхів та звершень у науковій стезі!

Грудень 2020

Привітання з успішним захистом дисертації!

Щирі вітання Шкуропадській Діані Борисівні, аспірантці та асистенту кафедри економічної теорії та конкурентної політики, яка 23 грудня 2020 року захистила дисертацію на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю 051 «Економіка» за темою «Інституційне забезпечення стійкості національної економіки» у Київському національному торговельно-економічному університеті під науковим керівництвом д.е.н., проф. Бойко А.В.

Дисертація Діани Борисівни присвячена дослідженню інституційного забезпечення стійкості національної економіки, аналізу рівня стійкості економіки України у розрізі її інституційних і зовнішнього секторів до шокових впливів та розробленню практичних рекомендацій щодо удосконалення державної політики в сфері забезпечення стійкості економіки.

Кафедра бажає Діані Борисівні міцного здоров’я та подальших наукових досягнень!

Кафедра вітає з успішним захистом дисертації!

Привітання Ковтун Вікторії Юріївні, аспірантці кафедри економічної теорії та конкурентної політики, яка 22 грудня 2020 року захистила дисертацію на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю 051 «Економіка» за темою «Інформаційна асиметрія в системі конкурентних відносин» у Київському національному торговельно-економічному університеті під науковим керівництвом д.е.н., проф. Герасименко А.Г.

Дисертація  Вікторії Юріївни присвячена теоретико-методологічному аналізу впливу інформаційної асиметрії на систему конкурентних відносин на окремих товарних ринках та в економіці в цілому.

Кафедра бажає Вікторії Юріївні подальших успіхів та звершень у науковій стезі!

Листопад 2020

АНТИМОНОПОЛЬНО-КОНКУРЕНТНА РЕФОРМА В УКРАЇНІ: ПОГЛЯД ЕКСПЕРТА

23 листопада 2020 року за сприяння кафедри економічної теорії та конкурентної політики відбулася відкрита лекція керівника напряму адвокатування комунікаційної платформи «Ліга антитрасту» Галини Верцімахи для студентів КНТЕУ, в межах якої здійснено огляд та критичну оцінку обговорюваних наразі в професійній спільноті проектів антимонопольно-конкурентної реформи в Україні. Проаналізовано вплив кожної з запропонованих новацій на розвиток конкуренції та підвищення ефективності конкурентної політики.

Найбільше питань від студентів було присвячено такому напрям реформи як забезпечення звільнення від / послаблення відповідальності за вчинення антиконкурентних узгоджених дій як засіб вияву останніх. Піднімалися питання зміни структури порушень законодавства про захист економічної конкуренції в часі та обумовленого цими змінами зміщення фокусу конкурентної політики, запровадження спеціалізованих судів для розгляду антимонопольних справ тощо.

За результатами обговорення прийнято рішення про продовження співпраці із Лігою антитрасту та проведення ряду тематичних лекцій з питань розвитку конкуренції у майбутньому.

ПІДВИЩЕННЯ ЦИФРОВИХ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ ВИКЛАДАЧІВ КАФЕДРИ

19 листопада 2020 року викладачі кафедри взяли участь у вебінарі «Цифрові інструменти Google для науковців», де ознайомилися з можливостями використання у науковій роботі таких інструментів як Google Академія, Google Alerts, Google Public Data, Dataset Search, Google Data Studio та Google Cloud Platform тощо. Сертифікований тренер Google Антоніна Букач проілюструвала учасникам алгоритми роботи із кожним з зазначених вище інструментів та відповіла на поставлені питання.

Підвищення цифрових компетентностей викладачів та науковців – запорука успіху в умовах інформаційного суспільства ХХІ ст.

ПРОДОВЖЕННЯ СПІВПРАЦІ З АНТИМОНОПОЛЬНИЙ КОМІТЕТОМ УКРАЇНИ

11 листопада 2020 року підписанням чергового договору про співпрацю між Київським національним торговельно-економічним університетом і Антимонопольним комітетом України продовжено вже понад 20-річну наукову та педагогічну співпрацю у сфері підготовки фахівців у сфері захисту та розвитку економічної конкуренції за освітньо-професійною програмою «Менеджмент антимонопольної діяльності», що реалізується насамперед кафедрою економічної теорії та конкурентної політики. За цей час підготовлено близько 350 фахівців, значна кількість яких успішно працюють у центральному апараті Антимонопольного комітету України, обіймають відповідальні посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, в підприємницьких структурах (у тому числі в юридичних та консалтингових компаніях, що взаємодіють з АМКУ).

Новим договором розширено співпрацю ще на дві освітньо-професійні програми «Економіка галузевих ринків» та «Комерційне право», передбачено залучення представників Антимонопольного комітету України до розробки та перегляду освітньо-професійних програм, викладання, рецензування навчальних планів, програм, робочих програм дисциплін, випускних кваліфікаційних робіт, роботи екзаменаційних комісій, участі в науково-дослідних проектах, науково-практичних конференціях тощо. Погоджено деталі практичної підготовки студентів і стажування викладачів кафедри в Антимонопольному комітеті України. Строк дії договору до 31 грудня 2025 року.

ЕКСКУРСІЯ В БІЗНЕС

11 листопада 2020 року відбулася зустріч студентів першого курсу освітніх програм «Економіка» (ОС молодший бакалавр»), «Економіка галузевих ринків» та «Менеджмент антимонопольної діяльності» (ОС бакалавр) з випускником КНТЕУ, засновником і директором Ukraine-Poland Hub (ТОВ «ГАН») Василем Славінським, який провів студентам стрім-екскурсію власною компанією, поділився з ними своїм досвідом у розбудові бізнесу, визначив найбільш актуальні на сучасному ринку праці компетентності та способи їх здобуття, відповів на численні питання студентів. Зустріч пройшла у дружній атмосфері невимушеного спілкування. 

ЕКСПЕРТИЗА НАУКОВИХ ПРОЄКТІВ МОЛОДИХ ВЧЕНИХ

05 листопада 2020 року професор кафедри економічної теорії та конкурентної політики Герасименко Анжеліка Григорівна взяла участь в on-line засіданні секції: «Економічні перетворення; демографічні зміни та благополуччя суспільства» Експертної ради Міністерства освіти і науки України з експертизи проєктів наукових робіт, науково-технічних (експерементальних) розробок молодих вчених щодо затвердження результатів конкурсу проєктів наукових робіт, науково-технічних (експерементальних) розробок молодих вчених у 2020 році. Кращі проєкти рекомендовано до фінансування коштом державного бюджету України.

ЗАЛУЧЕННЯ ПРЕДСТАВНИКІВ КАФЕДРИ ДО ПУБЛІЧНОГО ОБГОВОРЕННЯ ПЕРШОГО ЕТАПУ РЕФОРМИ КОНКУРЕНТНОЇ ПОЛІТИКИ В УКРАЇНІ

03 листопада 2020 року професор кафедри економічної теорії та конкурентної політики Герасименко А.Г. долучилася до публічного обговорення першого етапу реформи конкурентної політики в Україні, ініційованого спільно Комітетом з питань економічного розвитку Верховної Ради України та Антимонопольним комітетом України.

Розробниками в особі народного депутата України Людмили Буймістерголови Антимонопольного комітету Ольги Піщанської та заступниці голови АМКУ – державної уповноваженої Дар’ї Чередніченко презентовано основні напрями реформи, надано відповіді на запитання учасників заходу з числа експертної громадськості. Обговорено найбільш критичні позиції запропонованої реформи, напрацьовано шляхи її удосконалення.

Квітень 2020

Відзнака студентки КНТЕУ на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності «Економіка та економічна політика»

За підсумками засідання галузевої комісії ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Економіка та економічна політика» у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, студентка 3 курсу 17 групи ФМТП КНТЕУ Ніколаєць Олександра Юріївна була відзначена грамотою «За творчий підхід до вирішення актуальних проблем економіки та економічної політики».

Викладачі кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ вітають НІКОЛАЄЦЬ ОЛЕКСАНДРУ ЮРІЇВНУ та її наукового керівника УМАНЦІВА ЮРІЯ МИКОЛАЙОВИЧА з відзнакою та бажають їм здоров'я та нових наукових звершень!

Березень 2020

Вихованка кафедри економічної теорії та конкурентної політики - призер Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Управління у сфері економічної конкуренції»

31 березня 2020 року у Полтавській державній аграрній академії відбулося засідання галузевої комісії ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Управління у сфері економічної конкуренції», на якому було нагороджено дипломом ІІ ступеня студентку 3 курсу 10 групи ФЕМП КНТЕУ Нестерець Анну Олександрівну.

Викладачі кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ пишаються своєю вихованкою і щиро вітають НЕСТЕРЕЦЬ АННУ ОЛЕКСАНДРІВНУ та її наукового керівника ГЕРАСИМЕНКО АНЖЕЛІКУ ГРИГОРІВНУ з нагородою та бажають їм творчої наснаги й подальших наукових звершень!

Лекція доц. Поліванова В.Є. у ліцеї "Наукова зміна"

    5 березня 2020 року в ліцеї "Наукова зміна" відбулася лекція на тему "Недобросовісна конкуренція та її вплив на споживачів", яку провів доцент кафедри економічної теорії та конкурентної політики Поліванов В.Є

  У своїй лекції Володимир Єгорович розповів учням про негативні сторони недобросовісної конуренції, особливо наголосивши на необхідності її захисту на державному рівні. У цьому світлі особливо актуальною є підготовка фахівців в сфері захисту економічної конкуренції, що і здійснюється на кафедрі в межах спеціальності "Менеджмент антимонопольної діяльності". 

    Питання лекції викликали неабиякий інтерес та жваву дискусію серед учнів.

Грудень 2019

Захист випускних кваліфікаційних робіт магістрів ФЕМП в Антимонопольному комітеті України

Відбувся захист випускних кваліфікаційних робіт магістрів зі спеціальності «Управління в сфері економічної конкуренції» в приміщенні Антимонопольного комітету України 05 грудня 2019 року.

До складу екзаменаційної комісії входили: голова екзаменаційної комісії – Голова Київського обласного територіального відділення АМКУ Хмельницький О.М., члени комісії – д.е.н., професор, завідувач кафедри економічної теорії та конкурентної політики Лагутін В.Д., д.ю.н., доцент, завідувач кафедри міжнародного приватного, комерційного та цивільного права Мазаракі Н.А.,  к.е.н., доцент, доцент кафедри менеджменту Сичова Н. В.  Крім того на захисті були присутні викладачі кафедри еконономічної теорії та конкуретної політики Уманців Ю.М., Соколовська І.П.

За результатами захисту відмінні оцінки отримали: Кононенко Є.В., Косянюк А.І., Мамай Д.С. Також, високий рівень магістерських робіт представили Завістовська Я.І., Мунтяну В.В., Хромець В.І.

Захист випускних кваліфікаційних робіт пройшов на високому організаційному та науковому рівні, і ще раз засвідчив важливість конструктивної співпраці кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ й Антимонопольного комітету України.

Листопад 2019

Представники КНТЕУ долучилися до обговорення конкуренційно-антимонопольної реформи

Професор кафедри економічної теорії та конкурентної політики Герасименко А.Г.  взяла участь в  обговоренні конкуренційно-антимонопольної реформи, що відбулося в приміщенні Верховної Ради України, 28 листопада 2019 року. На засіданні обговорювалися перспективи внесення змін до Конституції України щодо забезпечення інституційної незалежності Антимонопольного комітету України та створення спеціалізованого суду для розгляду справ про захист економічної конкуренції, а також змін до профільних Законів України "Про захист економічної конкуренції" та "Про Антимонопольний комітет України" з метою підвищення ефективності формування та реалізації конкурентної політики. 

Лекція від бізнес-керівника для студентів КНТЕУ

13 листопада 2019 відбулася зустріч студентів 1 курсу ФЕМП спеціальностей "Економіка" (ОС молодший бакалавр), "Управління у сфері економічної конкуренції" та "Економіка галузевих ринків"  із партнером консалтингового агентства «VR managment», керівником італійського бренду «Massimo Sarto» в Україні Хоменко Іриною.

Пані Хоменко поділилася із студентами досвідом пошуку власного шляху досягнення успіху у бізнесі, що розпочався у КНТЕУ, розповідала про значення саморозвитку та творчості у кар’єрному зростанні.

Дякуємо Хоменко Ірині за цікаву та змістовну лекцію!

Лекція у академії ДТЕК для студентів КНТЕУ

Студенти 2 курсу ФЕМП, спеціальності "Управління у сфері економічної конкуренції" та «Економіка» (ОС молодший бакалавр») за ініціативи кафедри економічної теорії та конкурентної політики відвідали 13 листопада тренінг партнера спеціальностей - Академії ДТЕК , на тему: "Сучасна екологія. Сума технологій та Демографічний вибух".

Жовтень 2019

Студенти КНТЕУ відвідали академію ДТЕК

Студенти 1 курсу ФЕМП, спеціальностей "Управління у сфері економічної конкуренції" та "Економіка галузевих ринків", спеціальностi "Економіка" (ОС молодший бакалавр), за ініціативи кафедри економічної теорії та конкурентної політики відвідали 30 жовтня тренінг партнера спеціальностей - Академії ДТЕК , на тему: "Екологічні проблеми або спроба відволікти увагу від екологічних проблем".

Дуальна освіта як окремий напрям співпраці КНТЕУ та Антимонопольного комітету України

Цього року студентам-магістрантам   освітньої програми "Управління в сфері економічної конкуренції", які є вихованцями кафедри економічної теорії та конкурентної політики, випала можливість отримати практичний досвід з фахової спеціальності безпосередньо під час навчального процесу.

Майбутні спеціалісти в сфері захисту економічної конкуренції були залучені до дуального формату навчання, який поєднав в собі стандартні методи освіти та практичну роботу. Заняття проходили у Київському обласному територіальному відділенні Антимонопольного комітету України, а їх викладачем і наставником був Голова територіального відділення - Хмельницький О.М. У ході навчання студенти змогли отримати відповіді на свої питання стосовно роботи Антимонопольного комітету, ознайомитися ближче зі специфікою конкурентного права, та що важливо спробувати себе в ролі співробітника Комітету розглядаючи та аналізуючи кейси.

Ще одним приємним бонусом для студентів була можливість отримати консультації керівників профільних департаментів. Питання, які найбільше цікавили майбутніх фахівців стосувалися особливостей концентраційних процесів в Україні, взаємодії Антимонопольного комітету України із засобами масової інформації, доведення видів правопорушення що стосуються комерційної таємниці та процедури оскаржень публічних закупівель.

Такий нестандартний підхід до навчального процесу дав змогу студентам ближче познайомитись із майбутньою професією, отримати рекомендації кваліфікованих фахівців і засовувати на практиці вже наявні знання та навички.

Вересень 2019

Екскурсія студентів 1 курсу до Антимонопольного комітету України

 23 вересня 2019 року студенти першого курсу ФЕМП спеціальності "Управління в сфері економічної конкуренції", "Економіка галузевих ринків" та  "Економіка" (ОС молодший бакалавр) під керівництвом к.е.н., доцентів кафедри економічної теорії та конкурентної політики Штундер І.О. та Поліванова В.Є.  відвідали Антимонопольний комітет України. 
Волощук Олена Олександрівна - начальник відділу управління персоналом проінформувала першокурсників про особливості діяльності Антимонопольного комітету, ознайомила з його структурою, законодавчими актами на основі яких функціонує Комітет. Студенти мали змогу поставити ряд запитань з приводу специфіки роботи в Комітеті. В ході екскурсії студенти відвідали музей, де ознайомилися з експонатами, які пов'язані з різними етапами становлення та розвитку даного органу державної влади. Також студентів зацікавили міжнародні звязки Комітету, стратегія розвитку та його основні напрями діяльності. Особлива увага була приділена можливостям працевлаштування випускників в Антимонопольному комітеті  у майбутньому.

Вітаємо першокурсників з інавгурацією!

2 вересня 2019 р. відбулася урочиста інавгурація першокурсників та парад вишиванок у Київському національному торговельно-економічному університеті.

Цього року першокурсниками КНТЕУ стали 3 028 осіб, а всього до університету на навчання за освітніми ступенями «бакалавр» та «магістр» зараховано 4 470 осіб. Відкриваючи урочисту церемонію, ректор Анатолій Антонович Мазаракі зазначив, що за результатами вступної кампанії 2019 року КНТЕУ ввійшов у ТОП-5 найпопулярніших закладів вищої освіти України, у ТОП-3 серед ЗВО Києва та очолив рейтинг серед ЗВО гуманітарного та економічного напряму.

Викладачі кафедри щиро вітають студентів першого курсу спеціальностей «Управління у сфері економічної конкуренції» та «Економіка галузевих ринків» з початком їх навчання у КНТЕУ та бажають наснаги та успіхів у навчанні!

Червень 2019

Викладача кафедри нагороджено премією

21 червня доцента кафедри Лебедеву Ларису Валеріанівну нагороджено премією Київського міського голови за особливі досягення молоді у розбудові столиці України (у науковій діяльності). Кафедра вітає Ларису Валеріанівну та бажає подальних успіхів!

Травень 2019

Викладачі, аспіранти та випускники кафедри на Дні університету

25 травня викладачі, аспіранти та випускники кафедри взяли активну участь у святкуванні Дня університету. У програмі заходу були:  екскурсії, відвідування музею історії КНТЕУ, спортивні змагання - "Ігри Співдружності КНТЕУ" на призи ректора А. Мазаракі та мистецькі заходи. З вітальним словом університет також відвідав депутат Верховної ради України А. Іллєнко.

Квітень 2019

Відзнака кафедри економічної теорії та конкурентної політики на Всеукраїнській студентській олімпіаді з дисципліни «Економічна теорія»

Протягом 2017-2019 рр. на базі Одеського національного університету імені І.І. Мечникова проходив ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Економічна теорія», постійним членом журі якої була професор ГЕРАСИМЕНКО АНЖЕЛІКА ГРИГОРІВНА - провідний фахівець кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ.

Протягом всіх трьох років кафедра економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ направляла на Олімпіаду найкращих студентів, які ставали її призерами, незважаючи на жорстку конкурентну боротьбу зі студентами класичних ЗВО, які вивчають економічну теорію протягом всіх 4 років навчання.

Оргкомітет та журі Олімпіади високо оцінили науково-методичний рівень працівників педагогічного складу кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ і нагородили її колектив грамотою  «За плідну співпрацю в організації та проведенні ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Економічна теорія»», а також професора Герасименко А.Г. подякою «За активну участь у роботі журі ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Економічна теорія»».

Перемога вихованки кафедри економічної теорії та конкурентної політики на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності «Управління у сфері економічної конкуренції»

24 квітня 2019 року у Полтавській державній аграрній академії відбулася науково-практична конференція - заключний етап ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Управління у сфері економічної конкуренції», на який було подано 111 наукових робіт від 167 авторів.

Другий рік поспіль студентка 1 м. курсу 8 групи ФЕМП КНТЕУ Кононенко Євгенія Вікторівна блискучо захистила свою роботу, підтвердивши не тільки високий науковий рівень поданого проекту, а й вміння фахово і аргументовано відстоювати свою наукову позицію.

Галузевою комісією Конкурсу одноголосно робота і виступ Кононенко Є.В. були визнані найкращими, за що вона була у черговий раз нагороджена дипломом І ступеня.

Викладачі кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ пишаються своєю вихованкою і щиро вітають КОНОНЕНКО ЄВГЕНІЮ ВІКТОРІВНУ та її наукового керівника УМАНЦІВА ЮРІЯ МИКОЛАЙОВИЧА з черговою перемогою та бажають їм творчої наснаги й подальших наукових звершень!

Досягнення вихованців кафедри економічної теорії та конкурентної політики на Всеукраїнській студентській олімпіаді з дисципліни «Економічна теорія»

22-24 квітня 2019 р. на базі Одеського національного університету імені І.І. Мечникова проходив ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Економічна теорія». КНТЕУ на олімпіаді представляли студенти 2 курсу 4 групи ФОАІС Мостовенко А.І. та Петришин Г.В. - вихованці кафедри економічної теорії та конкурентної політики. Олімпіада проводилася у два етапи, перший з яких передбачав виконання тестового та письмового завдання розрахункового характеру, другий – виконання письмового завдання творчого характеру.

За підсумками ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Економічна теорія» обидва учасника з КНТЕУ були відзначені:    

 • Мостовенко Анастасія Іванівна - дипломом за VI місце, а також нагороджена грамотою «За оптимістичні прогнози щодо розвитку сучасної економіки»;
 • Петришин Гліб Вадимович - грамотою «За високі досягнення в оволодінні економічних категорій і законів та глибокі знання економічних процесів».

КОЛЕКТИВ КАФЕДРИ ЕКОНОМІЧНОЇ ТЕОРІЇ ТА КОНКУРЕНТНОЇ ПОЛІТИКИ ВІТАЄ СВОЇХ ПІДОПІЧНИХ І БАЖАЄ ПОДАЛЬШИХ УСПІХІВ ТА  НОВИХ ДОСЯГНЕНЬ!

Лекція директора з економічного аналізу антитрестовського відділу Міністерства юстиції США професора Рассела Піттмана

12 квітня 2019 року з ініціативи та на запрошення кафедри економічної теорії та конкурентної політики Расселом Піттманом (Russell W. Pittman) директором з економічного аналізу антитрестовського відділу Міністерства юстиції США було проведено лекцію на тему «Конкурентне законодавство, торги та «Гра престолів» для студентів спеціальностей «Управління у сфері економічної конкуренції», «Економіка галузевих ринків» та «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності».

У своєму виступі Рассел Піттман вдало поєднував теоретичну складову із прикладами з практики власної роботи в Міністерстві юстиції США, пояснюючи тонкощі конкурентного законодавства, та принципи пошуку домовленостей між гравцями ринку. Цікавинкою лекції було обговорення значення телесеріалу «Гра престолів» при його розповсюдженні на кабельному телебаченні та мережі Інтернет.

Як завжди, лекція виклика неабиякий інтерес та жваву дискусію серед студентства.

Викладачі кафедри, аспіранти та студенти КНТЕУ відвідали консенсус-семінар з макроекономічного прогнозування у Клубі Кабінету Міністрів України

05 квітня 2019 р. викладачі та студенти брали участь в обговоренні Консенсус-прогнозу "Україна: перспективи розвитку очима молоді", який було розроблено на базі матеріалів, наданих студентами та аспірантами вищих нав­чальних закладів України: Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київського національного торговельно-економічний університет (КНТЕУ), Інституту еволюційної економіки (ІЕЕ), Житомирського державного технологічного університету (ЖДТУ) та ін. Даний семінар було організовано Міністерством економічного розвитку і торгівлі України у співпраці з Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та ГО «Українським центром соціальних ре­форм».

Вітальне слово та короткий огляд основних макроекономічних показників прокоментував Степан Кубів, Перший віце-прем'єр-міністр України – Міністр економічного розвитку і торгівлі України, а також Лотта Сільвандер, представник ЮНІСЕФ в Україні.

В процесі дискусії піднімалися гострі питання виміру тіньового сектору економіки України, трудової міграції, змін у приватному споживанні та інших загроз до зростання економіки України. 

Березень 2019

Лекції практикуючих юристів для студентів КНТЕУ

25 та 27 березня на запрошення кафедри економічної теорії та конкурентної політики Київського національного торговельно-економічного університету  старший юрист Олександр Дякулич та юрист Едем Менситов юридичної фірми «Arzinger law firm» провели для студентів КНТЕУ ознайомчі лекції на теми правового регулювання економічних концентрацій та розслідування картелів і монопольних зловживань.

Лекції спікерів були цікавими та змістовними та викликали неабиякий інтерес у студентства. Спікери показали студентам цінність і можливості практичного застосування отримуваних в університеті знань щодо принципів організації та інструментів дослідження ринків, інституційно-правового забезпечення конкуренції, ознайомили з практикою правозастосування у антимонопольних справах.

Лекція начальника відділу рінків зв'язку та телекомунікацій АМКУ Карп'юк О. П.

За підтримки кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ, а також РСС ФЕМП, університет відвідала випускниця КНТЕУ 2011 р., начальник відділу ринків зв’язку та телекомунікацій Департаменту досліджень і розслідувань невиробничої сфери Антимонопольного комітету України, кандидат економічних наук Карп’юк Ольга Петрівна, виступивши перед студентами з лекцією: «Конкурентне середовище на ринку послуг мобільного зв'язку: стан, проблеми та перспективи».

У добу стрімкого розвитку інформаційно-комунікаційних технологій саме молодь є найбільш активним споживачем широкого спектру найрізноманітніших послуг, які надають мобільні оператори, телекомунікаційні компанії, провайдери мережі Інтернет та інші суб’єкти цієї сфери, що визначає поступ цифрової економіки та формування smart-суспільства. Ольга Петрівна доступною мовою змогла розповісти про складні процеси, які відбуваються як на українському ринку, так і у межах глобального простору. Наприкінці виступу студенти отримали змістовні відповіді на всі питання, які пов’язані з цією складною, однак вкрай важливою для кожного з нас сферою.

Alma Mater пишається своїми випускниками, професійна діяльність яких визначає реалії нашого щоденного життя, робить його більш зручним та комфортним.

Грудень 2018

Вітаємо з блискучим захистом дисертації!

14 грудня 2018 року відбувся публічний захист дисертаційної роботи на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.00.01 – економічна теорія та історія економічної думки Журби Олександра Миколайовича на тему «Валютно-курсова політика у системі економічної безпеки держави».
Науковий керівник – доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри економічної теорії та конкурентної політики Київського національного торговельно-економічного університету Лагутін Василь Дмитрович.
Офіційні опоненти:

 • доктор економічних наук, професор, професор кафедри фінансів Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Варналій Захарій Степанович;
 • кандидат економічних наук, старший науковий співробітник Інституту економіки та прогнозування НАН України Кричевська Тетяна Олександрівна. 

Колектив кафедри щиро вітає Олександра Миколайовича і бажає йому подальших успіхів у науковій діяльності!

Захист випускних кваліфікаційних робіт магістрів ФЕМП в Антимонопольному комітеті України

04 грудня 2018 року в приміщенні Антимонопольного комітету України відбувся захист випускних кваліфікаційних робіт зі спеціальності «Управління в сфері економічної конкуренції». 

До складу екзаменаційної комісії входили: голова екзаменаційної комісії – начальник відділу ринків зв'язку та телекомунікацій Департаменту досліджень і розслідувань ринків невиробничої сфери Антимонопольного комітету України Карп’юк О.П., члени комісії – д.е.н., професор, завідувач кафедри економічної теорії та конкурентної політики Лагутін В.Д., к.е.н., доцент, доцент кафедри менеджменту Білявська Ю. В., к.е.н., доцент кафедри економіки та фінансів підприємства Багацька К.В.  Крім того на захисті були присутні викладачі кафедри еконономічної теорії та конкуретної подітики Герасименко А.Г., Романенко В.А., Уманців Ю.М., Соколовська І.П., Щербакова Т.А.

За результатами захисту відмінні оцінки отримали: Карпович Д.О., Комірна Д.В., Лазоришинець М.В., Надточій О.О., Середюк А.А., Ференц С.І. Також, високий рівень магістерських робіт представили Андрійко А.І., Горський В.А., Орлянський О.О.

Захист випускних кваліфікаційних робіт пройшов на високому організаційному та науковому рівні, і ще раз засвідчив важливість конструктивної співпраці кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ й Антимонопольного комітету України.

Листопад 2018

Вітаємо викладача кафедри з отриманням атестата доцента

Викладач кафедри Лебедева Лариса Валеріанівна отримала атестат доцента на вченій ради університету, що відбулася 29 листопада 2018 р. Колектив кафедри щиро вітає Ларису Валеріанівну з отриманням вченого звання та  бажає подальших успiхiв!

Майстер-клас від Академії ДТЕК

 28 листопада 2018 року у КНТЕУ за сприяння кафедри та в рамках Меморандуму про співпрацю між КНТЕУ та ТОВ «ДТЕК» пройшов майстер-клас бізнес-тренера Академії ДТЕК Анни Яременко на тему «Справжнє покликання: як знайти своє?». Тренером було розкрито ключові принципи побудови «кар’єри мрії», механізми забезпечення синергії між особистим талантом та вимогами ринку праці.

Студенти жваво долучилися до обговорення, ділилися власним досвідом і баченням ключових компетентностей успішної людини, розповідали про свої таланти і мрії, разом шукали їм місце у сучасному професійному просторі. Останньому було присвячено практичну складову майстер-класу, результати якої, сподіваємося, стануть в нагоді усім учасникам при побудові власного кар’єрного шляху.

Щиро вдячні за співпрацю і з нетерпінням чекаємо на нові майстер-каси від Академії ДТЕК!

Аналіз практики реалізації конкурентної політики у сфері контролю за злиттями від європейських експертів з питань конкурентної політики    

21 листопада 2018 року в КНТЕУ за підтримки Антимонопольного комітету України та сприяння кафедри відбулася бінарна лекція представників європейських конкурентних відомств – Німецького картельного офісу та Ради з питань конкуренції Литви – Вольфганга Якобі та Єви Якубавічене, які розказали студентам про систему антимонопольного контролю за концентраціями в Європі. На прикладах з реальної практики відповідних конкурентних відомств студентам пояснили механізм контролю за концентраціями, способи дослідження задіяних ринків і методи розробки компенсаційних умов для їх погодження. Ця лекція стала продовженням проведеної 7 листопада 2018 року лекції відповідних європейських експертів, забезпечивши належний рівень підготовленості аудиторії до обговорення проблем контролю за концентраціями в Європі.

Сподіваємося на подальшу співпрацю і чекаємо на нові цікаві лекції від панів Якобі та Якубавічене.

7 листопада  2018 року за ініціативи кафедри і сприяння Антимонопольного комітету України в КНТЕУ відбулася бінарна лекція представників Німецького та Литовського конкурентних відомств – Вольфганга Якобі та Єви Якубавічене на тему «Теоретичні та інституційні засади захисту конкуренції» для студентів освітніх програм «Управління в сфері економічної конкуренції» та «Економіка галузевих ринків». Лектори пояснили студентам принципи та завдання конкурентної політики в їх країнах, привели приклади її реалізації із власної практики. 

Лекція викликала жвавий інтерес студентів. Було прийнято рішення запросити пана Якобі для проведення ще однієї лекції для студентів КНТЕУ в поточному семестрі.

Жовтень 2018

11 жовтня 2018 р. доцентом кафедри, канд. екон. наук Полівановим Володимиром Єгоровичем на базі ліцею «Наукова зміна» спільно з відділенням економіки Київського територіального відділення МАН учнівської молоді  було організовано круглий стіл на тему: «Електронні гроші в Україні».

У ході проведення даного заходу було поінформовано учнів 11 класу  ліцею «Наукова зміна» про умови навчання в КНТЕУ та конкурентні переваги освітніх  програм  «Управління в сфері економічної конкуренції» і «Економіка галузевих ринків». Випускники ліцею виявили зацікавленість даною інформацією.

Вересень 2018 

Ексурсія до Антимонопольного комітету України для студентів першого курсу ФЕМП

14 вересня 2018 року студенти першого курсу ФЕМП спеціалізацій «Управління в сфері економічної конкуренції» та «Економіка галузевих ринків» під керівництвом професора кафедри економічної теорії та конкурентної політики Романенка Володимира Анатолійовича відвідали з екскурсією Антимонопольний комітет України.

Начальник відділу управління персоналу Волощук Олена Олександрівна розповіла про завдання та функції Антимонопольного комітету України, зробила короткий огляд структури системи органів Комітету. Студентів було запрошено повертатися у стіни Антимонопольного комітету України по завершенню навчання як у статусі адвокатів бізнесу, так і у статусі адвокатів самої конкуренції – працівників Комітету.

В ході екскурсії студенти мали змогу побувати в музеї, де представлено цілий ряд експонатів, пов’язаних з діяльністю Антимонопольного комітету України, зокрема історичні документи різних етапів заснування та розвитку Комітету, зразки недобросовісної реклами, повну підбірку випусків професійного журналу «Конкуренція. Вісник Антимонопольного комітету України» та ін. У ході жвавої дискусії студенти мали змогу розпитати про різні аспекти діяльності АМКУ, міжнародні зв’язки, завдання, що стоять перед АМКУ у зв’язку з процесами Євроінтеграції, пріоритетні напрями діяльності, перспективи працевлаштування.

Травень 2018

Майстер-класс "Розкрий свій потенціал" від тренерів Академії ДТЕК

У межах Меморандуму про співпрацю між КНТЕУ та ТОВ «ДТЕК» та за сприяння кафедри економічної теорії та конкурентної політики 18 травня 2018 року в КНТЕУ було проведено майстер-клас для студентів на тему «Розкрий свій потенціал».

Майстер-клас проводили бізнес-тренери Академії ДТЕК Анна Гончарук та Поліна Торопова, які познайомили студентів з сучасними технологіями самопізнання та планування розвитку особистості. В режимі ділової гри студентами було визначено коло власних вмінь, бажань та інтересів, на основі яких сформовано SMART-цілі саморозвитку.

Майстер-клас пройшов у атмосфері невимушеності й зацікавленості. Студенти жваво обговорювали запропоновану тренерами тему і залишили аудиторію в піднесеному настрої.

Щиро дякуємо партнерам за проведений майстер-клас і сподіваємося на подальшу ефективну співпрацю.


Співпраця з Антимонопольним комітетом України

15 травня 2018 року на запрошення кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ відвідали директор Департаменту конкурентної політики Антимонопольного комітету України Олександр Іванович Білянський та радник проекту Twinning «Посилення спроможності Антимонопольного комітету України щодо ефективного застосування конкурентного права», представник Федерального картельного офісу ФРН Вольфганг Якобі. Вони провели зустріч зі студентами спеціалізації «Управління в сфері економічної конкуренції», розповіли їм про конструкцію системи захисту конкуренції в Україні, шляхи її вдосконалення. Обговорили зі студентами множину напрямків реалізації конкурентної політики, поділилися власним досвідом розслідування справ, чим викликали жвавий інтерес студентів.

В межах візиту кафедрі економічної теорії та конкурентної політики департаментом конкурентної політики АМКУ в особі його Директора – Білянського О.І. було передано для користування звіти Антимонопольного комітету України за 2017 рік та презентаційну продукцію АМКУ.

Квітень 2018

Перемога студентки КНТЕУ у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт зі спеціальності «Управління у сфері економічної конкуренції»

20 квітня 2018 року у Полтавській державній аграрній академії відбулася науково-практична конференція - заключний етап ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Управління у сфері економічної конкуренції», на який було подано 94 наукові роботи від 118 авторів.

За результатами рецензування галузевою комісією поданих студентських робіт рейтинговий список очолила студентка 4 курсу 26 групи ФЕМП КНТЕУ Кононенко Євгенія Вікторівна. На підсумковій науково-практичній конференції Євгенія блискучо захистила роботу, підтвердивши не тільки високий рівень свого проекту, а й вміння фахово й аргументовано відстоювати свою наукову позицію.

Галузева комісія високо оцінила науковий та фаховий рівень поданої роботи і виступ Кононенко Є.В. і нагородила її дипломом І ступеня.

Оркомітетом та Головою галузевої конкурсної комісії також були високо оцінені наукові та методичні здобутки професора кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ Герасименко Анжеліки Григорівни, як провідного фахівця у сфері економічної конкуренції, автора одноосібного підручника "Аналіз і контроль концентрації суб’єктів господарювання" та посібника "Управління у сфері економічної конкуренції", гаранта освітньої програми зі спеціальності "Управління у сфері економічної конкуренції", доручивши їй очолити Апеляційну комісію Конкурсу.

Викладачі кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ пишаються своєю вихованкою і щиро вітають КОНОНЕНКО ЄВГЕНІЮ ВІКТОРІВНУ та її наукового керівника Уманціва Юрія Миколайовича з блискучим результатом та бажають їм творчої наснаги й подальших наукових звершень!

ІІ тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності: "Публічне управління та адміністрування"

На виконання наказу Міністерства освіти і науки України від 10.10.2017 року № 1364 та наказу ректора Київського національного торговельно-економічного університету № 3972 від 22.11.2017 р. «Про проведення ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Публічне управління та адміністрування» в 2017/2018 навчальному році» на базі кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ 12 квітня 2018 року відбулася підсумкова науково-практична конференція - заключний етап ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності "Публічне управління та адміністрування" у 2017/2018 навчальному році.

На науково-практичній конференції з доповідями виступили 17 студентів із 11 закладів вищої освіти. У складі галузевої конкурсної комісії працювали 15 науково-педагогічних працівників із 12 провідних закладів вищої освіти, серед яких 11 докторів з державного управління, у тому числі представники закладів вищої освіти, органів державної влади та провідних наукових установ.

Студенти кафедри економічної теорії та конкурентної політики Київського національного торговельно-економічного університету були відзначені у складі переможців ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності "Публічне управління та адміністрування" у 2017/2018 навчальному році та отримали:

диплом І ступеня - Бойко Людмила Володимирівна, студентка 2 курсу 11 групи, ФЕМП (науковий керівник - проф. Малиш Н.А.);

диплом ІІ ступеня - Петришин Гліб Вадимович, студент 1 курсу 4 групи, ФОАІС (науковий керівник - проф. Ніколаєць К.М.);

диплом ІІІ ступеня - Сакевич Микита Євгенович, студент 2 курсу 11 групи, ФЕМП (науковий керівник - проф. Бойко А.В.).

Професори кафедри економічної теорії конкурентної політики Малиш Н.А., Ніколаєць К.М. та Бойко А.В. на ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності "Публічне управління та адміністрування"  були нагороджені грамотами за високий професіоналізм у підготовці переможця.

Викладачі кафедри вітають переможців Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Публічне управління та адміністрування» й бажають їм творчої наснаги,  нових перемог та професійного зростання.

Підписання Меморандуму про співробітництво з Академією  ДТЕК

Київським національним торговельно-економічним університетом за активної участі кафедри економічної теорії та конкурентної політики підписано Меморандум про співробітництво з Академією ДТЕК у рамках підготовки фахівців за освітньою програмою «Економіка галузевих ринків».

Меморандумом передбачено співпрацю щодо формування змісту освітньої програми, вибору найбільш ефективних видів, форм, засобів навчання, у тому числі практичної підготовки студентів, формування професійних та інших компетентностей майбутніх фахівців, тощо. Крім того  передбачено проведення лекцій та майстер-класів представниками Академії ДТЕК для студентів КНТЕУ та викладачами КНТЕУ  для працівників ТОВ «ДТЕК». Проведення першого майстер-класу для студентів КНТЕУ на тему «Розкрий свій потенціал»  заплановано на 18 травня 2018 року.

Студентська наукова конференція  "Пріоритети соціально-економічного розвитку суспільства".

5 квітня 2018 року на базі факультету економіки, менеджменту та психології  КНТЕУ відбулася студентська наукова конференція  "Пріоритети соціально-економічного розвитку суспільства".

Викладачі кафедри економічної теорії та конкурентної політики забезпечили плідну роботу двох секцій: секції 1 "Закономірності та тенденції соціально-економічного розвитку суспільства" та секції 2 "Формування та реалізація економічної політики", на які були підготовлені 21 презентаційних та 47 стендових доповідей. Кафедрою була рекомендована для виступу на пленарному засіданні Грамма Т.В. (ФЕМП, 1м к., 13м гр.) за темою доповіді "Ефективність використання коштів регіонального розвитку" (науковий керівник - професор Бойко А.В.). Виступ був позитивно сприйнятий аудиторією.

В рамках профорієнтаційної роботи до роботи секцій були залучені переможці Всеукраїнського конкурсу Малої академії наук України, учні ліцею "Наукова зміна" Соломаха Ю. О. та Сидоренко В. Т.

На секційних засіданнях студенти палко дискутували з актуальних проблем сьогодення за широким спектром тематики наукових досліджень - від прикладних аспектів нейроекономіки до криптовалюти на українському ринку.

У секції №1 призові місця розподілилися таким чином:

перше місце

Байсен Д. А. (ФФБС, 1к., 1 гр.; науковий керівник – доц. Вертелєва О.В.);

Соломаха Ю. О. (ліцей «Наукова зміна», 10 клас, науковий керівник – доц. Поліванов В.Є.);

друге місце

Бізбіз Т. М. (ФЕМП, 2 к., 4 гр.; науковий керівник – проф. Ніколаєць К.М.);

Склярова Т. С. (ФРГТБ, 2 к., 2 гр., науковий керівник – доц. Ожелевська Т.С.);

третє місце

Недзюр В. В. (ФЕМП, 2 к., 1 гр.; науковий керівник – доц. Сонько Ю.А.);

Ткач Ю. В. (ФРГТБ, 2 к., 2 гр.; науковий керівник – доц. Лебедева Л.В.).

У секції №2 призові місця розподілилися таким чином:

перше місце

Петровська Д. О. (ФЕМП, 2 к., 4 гр.; науковий керівник – проф. Ніколаєць К.М.);

- Сидоренко В. Т. (ліцей «Наукова зміна», 10 клас; науковий керівник – доц. Поліванов В.Є.);

друге місце

Гриша К. С. (ФФБС, 2 к., 3 гр.; науковий керівник - доц. Волошенюк В.В.);

Польовик Є. В. (ФОАІС, 2к., 2 гр.; науковий керівник – доц. Соколовська І.П.);

третє місце

Волченко С. О. (ФЕМП, 1м к., 13 гр.; науковий керівник – проф. Малиш Н.А.);

Ткач А. В. (ФЕМП, 1м к., 13 гр.; науковий керівник – проф. Малиш Н.А.).

За результатами роботи двох секцій були рекомендовані до публікації найкращі доповіді студентів: Грамми Т.В., Байсена Д.А., Соломахи Ю. О., Бізбіз Т. М., Склярової Т.С., Недзюра В. В., Ткач Ю. В., Петровської Д. О., Сидоренко В. Т., Гриши К.С., Польовик Є. В., Волченко С.О., Ткач А. В., а також Лопуги В.В. (ФОАІС, 1к., 9 гр.; науковий керівник – доц. Волошенюк В.В.), Мухи К.М. (ФОАІС, 1к., 10 гр.; науковий керівник – доц. Волошенюк В.В.) та Андрійко А. І., ФЕМП, 1 м к., 12 гр.; науковий керівник – доц. Щербакова Т.А.).

Викладачі кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ щиро вітають всіх учасників-переможців студентської наукової конференції з першими результативними кроками у науковому житті та бажають їм творчої наснаги й подальших наукових звершень!

Березень 2018

Всеукраїнська студентська олімпіада зі спеціальності «Публічне управління та адміністрування»

Вітаємо студентку групи 11 другого курсу факультету економіки, менеджменту та психології Бойко Людмилу Володимирівну та її наукового керівника - доктора наук з державного управління, професора кафедри економічної теорії та конкурентної політики Малиш Наталію Андріївну за здобуте третє місце у Всеукраїнській студентській олімпіаді зі спеціальності «Публічне управління та адміністрування», яка була проведена 28-30 березня 2018 р. на базі КПІ ім. Ігоря Сікорського (кафедра теорії та практики управління факультету соціології і права) за наказом Міністерства освіти і науки України.

ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «Економічна теорія»

Викладачі кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ підготували студентку Кононенко Є. В. (ФЕМП, 4 курс, 26 група) до участі у ІІ етапі Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «Економічна теорія», яка відбулася 28-30 березня 2018 року в Одеському національному університеті імені І.І. Мечникова згідно наказу Міністерства освіти і науки України від 06.12.2017 р. № 1572.

До участі в олімпіаді долучився 61 студент з класичних та економічних вищих навчальних закладів України, які мають вагомі здобутки щодо підготовки фахівців з вищою освітою у галузі економіки.

На ІІ етапі олімпіади студенти виконували тестові завдання із зазначеної дисципліни, а також письмове завдання, яке складалося з теоретичного питання творчого характеру та практичних завдань розрахункового характеру.

Незважаючи на жорстку конкурентну боротьбу зі студентами класичних ВНЗ, які вивчають економічну теорію всі 4 роки навчання, студентка 4 курсу 26 групи ФЕМП вихованка кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ Кононенко Є. В. отримала диплом за призове 5 місце та стала призером ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни "Економічна теорія".

Викладачі кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ щиро вітають студентку факультету економіки, менеджменту та психології Кононенко Євгенію Вікторівну та її наукового керівника - доктора економічних наук, професора кафедри економічної теорії та конкурентної політики Герасименко Анжеліку Григорівну за здобуте п’яте місце у ІІ етапі Всеукраїнської студентської олімпіади з економічної теорії, яка була проведена 28-30 березня 2018 р. на базі Одеського національного університету імені І.І. Мечникова (кафедра економічної теорії та історії економічної думки) з блискучим результатом та бажають творчої наснаги й подальших наукових звершень!

Круглий стіл на тему: «Формування ключових компетентностей у студентів закладів вищої освіти спеціальності «Публічне управління та адміністрування»

15 березня 2018 року кафедрою економічної теорії та конкурентної політики було проведено Круглий стіл на тему: «Формування ключових компетентностей у студентів закладів вищої освіти спеціальності «Публічне управління та адміністрування».

Для обговорення було запропоновано такі питання:

1. Змістовне наповнення навчальних програм з підготовки фахівців зі спеціальності «Публічне управління та  адміністрування».

2. Громадянські та соціальні компетентності у вищій школі.

3. Стратегічні напрями держави та питання національної безпеки в навчальних програмах спеціальності «Публічне управління та  адміністрування».

Учасниками Круглого столу стали представники органів влади, викладачі та аспіранти закладів вищої освіти, які готують фахівців  спеціальності «Публічне управління та  адміністрування»:

1. Дєгтяр Олег Андрійович, доктор наук з державного управління, доцент,  доцент кафедри менеджменту і адміністрування, Харківський національний університет міського господарства імені О.М.Бекетова.

2. Кілієвич Олександр Іванович, доцент, доцент кафедри економічної політики та врядування, Національна академія державного управління при Президентові України.

3. Козюра Ігор Валерійович, доктор наук з державного управління, доцент, професор кафедри менеджменту, Вищий навчальний заклад Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі».

4. Купрій  Володимир Олександрович, кандидат наук з державного управління, доцент, Перший заступник Голови Національного агентства України з питань державної служби.

5. Лагутін Василь Дмитрович, доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри економічної теорії та конкурентної політики, КНТЕУ.

6. Лозинська Тамара Миколаївна, доктор наук з державного управління, професор, завідувач кафедри публічного управління та адміністрування, Полтавська державна аграрна академія.

7. Малиш Наталія Андріївна, доктор наук з державного управління, професор, професор кафедри економічної теорії та конкурентної політики, Київський національний торговельно-економічний університет.

8. Москаленко Світлана Олексіївна, кандидат наук з державного управління, заступник директора Інституту публічного управління та адміністрування, Національна академія державного управління при Президентові України.

9. Науменко Раїса Андріївна, доктор наук з державного управління, професор, професор кафедри менеджменту, КНТЕУ.

10. Поспєлова Тетяна Вадимівна, доктор наук з державного управління, доцент, професор кафедри управління факультету інформаційних технологій та управління, Київський університет імені Бориса Грінченка.

11. Рябцев Геннадій Леонідович, доктор наук з державного управління, професор, провідний науковий співробітник, Національний інститут стратегічних досліджень.

12. Сирота Оксана Анатоліївна, кандидат наук з державного управління, начальник управління законодавчого забезпечення та взаємодії з органами влади, Фонд державного майна України.

13. Тарасенко Денис Леонідович, кандидат наук з державного управління, доцент, декан факультету права і соціального управління, Донецький державний університет управління (м. Маріуполь).

14. Тертичка Валерій Володимирович, доктор наук з державного управління, професор, керівник програми «Public Administration», Національний університет «Києво-Могилянська академія».

15. Толуб’як Віталій Семенович,  доктор наук з державного управління, доцент, доцент кафедри менеджменту та публічного управління, Тернопільський національний економічний університет.

16. Чукут Світлана Анатоліївна, доктор наук з державного управління, професор, завідувач кафедри теорії та практики управління, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут».

17. Шарий В’ячеслав Іванович,  доктор наук з державного управління, професор, завідувач кафедри державної служби, публічного адміністрування та політології, Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького.

Перший Заступник Голови Національного агентства України з питань державної служби, Купрій  Володимир Олександрович, розповів про основні завдання НАДС щодо підвищення ефективності державної служби, підготовки пропозицій щодо підвищення ефективності державного управління, організації підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування. Наголосив на важливих професійних та громадянських компетентностях підготовки фахівців з державного управління та місцевого самоврядування.

Чукут Світлана Анатоліївна розповіла про проект стандарту вищої освіти зі спеціальності «Публічне управління та адміністрування» та можливості їх реалізації.

Тертичка Валерій Володимирович визначив стратегічні напрями розвитку науки «Публічне управління та адміністрування» та презентував свій новий підручник.

Кілієвич Олександр Іванович зацікавив своєю доповіддю стосовно проблематики формування ключових компетентностей: інформаційної, уміння навчатися впродовж життя, здатність до пошуку нових знань тощо.

Виступи викликали надзвичайну зацікавленість та дискусію в учасників Круглого столу.

VII Щорічний міжнародний форум з конкуренційної політики

15 березня 2018 року студенти та викладачі кафедри економічної теорії та конкурентної політики взяли участь у роботі VII Щорічного міжнародного форуму з конкуренційної політики – ключовий захід України для обміну досвідом у сфері розвитку та вдосконалення конкурентно-антимонопольної політики, права та правозастосування з метою подальшого напрацювання відповідних пропозицій органам державної влади.

Проблематика цьогорічного Форуму охоплювала проблеми:

 • інклюзивної конкуренційної політики як основи розвитку економіки України;
 • політики ОЕСР для покращення рівня життя в Україні;
 • реформ на стратегічних ринках України та їх впливу на стан конкуренції;
 • тенденцій розвитку конкуренційного законодавства та судочинства;
 •  контролю за державною допомогою суб’єктам господарювання.

Своїм досвідом з учасниками Форуму поділилися представники іноземних конкурентних відомств – Федеральної торговельної комісії США, Антитрастівського відділу Департаменту юстиції США, Бюро з питань конкуренції Канади, Ради з питань конкуренції Литовської Республіки, Ради з питань конкуренції Латвійської Республіки, Антимонопольного відомства Словацької Республіки, Турецького конкуренційного відомства, Ради з питань конкуренції Румунії, Управління з питань захисту конкуренції Чеської Республіки, а також представники міжнародних організацій, органів державної влади України тощо.

Для викладачів та студентів КНТЕУ отримані знання є неоціненним внеском, що збагатить навчально-методичне забезпечення навчального-процес, а напрацьовані контакти дозволять налагодити перманентні канали обміну досвідом між резидентами КНТЕУ та множиною міжнародних і українських експертів у сфері конкурентної політики.

Січень 2018

Подяння на розгляд Антимонопольного комітету України пропозиції та зауваження до тексту Методики визначення ринку від 29 грудня 2017 року

17 січня 2018 року на виконання Договору про науково-педагогічне співробітництво між Київським національним торговельно-економічним університетом та Антимонопольним комітетом України та у відповідь на публікацію 29 грудня 2017 року Антимонопольним комітетом України для публічного обговорення Проекту Методики визначення ринку, викладачами кафедри економічної теорії та конкурентної політики Університету підготовлено та подано на розгляд Антимонопольного комітету України пропозиції та зауваження до тексту відповідної методики, наведені нижче.

                                                                                                                                 Додаток 1

       до Листа № _________ від ________

ПРОПОЗИЦІЇ ТА ЗАУВАЖЕННЯ

до Проекту Методики визначення ринку від 29 грудня 2017 року (далі – Проекту Методики)

№ з/п

Пункт Проекту Методики

Текст Проекту Методики

Пропозиції та зауваження

Обґрунтування

1.1

Ринок – сфера обороту товару (взаємозамінних товарів) у найвужчих визначених товарних, географічних і часових межах.

Релевантний ринок – сфера обороту товару (взаємозамінних товарів) у коректно визначених товарних, географічних і часових межах.

Зважаючи на існування усталеної практики застосування категорії «ринок» у широкому значенні, що не відповідає цілям антимонопольного аналізу, конкурентними відомствами переважної більшості розвинених країн, в тому числі країн ЄС та США, прийнято використовувати категорію «релевантний ринок» у значенні, наведеному в частині 6 п.1.1 Проекту Методики. Відповідно, пропонуємо використовувати в тексті Методики категорію «релевантний ринок» або використовувану у п. 1.2 Проекту Методики категорію «відповідний ринок» для уникнення змішування за змістом із категорією «ринок» у широкому значенні.

Якщо за результатами дослідження ринку буде встановлено доцільність розширення меж ринку поза їх найвужчий вимір, то запропоноване у частині 6 п.1.1 Проекту Методики визначення не відповідатиме характеристиці ринку, в межах якого для окремого (досліджуваного) підприємства виникають відносини конкуренції, а отже – ринку, що є об’єктом дослідження у справах про концентрації (узгоджені дії) суб’єктів господарювання чи справах про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

1.1

Товарні межі ринку – сукупність товарів, які вважаються взаємозамінними або замінними з точки зору покупців, з огляду на характеристики, функціональне призначення та ціну товару.

Товарні межі ринку – сукупність товарів, які вважаються взаємозамінними в цілях задоволення певної потреби покупця / споживача.

Част.11 п.1.1 Проекту Методики суперечить 3.1.3 й 3.5, якими передбачено ширше коло критеріїв замінності товарів, а також не враховує замінність за колом споживачів, що є одним з ключових критеріїв замінності в економічній теорії та практиці роботи Європейської комісії й власне Антимонопольного комітету України (далі – АМКУ).

№ з/п

Пункт Проекту Методики

Текст Проекту Методики

Пропозиції та зауваження

Обґрунтування

1.1

Часові межі ринку – період часу, протягом якого попит та/або пропозиція та їх замінність суттєво відрізняються від інших періодів часу

Часові межі ринку – період часу, протягом якого умови конкуренції на ринку залишаються сталими.

Запропоноване у част.13 п.1.1. визначення часових меж ринку охоплює лише одне джерело зміни умов конкуренції – зміну співвідношення попиту та пропозиції товару, тоді як на зміну умов конкуренції в межах ринку можуть впливати також зміна суб’єктного складу та структури ринку.

1.1

Цільовий товар – товар, який визначається в залежності від мети дослідження/ розслідування.

Цільовий товар – товар, щодо якого відбувається дослідження ринку.

Оскільки Методика носить назву «Методика визначення ринку», то в ній термін «визначається» сприймається як процес дослідження, за результатами якого буде встановлено той чи інший результат. У значенні ж наведеному у част. 14 п.1.1 термін «визначається» не передбачає проведення попереднього дослідження ринку, а передбачає констатацію того товару, який продається учасниками концентрації (узгоджених дій) чи щодо якого виявлено ознаки порушення.

1.2

Визначення ринку здійснюється під час: розгляду заяв (справ) про надання дозволу на концентрацію (узгоджені дії); розслідування порушень законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживань монопольним (домінуючим) становищем та здійснення концентрації без дозволу.

Визначення ринку здійснюється під час: розгляду заяв (справ) про надання дозволу на концентрацію (узгоджені дії); розслідування порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Вважаємо недоцільним уточнення виду порушень законодавства про захист економічної конкуренції щодо якого застосовується Проект Методики у част. 2 п.1.2 Проекту Методики. Якщо ж АМКУ стоїть на позиціях конкретизації переліку порушень, тоді такий перелік порушень повинен бути розширений для уникнення ситуації неможливості застосування Методики до інших видів порушень, наприклад, до антиконкурентних узгоджених дій суб’єктів господарювання, які не покриваються поточною редакцією п.1.2

1.2

Якщо Комітетом встановлено, що будь-яке з декількох можливих визначень ринку не змінює висновки щодо стану конкуренції, остаточне визначення ринку не є обов’язковим.

Пропонуємо видалити це речення з част. 4 п.1.2 Проекту Методики

1. Якщо відмовитися від дослідження ринку, то встановлення еквівалентності альтернативних підходів до його детермінації стає неможливим.

2. Коректним є лише те визначення ринку, яке відповідає вимогам взаємозамінності та сталості умов конкуренції. Якщо існує кілька альтернативних вимірів ринку, то або один (чи кілька) із них неправильний (-і), або вони встановлені на основі неповної чи неправильної інформації і потребують уточнення за результатами додаткового дослідження.

№ з/п

Пункт Проекту Методики

Текст Проекту Методики

Пропозиції та зауваження

Обґрунтування

3. Оскільки визначення релевантного ринку є обов’язковим етапом оцінки стану конкуренції на ньому та, відповідно, доведення / спростування порушення законодавства про захист економічної конкуренції, від коректного виконання якого залежить коректна кваліфікація порушення, то запропонована редакція част.4 п.1.2 Проекту Методики створить небезпечні передумови для уникнення від належного дослідження ринку та прийняття АМКУ, внаслідок цього, необґрунтованих рішень у справах про порушення законодавства про захист економічної конкуренції чи про концентрацію (узгоджені дії) суб’єктів господарювання.

2

Часовий інтервал визначення ринку встановлюється в залежності від мети дослідження та особливостей ринку.

Всі характеристики ринку в рамках одного дослідження визначаються в межах одного часового інтервалу.

Пропонуємо видалити част. 2 та 3 Розділу 2 Проекту Методики

Часовий інтервал визначення ринку визначається часовими межами ринку, детермінованими в част.13 п.1.1 Проекту Методики, принципи оцінки яких описано у розділ 6 Проекту Методики.

3.1.3

Критеріями для визначення товарних меж ринку є:

 • характеристики та функціональне призначення товару;
 • ціна товару;
 • стадія обороту товару;
 • диференціація товару (за її наявності).

Пропонуємо доповнити перелік критеріїв товарної замінності критерієм наявності спільної групи споживачів

1. Наявність спільної групи споживачів є одним із базових критеріїв товарної замінності, що використовується при дослідженні ринків Європейською Комісією.

2. Про доцільність його врахування свідчить також текст част. 2 п.3.3 Проекту Методики, де йдеться про аналіз різниці цін для різних груп споживачів як підстави для визначення товарних меж ринку в межах реалізації відповідного товару певній групі споживачів.

3.1.3

 • стадія товароруху

Пропонуємо замінити словосполучення «стадія обороту товару» на «стадія товароруху» як більш коректне і усталене в економічній літературі.

№ з/п

Пункт Проекту Методики

Текст Проекту Методики

Пропозиції та зауваження

Обґрунтування

3.1.4

Різні стадії обороту товару (функціональні рівні зі специфічними попитом та пропозицією), такі як продаж товару виробниками або імпортерами, кожна з ланок подальшої реалізації товару для перепродажу або продаж товару кінцевому споживачу, за загальним правилом, не мають поєднуватися одними товарними межами ринку.

Слід розрізняти ринки первинної реалізації товару виробниками / імпортерами від ринків що охоплюють подальші стадії його товароруху до споживача. У першому випадку товарні межі ринку досліджуються на основі аналізу замінності певного товару, у другому – замінності відповідного типу торговельно-посередницьких послуг (послуг оптової, роздрібної торгівлі, тощо) щодо реалізації цього товару на відповідній стадії товароруху.

Позитивно оцінюючи увагу АМКУ до вертикального розмежування ринків в ході визначення їх меж, слід звернути увагу, що будучи коректно детерміновані за критеріями п.3.1.3 товарні межі ринку не можуть охоплювати «різні стадії обороту товару», оскільки товаром на наступних після первинної ланки реалізації товару є торговельно-посередницька послуга з оптової чи роздрібної реалізації товару (часто – широко асортиментної групи товарів), а не сам товар.

Запропоноване уточнення не змінює введеної АМКУ до Проекту Методики (порівняно з діючою Методикою визначення монопольного (домінуючого) становища суб’єктів господарювання на ринку (далі – Методика №49-р)) вимоги досліджувати окремо «різні стадії обороту товару», але робить формулювання такої вимоги більш коректним з економічної точки зору.

3.1.5

З урахуванням допоміжних товарів ринок може бути визначений як:

 • системний ринок: включає основні та допоміжні товари;
 • множинні ринки: визначаються один ринок основного товару та окремі ринки допоміжних товарів відповідного до кожної торговельної марки основного товару;
 • подвійні ринки: визначаються один ринок основного товару і один для всіх торговельних марок допоміжного товару.

Доповнити пункт 3.1.5 критеріями визначення ринку (-ів) системним, множинними чи подвійними.

З тексту методики не зрозуміло, на основі яких критеріїв ринки будуть відноситися до одного з трьох зазначених у част. 2 п.3.1.5 видів. Оскільки загально прийнятих критеріїв такого розподілу не існує, слід в Проекті Методики навести ті, якими керуватиметься АМКУ при їх визначенні.

№ з/п

Пункт Проекту Методики

Текст Проекту Методики

Пропозиції та зауваження

Обґрунтування

3.3

Факти підвищення цін для окремих груп покупців без обґрунтування такого підвищення зростанням витрат на обслуговування таких покупців є підставою для визначення товарних меж ринку як продажу товару конкретній групі покупців.

Введення «наявності спільної групи покупців» як критерію визначення товарних меж ринку вимагає уточнення цього пункту та його перенесення до відповідного пункту Проекту Методики.

Введення «наявності спільної групи покупців» як критерію визначення товарних меж ринку дозволить охопити набагато більшу кількість відмінностей в умовах конкуренції на ринку, окрім динаміки зміни цін.

4

Географічний ринок може бути місцевим, регіональним, міжрегіональним або загальнодержавним.

Пропонуємо доповнити міждержавним та глобальним виміром географічних ринків.

Будучи справедливим для ринків споживчих товарів, такий підхід є некоректним щодо промислових товарів проміжного споживання, таких як метал, вугілля, газ тощо та заперечує існування ефективно діючих світових чи міждержавних ринків відповідних товарів.

Великі промислові підприємства здатні (за винятком випадків адміністративного обмеження такої можливості) напряму купувати і зазвичай купують необхідні їм ресурси на світових ринках (в тому числі на світових товарних біржах), не вдаючись до послуг посередників-імпортерів. В ході здійснення таких торговельних операцій вони вступають у конкуренцію з підприємствами з інших країн світу. При цьому йдеться не про одноразову взаємодію, а про тривалі відносини конкуренції, пов’язані з регулярною взаємодією в межах глобальних товарних ринків. Для таких випадків максимальне  обмеження виміру ринку «загальнодержавним ринком » є некоректним.

4.1.3

Наявність суттєвих обсягів імпорту певного товару не вказує на те, що території країн, з яких надходить імпорт, мають бути включені до географічних меж ринку. Імпортери включаються до переліку суб’єктів господарювання, що постачають товар на ринок, а фактичні обсяги реалізації імпортних товарів приймаються до уваги при розрахунку обсягу ринку та ринкових часток суб’єктів господарювання. Фактор потенційного імпорту не враховується при визначенні географічних меж ринку.

Пропонуємо видалити п 4.1.3 Проекту Методики.

Відмови від використання показника «ступінь відкритості ринку», застосовуваного в Методиці №49-р достатньо для досягнення цілей цього пункту при одночасному запобіганні безпідставному звуженню промислових ринків, описаному в полі «обґрунтування» праворуч.

№ з/п

Пункт Проекту Методики

Текст Проекту Методики

Пропозиції та зауваження

Обґрунтування

4.1, 4.2

4.1. Оцінка географічної замінності з боку попиту

4.2. Оцінка географічної замінності з боку пропозиції

Не слід розподіляти аналіз територіальної замінності за групами в залежності від суб’єкта заміщення.

На відміну від товарної замінності при дослідженні територіальної замінності відсутні критичні відмінності між замінністю з боку попиту і з боку пропозиції. Незалежно від того, хто буде переміщувати товари між територіями: продавець чи покупець, механізм їх переміщення залишатиметься однаковим (у випадку товарної замінності він змінювався), а отже – однаковими будуть і критерії заміщення.

4.1.1

При визначенні географічних меж ринку можуть бути застосовані, зокрема, такі кількісні та якісні показники:

 • характеристики товару, такі як крихкість, здатність до швидкого псування, строк експлуатації (споживання), вага, зручність, частота доставки та надійність послуг;

Доповнити характеристикою компактності товару.

Компактний товар зазвичай має більший ареал розповсюдження через можливість мінімізації транспортних витрат порівняно з громіздким

Слід уточнити зміст такого критерію як «зручність».

Не зрозуміло про зручність чого йдеться у цьому пункті

4.1.1

При визначенні географічних меж ринку можуть бути застосовані, зокрема, такі кількісні та якісні показники:

 • інформація щодо витрат, які тягне за собою перехід покупців на товар, що на даний момент продається на іншій території (витрати на транспортування відіграють центральну роль у визначенні географічних меж ринку, тому що вони прямо впливають на ціни); …
 • величина транспортних, трансакційних та інших витрат на переміщення попиту / пропозиції між суміжними регіонами.

Окрім лаконічнішої редакції такий варіант робить критерій застосовуваним і до випадку переміщення попиту, і до випадку переміщення пропозиції (остання зазвичай є більш мобільною особливо на ринках споживчих товарів).

№ з/п

Пункт Проекту Методики

Текст Проекту Методики

Пропозиції та зауваження

Обґрунтування

4.1.1

При визначенні географічних меж ринку можуть бути застосовані, зокрема, такі кількісні та якісні показники:

 • інформація щодо переходу покупців у минулому на закупівлю товару на інших територіях у відповідь на цінові коливання;

 • інформація щодо переходу покупців / продавців у минулому на закупівлю / продаж товару на інших територіях у відповідь на цінові коливання

Робить критерій застосовуваним і до випадку переміщення попиту, і до випадку переміщення пропозиції.

4.1.1.

При визначенні географічних меж ринку можуть бути застосовані, зокрема, такі кількісні та якісні показники:

 • інформація щодо будь-яких бар’єрів для входу на іншу територію: адміністративних, структурних або стратегічних;
 •  …
 • інформація щодо регуляторних або інших адміністративних бар’єрів для ввезення або вивезення товару;

Видалити абз.8 част. 4 п.4.1.1

Абз. 6 і абз.8 част. 4 п.4.1.1 змістовно дублюють один одного

При визначенні географічних меж ринку можуть бути застосовані, зокрема, такі кількісні та якісні показники:

Доповнити перелік показників територіальної замінності такими:

 • наявність технологічних зв’язків між продавцями і покупцями;
 • місце розташування специфічних груп споживачів;
 • наявність торгових, складських приміщень, зручностей виконання вантажно-розвантажувальних робіт, можливостей виконання передпродажної підготовки на суміжній території.

№ з/п

Пункт Проекту Методики

Текст Проекту Методики

Пропозиції та зауваження

Обґрунтування

5.1

Підвищення цін вважається невеликим, але суттєвим, якщо воно коливається від 5 до 10 відсотків, для оцінки стабільності береться період одного року. Ринкові характеристики та стан інфляційних процесів у відповідних випадках можуть вимагати використання різних рівнів підвищення цін або періоду часу

Прибрати з пункту згадування часового виміру

Тест гіпотетичного монополіста передбачає опитування споживачів щодо їхньої реакції на гіпотетичне зростання цін. Цей метод не передбачає фіксації часових меж зміни цін, а критерій тривалості цінової зміни в ньому забезпечується її безстроковістю. Тобто, при опитуванні зазначається, що зростання ціни є тривалим, немає зворотної дії і перечекати його неможливо.

5.2

Кількісне визначення еластичності попиту здійснюється за допомогою коефіцієнта еластичності, що являє собою відношення відсоткової зміни обсягу попиту до відсоткової зміни ринкової ціни.

Кількісне визначення еластичності попиту здійснюється за допомогою коефіцієнта еластичності попиту, що являє собою відношення відсоткової зміни обсягу попиту до відсоткової зміни ринкової ціни.

Окрім еластичності попиту є ще цілий ряд інших показників еластичності, що вимагає коректного застосування відповідної економічної термінології

5.2.

Застосовуються коефіцієнти прямої (відношення відсоткової зміни попиту на цільовий товар до відсоткової зміни ціни цільового товару) та перехресної (відношення відсоткової зміни попиту на цільовий товар до відсоткової зміни ціни товару-замінника) еластичності попиту.

Прибрати з Проекту Методики посилання на пряму еластичність попиту.

Високе значення коефіцієнта прямої цінової еластичності попиту (>1) може свідчити не тільки про наявність товарів-замінників на ринку, але й про неважливість товару для споживача, здатність відмовитися від його споживання у відповідь на зростання його ціни без заміщення аналогом, наприклад, відмовитися від відвідування концерту і купити на ці гроші цукерок.

Відповідно, не можна формалізувати цей показник як індикатор наявності чи відсутності товарів-замінників.

№ з/п

Пункт Проекту Методики

Текст Проекту Методики

Пропозиції та зауваження

Обґрунтування

Високий коефіцієнт прямої цінової еластичності попиту (>1) може свідчити про наявність товарів-замінників на ринку, оскільки покупці можуть легко перейти до закупівлі іншого товару навіть при незначних коливаннях цін. Низький коефіцієнт (<1) може свідчити про відсутність товарів-замінників.

Застосовуються коефіцієнти прямої (відношення відсоткової зміни попиту на цільовий товар до відсоткової зміни ціни цільового товару) та перехресної (відношення відсоткової зміни попиту на цільовий товар до відсоткової зміни ціни товару-замінника) еластичності попиту.

Чим вищим є значення коефіцієнта перехресної еластичності попиту, тим ближчими замінниками є товари, які розглядаються. Якщо коефіцієнт перехресної еластичності попиту позитивний (>0) – товари можна вважати взаємозамінними.

Прибрати з Проекту Методики фіксацію критичного рівня коефіцієнта перехресної еластичності попиту або й показника в цілому.

Значення коефіцієнта 0,2 є додатним, а отже – згідно част.3 п.5.2 Проекту Методики повинно означати взаємозамінність досліджуваних товарів. Водночас, значення 0,2 прямує до 0, а отже – свідчить про незалежність досліджуваних товарів у споживанні.

Наведений приклад свідчить про суперечливість використовуваного показника та наведеного критерію його оцінки. Світова практика досі не напрацювала достатньої бази даних для детермінації критичних рівнів коефіцієнта перехресної еластичності попиту, що свідчив би про належність товарів одному ринку. Причиною цього є складність коректного розрахунку цього показника на практиці, насамперед, через забрудненість цінової та кількісної динаміки впливом зовнішніх чинників: інфляційних, регуляторних, структурних, сезонних, тощо. Невідомо, якою мірою обсяг споживання певного товару скоротився через скорочення цін товару-замінника, а якою – через скорочення доходів споживачів, сезонного зменшення споживання, запровадження додаткового податку чи іншого регуляторного обмеження споживання товару, і т.д. Чітко розрізнити вплив усіх цих чинників майже неможливо. Моделювання дасть лише приблизний, неточний результат, що залежатиме від прийнятих передумов. А відсу-

№ з/п

Пункт Проекту Методики

Текст Проекту Методики

Пропозиції та зауваження

Обґрунтування

тність чітких критеріїв оцінки – зведе цю роботу нанівець.  Тому, незважаючи на те, що коефіцієнт перехресної еластичності в економічній теорії є базовим показником дослідження замінності товарів, введення цього показника в Методику визначення ринку породить масу практичних складностей та потуратиме маніпулюванню фактами зацікавленими сторонами.

Розділ 6

Визначення часових меж ринку є обов’язковим, коли в різні періоди часу товари з однаковими характеристиками не вважатимуться замінними з точки зору попиту або пропозиції.

Така специфіка може існувати у наступних випадках:

 • умови постачання товарів (надання послуг) значно відрізняються в різні періоди часу;
 • існують сезонні коливання в постачанні певних товарів та послуг.

Визначення часових меж ринку доцільне у випадках, коли замінність в різні проміжки часу є або небажаною з боку покупців, або неможливою з боку виробників чи продавців. У всіх інших випадках часові межі ринку приймаються рівними часовому інтервалу визначення ринку.

Визначення часових меж ринку є обов’язковим у справах про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Критерії визначення часових меж ринку:

 • наявність відмінностей в умовах виробництва / постачання / придбання / споживання товарів / послуг у різні періоди часу;
 • існування періодичних (в тому числі сезонних) коливань попиту / пропозиції;
 • відмінності суб’єктного складу та структури ринку у різні періоди часу.

При аналізі заяв та справ про концентрацію (узгоджені дії) суб’єктів господарювання дослідженням часових меж ринку можна знехтувати, оскільки ефекти досліджуваної угоди носять безстроковий характер.

Визначення часових меж ринку – такий же важливий етап дослідження ринку, як і визначення товарних чи територіальних меж, з аналогічним впливом на конкуренцію можливих похибок аналізу, тому виключати його із аналізу справ про порушення законодавства економічної конкуренції в жодному разі не можна. Це може призвести до неправильної оцінки конкурентного середовища ринку і відповідних помилкових рішень АМКУ. Єдиний випадок, коли уникнення такого етапу визначення ринку доцільне – це справи про концентрацію суб’єктів господарювання, які мають довгостроковий ефект і в майбутньому поширюватимуться на багато періодів, рівних часовим межам ринку.

Щодо переліку критеріїв дослідження часових меж ринку, то їх пропонуємо розширити шляхом включення інших періодичних (порівняно з сезонними) коливань попиту та пропозиції. Наприклад попит на нові моделі iPhone не є сезонним, але є періодичним, залежачи від динаміки випуску нових моделей смартфону. Також слід додати критерій стабільності суб’єктного складу ринку та його структури. Якщо в порівнюваних періодах суб’єктний склад ринку суттєво відрізняється чи суттєво відрізняється товарна структура, структура розподілу ринкових продажів між учасниками, це означає, що умови конкуренції на таких ринках будуть різними, а отже слід говорити про різні часові ринки.

№ з/п

Пункт Проекту Методики

Текст Проекту Методики

Пропозиції та зауваження

Обґрунтування

7.2.1

За відсутності або неповноти інформації щодо обсягу ринку розрахунок може здійснюватись оціночним шляхом за допомогою об’єднання інформації з різних джерел та побудови обґрунтованих логічних припущень.

Прибрати з Проекту Методики част. 4 п.7.2.1

Припущення допустимі при реалізації наукових, макроекономічних досліджень тощо, за результатами яких не приймаються рішення щодо покарання суб’єкта господарювання. Якщо використане АМКУ в ході визначення ринку припущення виявиться неправильним, то воно може призвести до прийняття несправедливого рішення та обмеження конкурентоспроможності окремого суб’єкта господарювання чи групи суб’єктів господарювання, з чим якраз АМКУ покликаний боротися.

7.2.2,

7.2.4

Для розрахунку обсягу ринку та ринкових часток використовуються: фактичний обсяг продажу в натуральних або вартісних показниках, обсяг виробництва, обсяг виробничих потужностей, обсяг запасів ресурсів, обсяг поставок за укладеними договорами.

Основним показником для розрахунку обсягу ринку є обсяг продажу товару на ринку в натуральному або вартісному вимірі. Інші показники використовуються у випадках, коли внаслідок галузевих особливостей вони дозволяють більш точно характеризувати становище суб’єктів господарювання з точки зору конкуренції.

Для розрахунку обсягу ринку використовується фактичний обсяг продажу в натуральних або вартісних показниках.

Якщо така інформація відсутня то слід розрахувати фактичний обсяг продажу за формулою:

QPT = ∑n j-1 (Qвj – ∆Qвj – Qвнj – Qвj + Qij),

де QРТ – місткість ринку;

Qвj – обсяг виробництва товару j суб’єктом господарювання;

∆Qзj – зміна обсягів запасів товару в j суб’єкта господарювання

Qвнj – обсяг споживання товару j суб’єктом господарювання у технологічному процесі власного виробництва;

Qеj – обсяг вивезення товару j суб’єктом господарювання за межі ринку;

Qіj – обсяг ввезення товару j суб’єктом господарювання з-поза меж ринку.

Використання формули місткості ринку, наведеної в Методиці №49-р є вдалим інструментом, від якого не варто відмовлятися. Вона чітко ілюструє можливості та обмеження заміщення обсягів продажу іншими індикаторами місткості ринку у ході розрахунку.

Щодо не представлених у формулі, але наявних у тексті п.7.2.4:

 • обсягу виробничих потужностей, то будучи незадіяними вони не визначають місткості ринку і повинні враховуватися разом з іншими джерелами потенційної конкуренції на наступних етапах аналізу ринку, а не на етапі його визначення;
 • обсягу поставок за укладеними договорами, то він є змістовно тотожним обсягу продажу.

№ з/п

Пункт Проекту Методики

Текст Проекту Методики

Пропозиції та зауваження

Обґрунтування

Не враховується продукція, використана суб’єктом господарювання для внутрішніх потреб, наприклад, для виробництва іншого товару, зокрема, продукція реалізована та придбана юридичними особами, які входять до групи, що визнається єдиним суб'єктом господарювання.

7.2.3

Обсяг продажу та ринкових часток вимірюється в натуральних або вартісних показниках, в залежності від конкретних особливостей галузі. При досліджені щодо ідентичних або однорідних товарів розрахунок виконується в натуральних одиницях. Стосовно неоднорідних товарів або товарів з нерівномірним ціноутворенням застосовуються вартісні показники

Обсяг продажу та ринкових часток вимірюється в натуральних або вартісних показниках, в залежності від конкретних особливостей галузі. При досліджені щодо ідентичних або однорідних товарів розрахунок виконується в натуральних одиницях. Стосовно диференційованих товарів застосовуються вартісні показники

В економічній теорії та практиці господарювання для позначення неоднорідних товарів із нерівномірним ціноутворенням використовується категорія диференційовані товари.

7.2.3

Оцінка обсягу ринку та ринкових часток у вартісних показниках виконується без врахування податку на додану вартість.

Прибрати з Проекту Методики част. 2 п.7.2.3

Суперечить част.3 п.7.2.1.

Державна служба статистики України, органи державної влади, незалежні організації що здійснюють аналіз ринкової інформації зазвичай використовують дані в поточних чи базових цінах, і, вкрай рідко, у цінах – за вирахуванням податку на додану вартість. З огляду на це відповідне уточнення краще прибрати із Проекту Методики.

№ з/п

Пункт Проекту Методики

Текст Проекту Методики

Пропозиції та зауваження

Обґрунтування

7.3

Розрахунок ринкових часток та рівнів концентрації ринку

Прибрати з Проекту Методики

Розрахунок ринкових часток та рівнів концентрації ринку є завданням, що виходить за межі визначення ринку. Це завдання наступного етапу – дослідження стану конкурентного середовища на ньому та міри ринкової влади належної його учасникам. Відповідно, немає сенсу включати цей етап у Методику визначення ринку.

Захист випускних кваліфікаційних робіт в Антимонопольному комітеті України

17 січня 2018 року відбувся публічний захист випускних кваліфікаційних робіт в Антимонопольному комітеті України. Екзаменаційна комісія № 24 із захисту випускних кваліфікаційних робіт Київського національного торговельно-економічного університету працювала під головуванням Карп’юк О.П., кандидата економічних наук, заступника директора Департаменту досліджень і розслідувань ринків невиробничої сфери – начальника відділу ринків зв’язку та телекомунікацій Антимонопольного комітету України. У комісії взяли участь завідувач кафедри економічної теорії та конкурентної політики Київського національного торговельно-економічного університету та інші викладачі кафедри.

На цьому засіданні представили свої випускні кваліфікаційні роботи студенти спеціальності 074 «Публічне управління та адміністрування» спеціалізації «Управління у сфері економічної конкуренції» Київського національного торговельно-економічного університету. Тематика випускних робіт охоплювала актуальні питання розвитку конкуренції та конкурентного середовища у роздрібній торгівлі України та на ринках послуг зв’язку, конкурентної політики держави та її стратегічних пріоритетів в умовах глобалізації світової економіки, державного регулювання ринку електричної енергії України, особливостей конкурентної політики на ринку послуг страхування життя в Україні тощо.

Найкращими екзаменаційна комісія визнала випускні роботи Юлії Петрик, Олени Сітовської та Христини Трандафілової, оцінивши їх захист на «відмінно».

Грудень 2017

Cемінар-тренінг «Формування громадянських компетентностей у державних службовців та представників органів місцевого самоврядування»

У Національному агентстві України з питань державної служби завершився семінар-тренінг «Формування громадянських компетентностей у державних службовців та представників органів місцевого самоврядування», який проходив у два етапи: 17-19 жовтня, 12-14 грудня 2017 р. для представників навчальних закладів, що здійснюють підготовку магістрів за спеціальністю «Публічне управління та адміністрування». Учасниками тренінгу стали 42 представника магістерських програм за спеціальністю «Публічне управління та адміністрування» з 13 регіонів України, які протягом навчання опановували кращі інтерактивні методи формування та розвитку громадянських компетентностей.

У семінарі взяла участь професор кафедри економічної теорії та конкурентної політики, доктор наук з державного управління Малиш Наталія Андріївна.

Дипломи міжнародного зразка вручила Марина Канавець, директор Центру адаптації державної служби до стандартів Європейського Союзу Національного агентства з питань державної служби України, яка підкреслила актуальність проекту: «Важливо створити передумови реформування державної служби, однією з яких є підвищення професіоналізму та компетентностей державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування».

Передбачено наскрізне впровадження методик і підходів проекту в навчальний процес для вищих навчальних закладів, які здійснюють підготовку магістрів за спеціальністю «Публічне управління та адміністрування».

Успішне завершення осіннього циклу лекцій з питань ринкового аналізу і конкурентної політики

грудня 2017 року за сприяння кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ та підтримки Антимонопольного комітету України було проведено відкриту лекцію економіста Федеральної торговельної комісії США Джона К. Хілке на тему «Інструментарій оцінки ринкової влади на ринках диференційованої продукції».

Під час лекції пан Хілке поділився зі студентами власним досвідом розслідування та доведення справ про злиття та порушення законодавства про захист економічної конкуренції у випадках, коли детермінація меж релевантного ринку є ускладненою диференціацією товарів. Йому вдалося поєднати глибокі теоретичні засади ринкового аналізу з реальною практикою їх застосування в антимонопольних справах.

Лекція викликала жвавий інтерес студентів, що виявився в дискусії щодо доцільності і можливості застосування окремих елементів ринкового аналізу у межах діючих американської та української інституціонально-правових систем захисту конкуренції.

Ця лекція завершила осінній цикл лекцій представників американських конкурентних відомств для студентів КНТЕУ, що охоплював 6 лекцій з проблематики антимонопольного аналізу та правових засад захисту конкуренції. З нетерпінням чекаємо на весняний курс лекцій американських фахівців з конкурентної політики!

Підписання меморандуму про співпрацю між Київським національним торговельно-економічним університетом та громадською організацією «Інститут стратегічних досліджень «Нова Україна»

05 грудня 2017 року відбулось підписання меморандуму про співпрацю між Київським національним торговельно-економічним університетом та громадською організацією «Інститут стратегічних досліджень «Нова Україна».

Відбулася зустріч ректора Київського національного торговельно-економічного університету та інших представників університету, в тому числі викладачів кафедри економічної теорії та конкурентної політики, а також директора ГО «Інститут стратегічних досліджень «Нова Україна» Єрмолаєва Андрія Васильовича та інших представників інституту. Сторони спільно обсудили перспективи співпраці у сфері партнерства з реалізації освітньої програми "Публічне управління та адміністрування", що також зацікавило студентів Київського національного торговельно-економічного університету.

Крім того, представники Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» презентували книгу Бенджаміна Айзехена та Стівена Стоквелла «Единбурзький погляд на історію демократії від давніх часів до майбутніх можливостей» власного видання та передали до бібліотеки Київського національного торговельно-економічного університету 6 примірників книги.  

Відкрита лекція старшого прокурора відділу рекламних практик Федеральної торговельної комісії США Девіда Л. Френкела "Інструментарій захисту прав споживачів"

1 грудня 2017 року за сприяння кафедри економічної теорії та конкурентної політики та підтримки Антимонопольного комітету України відбулася відкрита лекція старшого прокурора відділу рекламних практик Федеральної торговельної комісії США Девіда Л. Френкела на тему "Інструментарій захисту прав споживачів". 

Студентів 2, 4 та 5 курсів ФЕМП спеціальності "Управління у сфері економічної конкуренції" лектор ознайомив з алгоритмом ведення судової справи від умов та підстав її відкриття до винесення та оскарження судового рішення,  роботи судових виконавців, механізму забезпечення відшкодування споживачам.

Були розглянуті два типи судових справ - у Федеральній торговій комісії та у Федеральному суді США. У процесі лекції відбувалося постійне порівняння законодавства США, країн ЄС та України.

Лектор сфокусував увагу на аспектах недобросовісної конкуренції у рекламуванні товару та засобах судового захисту від неї. Теоретичні аспекти лекції базувалися на прикладах гучних судових справ у США про оманливу рекламу засобу схуднення, гранатового соку, щодо "майже нешкідливих викидів" автомобіля "Фольксваген" тощо.

Лекція пана Девіда Л. Френкела переривалася цікавими запитаннями та жвавими дискусіями в аудиторії. Зокрема, студентів та викладачів кафедри економічної теорії та конкурентної політики цікавили: міра відповідальності виробника, рекламного агентства та дилера при застосуванні ними оманливої реклами, механізм створення доказової бази, дослідження довгострокових ефектів від оманливої реклами тощо.

Листопад 2017

Відвідання студентами першого курсу ФЕМП КНТЕУ Антимонопольного комітету України

23 листопада 2017 року студенти першого курсу ФЕМП спеціалізації «Управління в сфері економічної конкуренції» під керівництвом куратора групи, доцента кафедри економічної теорії та конкурентної політики Вертелєвої Оксани Василівни, відвідали з екскурсією Антимонопольний комітет України.

Заступник начальника відділу управління персоналу Верзилова Наталія Олексіївна розповіла про завдання та функції Антимонопольного комітету України, зробила короткий огляд структури системи органів Комітету та підкреслила важливість підготовки Київським національним торговельно-економічним університетом професійних кадрів саме з управління у сфері економічної конкуренції. Студентів запрошено повертатися у стіни Антимонопольного комітету України по завершенню навчання як у статусі адвокатів бізнесу, так і у статусі адвокатів самої конкуренції – працівників Комітету.

В ході екскурсії студенти мали змогу побувати в музеї, де представлено цілий ряд експонатів, пов’язаних з діяльністю Антимонопольного комітету України, зокрема історичні документи різних етапів заснування та розвитку Комітету, зразки недобросовісної реклами, повну підбірку випусків професійного журналу «Конкуренція. Вісник Антимонопольного комітету України» та ін. У ході жвавої дискусії студенти мали змогу розпитати про різні аспекти діяльності АМКУ, міжнародні зв’язки, завдання, що стоять перед АМКУ у зв’язку з процесами Євроінтеграції, пріоритетні напрями діяльності, перспективи працевлаштування. 

Круглий стіл "До 80-річчя праці Р. Коуза "Природі фірми"

17 листопада 2017 року кафедрою економічної теорії та конкурентної політики з ініціативи зав. кафедри, д.е.н., професором, завідувачем кафедри економічної теорії та конкурентної політики Лагутіним В.Д. був проведений круглий стіл з нагоди святкування 80-річчя праці Р. Коуза «Природа фірми».

Д.е.н., професор, професор кафедри економічної теорії та конкурентної політики Ніколаєць К.М. розповіла про життєвий та творчий шлях лауреата Нобелівської премії з економіки Р. Коуза із темою доповіді: "Р. Коуз: життєвий та творчий шлях лауреата Нобелівської премії з економіки".

К.е.н., доцент кафедри економіки та фінансів підприємства Ганущак Т.В. присвятила свою працю дослідженню використання теоретичної спадщини Р. Коуза в процесі соціального та економічного розвитку України.

Дослідження економічної теорії прав власності Р. Коуза та її сучасне значення розглянула к.е.н., доцент кафедри економічної теорії та конкурентної політики Лебедєва Л.В. 

Питанням трансакційних витрат у світлі вимог П(С) БО МСФЗ був присвячений виступ к.е.н., ст. викл. кафедри обліку та оподаткування Кияшко О.М.

Аспіранти кафедри економічної теорії та конкурентної політики Петренко Н.В. із доповіддю на тему: "Р. Коуз - засновник неоінституційного напряму економічної думки", Журба О.М. із доповіддю на тему: "Транзакційні витрати у дослідженнях Р. Коуза" та Шкуропадська Д.Б. із доповіддю на тему: "Дослідження Р. Коузом поведінки фірми у ринковому середовищі", в своїх виступах проаналізували дослідження Р. Коуза щодо поведінки фірми у ринковому середовищі.

В обговоренні актуальних питань взяли участь та виступили з актуальними доповідями Небрат Вікторія Василівна, д.е.н., ст. наук. співр., завідувач відділу економічної історії ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України,  Супрун Наталія Анатоліївна, д.е.н., проф., гол. наук. співр. відділу економічної історії ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України, викладачі, аспіранти, студенти.

Лекція економіста Федеральної торговельної комісії США Джона К. Хілке 

14 листопада 2017 року за сприянням кафедри економічної теорії та конкурентної політики й підтримкою Антимонопольного комітету України відбулася відкрита лекція доктора економіки, економіста Федеральної торговельної комісії США Джона К. Хілке на тему: "Реструктуризація українського ринку електричної енергії: виклики для конкуренції"присвячена викликам конкуренції в процесі реформування вітчизняного ринку електричної енергії.

Студентів 1-3 курсів ФЕМП спеціальностей "Управління у сфері економічної конкуренції" та "Публічне управління та адміністрування", також 1 курсу ФМТП лектор ознайомив з:

 • механізмом ціноутворення на ринку електричної енергії;
 • бар'єрами входження на цей ринок;
 • наслідками діяльності локальних природних монополій, що концентрують у своїх руках як виробництво, так і транспортування електроенергії.

На практичному досвіді діяльності Федеральної торговельної комісії США Джон К. Хілк висвітлив основні напрями адвокатування конкуренції на ринку електричної енергії та можливості використання цього досвіду в Україні.

Лекція була цікава і корисна, не тільки студентам, а й присутнім викладачам та аспірантам кафедри економічної теорії та конкурентної політики. Лекцію відвідали викладачі кафедри економічної таорії та конкурентної політики КНТЕУ доц. Волошенюк Володимир Васильович та доц. Ожелевська Тетяна Станіславівна.

Жовтень 2017

Лекції старшого прокурора відділу рекламних практик Федеральної торгової комісії США Девіда Л. Френкеля

26 та 30 жовтня 2017 року за сприяння кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ та підтримки Антимонопольного комітету України відбулося дві лекції старшого прокурора відділу рекламних практик Федеральної торгової комісії США Девіда Л. Френкеля, присвячені проблемам оманливої реклами та захисту прав споживачів.

Лектор поділився з аудиторією власним досвідом протидії оманливій рекламі, розкрив методику встановлення фактів такої реклами, алгоритми їх розслідування та доведення, способи покарання порушників.

Лекція викликала жвавий інтерес у студентів та гарячу дискусію щодо способів виявлення оманливої реклами та міри відповідальності окремих її фігурантів. Слухачі мали змогу поставити питання, а також отримати цінні поради, які стануть їм в нагоді не лише, як майбутнім фахівцям, а і як освіченим та грамотним споживачам.

Відкрита лекція на тему: "Голодомор в Україні 1932-1933 рр.: етносоціальні наслідки"

23 жовтня 2017 року за сприяння кафедри економічної теорії та конкурентної політики відбулася відкрита лекція провідного наукового співробітника відділу національних меншин Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України професора Юрія Олексійовича Ніколайця на тему «Голодомор в Україні 1932 – 1933 рр.: етносоціальні наслідки».

На лекції було представлено результати дослідницьких пошуків науковця, засновані на аналізі архівних матеріалів Центрального державного архіву громадських об’єднань України, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Галузевого державного архіву Служби безпеки України, про характер та етносоціальні наслідки Голодомору 1932­–1933 рр. Науковцем було проаналізовано вплив Голодомору на етносоціальну динаміку населення України, етнополітику та етнопрактику радянських урядів 1930–1940-х років, формування політичних настроїв населення республіки у роки Другої світової війни, а також на формування правової культури різних верств населення України.

Відкрита лекція доктора економіки, економіста Федеральної торговельної комісії США Джона К. Хілка

13 жовтня 2017 року за сприяння кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ й підтримки Антимонопольного комітету України відбулася відкрита лекція доктора економіки, економіста Федеральної торговельної комісії США Джона К. Хілка на тему "Інструменти конкурентного відомства у подоланні "провалів ринку".

Відкриту лекцію також відвідали викладачі кафедри економічної таорії та конкурентної політики КНТЕУ проф. Герасименко Анжеліка Григорівна та доц. Ожелевська Тетяна Станіславівна.

Широку аудиторію студентів 1, 2 та 3 курсів ФЕМП спеціальностей "Управління в сфері економічної конкуренції" і "Публічне управління та адміністрування" лектор ознайомив з теоретичними аспектами неефективності сучасного ринку, що негативно впливає на ціноутворення, обсяги  та якість продукції, впровадження інноваційних розробок, економічне зростання країни, а також висвітлив практичний досвід конкурентних відомств США щодо коригування ситуацій відсутності ефективної конкуренції. Лекція супроводжувалася цікавими прикладами із судової практики Федеральної торговельної комісії з підприємствами енергетичної та телекомунікаційної галузей США.

Цією лекцією було відкрито осінній навчальний цикл з питань конкуренції та конкурентної політики, який проведуть представники Федеральної торговельної комісії США для студентів КНТЕУ в період з 13 жовтня по 8 грудня 2017 року. Цей цикл включає в себе 6 лекцій:

1.       13.10.2017р. Дж. К. Хілк "Інструменти конкурентного відомства у подоланні "провалів ринку".

2.       26.10.2017р. Д. Л. Френкел «Структура та функції Федеральної Торговельної Комісії США».

3.       30.10.2017р. Д. Л. Френкел «Оманлива реклама і захист прав споживачів».

4.       10.11.2017р. Дж. К. Хілк «Реструктуризація української електроенергетики: аналіз ризиків для конкуренції».

5.       01.12.2017р. Д.Л. Френкел «Інструментарій захисту прав споживачів».

6.       08.12.2017р. Дж. К. Хілк «Оцінка ринкової влади в умовах невизначеності ринкових меж».

Відвідання студентами магістратури КНТЕУ Фонду державного майна України

06 жовтня 2017 року студенти магістратури Київського національного торговельно-економічного університету відвідали Фонд державного майна України (ФДМУ). У заході взяли участь викладачі кафедри економічної теорії та конкурентної політики Київського національного торговельно-економічного університету проф. Малиш Наталя Андріївна та доц. Вертелєва Оксана Василівна. 

У Фонді працювати круто. Про це в.о. керівника апарату Фонду Денис Лазурко та начальники управлінь Оксана Сирота та Ніна Яворська розповідали студентам, які завітали у гості: "Готуємо, так би мовити, молоде поповнення у команду Фонду. Роботи вистачить! А свіжих сучасних ідей ніколи багато не буває. 2018 рік обіцяє прорив у приватизації. ОПЗ, Турбоатом, енергетика, сільськогосподарські підприємства – все це потрібно продати ефективно і прозоро. Крім того, не менш важливими є інші напрямки роботи ФДМУ: оренда, оцінка, управління".

До речі, Оксана Сирота на зустрічі пригадала: коли у 1991 році створювався Фонд, приватизацію думали завершити за 4-5 років. А в українській реальності вона триває вже 26! Стільки, скільки й живе Фонд – орган, який став на чолі побудови ринкової економіки в Україні. І з цією задачею справився! 130 тисяч одержавлених підприємств, 11 тисяч акціонерних товариств та майже 120 мільярдів гривень (причому, курс долара не завжди був 26) інвестицій в економіку України. Чекаємо на нових гостей! Ми відкриті!

Вересень 2017

Тренінг "Цифрова грамотність та смарт-технології в управлінні"

28-30 вересня 2017 року в Київській школі економіки відбувся триденний інтенсивний тренінг з питань електронного урядування та смарт-технологій у публічному управлінні. Серед тематик, що обговорювалися були такі: відкриті дані та робота з ними у публічному управлінні, реінжиніринг адміністративних процесів в органах публічної влади, світові тенденції та моделі е-врядування, цифрові технології в місцевому самоуправлінні в Україні. 

Серед учасників тренінгу – фахівці із Верховної Ради України, Міністерства охорони здоров’я України, Національного банку України, Міжнародного фонду «Відродження», Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), вищих навчальних закладів і громадських організацій. Участь у заході взяла проф. кафедри Бойко А.В. Нові знання з питань електронного урядування та смарт-технологій у публічному управлінні сприятимуть подальшому удосконаленню навчально-методичного забезпечення дисципліни "Стратегія публічного управління" та освітньої програми "Публічне управління та адміністрування". 

Форум економічної свободи

В унікальні можливості обговорити з укладачами щорічного звіту Економічна свобода у світі – The Fraser Institute та The Cato Institute, ситуацію в Україні, а також можливості її покращення взяла участь професор кафедри Аліна Бойко. Форум економічної свободи відбувся 22 вересня 2017 року за організації Bendukidze Free Market Center та The Fraser Institute. Особливості розуміння результатів індексу економічної свободи, проблеми низького рівня економічної свободи та перспектив для України розкрив Michael Walker, засновник і виконавчий директор Інституту Фрейзера.

У дискусійній панелі: “Від третього світу до першого через економічну свободу” взяли участь: Robert Lawson (Professor of Economics, Cox School of Business, Southern Methodist University) із виступом «Чинники економічної свободи», Fred McMahon (Resident Fellow, Fraser Institute) із виступом «Вплив економічної свободи», Андрій Ілларіонов (старший науковий співробітник, Cato Institute) із виступом «Як Індекс економічної свободи допоміг впроваджувати реформи в Росії», Айварас Абромавичус (Міністр Економічного Розвитку і Торгівлі України, 2014-2016) із виступом «Завдання для розширення економічної свободи в Україні».

Презентація монографії з політичної економії

21 вересня 2017 року на кафедрі економічної теорії НУКМА відбулась презентація англомовної монографії проф. Бажала Ю.М. "Політична економія; інноваційність розвитку. Розриваючи зачарований цикл економічної теорії". В даній презентації взяли участь викладачі кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ проф. Малиш Н.А. і доц. Поліванов В.Є. Від автора отримано електронну версію монографії, яка може бути використана викладачами, аспірантами і студентами КНТЕУ.

Круглий стіл «Краще врядування через прозорість та доступ до публічної інформації: британський досвід для України»

18 вересня відбувся круглий стіл «Краще врядування через прозорість та доступ до публічної інформації: британський досвід для України», організований спільно Київською школою економіки, Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ), Міжнародний фондом «Відродження». Участь у заході взяли професори кафедри Аліна Бойко та Наталія Малиш.

Круглий стіл розпочала виступом «Демократія vs бюрократія: навіщо потрібен доступ до публічної інформації?» віце-президент Київської школи економіки Інна​​ Совсун.​​ Британський досвід розроблення та імплементації політики з надання доступу до публічної інформації як одного з кроків уряду на шляху до ефективного та прозорого врядування презентували Рейчел Андерсон, ​голова напрямку політики свободи інформації Секретаріату Кабінету Міністрів Великої Британії та Сільвія Касагранде​, міжнародна радниця, Національна школа міжнародного управління (Британський Уряд).

Дискусії щодо британського досвіду та української практики доступу до публічної інформації. Питання обговорюють: зліва - Рейчел Андерсон, справа - проф. Аліна Бойко.

У панельній дискусії «Прозорість та/чи ефективність: як доступ до публічної інформації може сприяти кращому врядуванню?» також взяли участь Вікторія​​ Сюмар​, народна депутатка України, співавторка Закону України “Про доступ до публічної інформації”, Григорій​​ Шверк, ​народний депутат України Тетяна ​​Олексіюк​, керівниця напряму доступу до публічної інформації в ЦЕДЕМ.

Учасники круглого столу

Учасники панельної дискусії обговорили ефективність державної політики з підвищення прозорості роботи Уряду в Україні. Обговорили такі концептуальні питання: Чи сприяє розширення доступу до публічної інформації кращому врядуванню? Як забезпечити баланс між прозорістю та ефективністю Уряду? Які кращі світові практики та рішення можуть бути застосовані в Україні для забезпечення прав громадян та вироблення ефективних політик? Учасники заходу розробили рекомендації з вдосконалення чинного механізму доступу до публічної інформації в законодавчому вимірі України та визначили шляхи його імплементації.

Серпень 2017

Літня школа із вдосконалення курсів з моніторингу та оцінки для викладачів вищих навчальних закладів України

7-11 серпня 2017 року в м. Одеса проходив тренінг "Літня школа із вдосконалення курсів з моніторингу та оцінки для викладачів вищих навчальних закладів України", в рамках якого професор кафедри економічної теорії та конкурентної політики, доктор наук з державного управління Малиш Наталія Андріївна успішно пройшла навчання.Його результати можуть бути запровадженні для спеціальності 281 «Публічне управління та адміністрування», що успішно розвивається другий рік поспіль у КНТЕУ.

Червень 2017

20 червня 2017 року на спеціалізованій вченій раді К 26.055.05

відбувся захист кандидатської дисертації Чудака Віталія Віталійовича

на тему: “Інституційний механізм реалізації конкурентної політики держави”

за спеціальністю “Економічна теорія та історія економічної думки”

   

Круглий стіл "Проблеми викладання профільних дисциплін спеціальності "Публічне управління та адміністрування" у ВНЗ України"

20 червня 2017 р. відбувся круглий стіл на тему «Проблеми викладання профільних дисциплін спеціальності «Публічне управління та адміністрування» у вищих навчальних закладах України» за організації кафедри економічної теорії та конкурентної політики.

Метою круглого стало: виявлення переваг та недоліків розроблених та діючих програм "Публічне управління та адміністрування" у ВНЗ України, узагальнення світового та вітчизняного досвіду впровадження спеціальностей підготовки бакалаврів та магістрів, відображення стратегічних напрямів держави та питань національної безпеки, методів аналізу державної політики, а також пошуку нових рішень щодо забезпечення високого рівня якості підготовки фахівців спеціальності "Публічне управління та адміністрування".

У обговоренні питань круглого столу були запрошені вчені та дослідники Національного інституту стратегічних досліджень, Національної академії державного управління при Президентові України, Національного університету «Києво-Могилянська академія» та Київського національного торговельно-економічного університету.

Учасники круглого столу провели плідну дискусію з питань аналізу державної політики в магістерських програмах спеціальності "Публічне управління та адміністрування", стратегічних напрямах державного регулювання та національної безпеки в програмах та Аналітичних записках, досвіду країн ЄС з змістовного наповнення бакалаврської програми зі спеціальності "Публічне управління та адміністрування".

Лагутін Василь Дмитрович, доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ зазначив, що до викладання дисциплін у програмах зі спеціальності «Публічне управління та адміністрування» мають залучатись фахівці-практики.

Ромат Євгеній Вікторович, доктор наук з державного управління, професор, завідувач кафедри маркетингу та реклами КНТЕУ наголосив, що бакалаврські та магістерські програми підготовки фахівців мають ґрунтуватись на сучасних управлінських концепціях розвитку, спрямовуватись на розвиток громадянського суспільства та базуватись на випереджувальній стратегії науки державного управління відносно розвитку суспільства.

Рябцев Геннадій Леонідович, доктор наук з державного управління, професор, провідний науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень у доповіді зазначив на необхідності розмежування підготовки державних службовців та бізнесменів, потребі швидкого реагування науки на запити державної служби, застосуванні теоретичних підходів аналізу політики у професійній діяльності державних службовців.

Сирота Оксана Анатоліївна, кандидат наук з державного управління, заступник директора Департаменту-начальник Управління законодавчого забезпечення та взаємодії з органами влади Фонду державного майна України розповіла про нагальні проблеми у законодавстві щодо приватизації, оренди державного майна та управління державною власністю.

Тертичка Валерій Володимирович, доктор наук з державного управління, професор, керівник програми «Public Administration» Національного університету «Києво-Могилянська академія» наголосив на проблемах у науці «Публічне управління та адміністрування», зокрема щодо відсутності професійних стандартів підготовці магістрів та розповів про напрями діяльності «Реанімаційного проекту реформ», зокрема діяльності групи «Реформи публічної адміністрації».

Кілієвич Олександр Іванович, доцент, доцент кафедри управління національним господарством та економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України презентував наукове дослідження щодо понятійного апарату в науці «Публічне управління та адміністрування».

Бережний Ярослав Вікторович, кандидат наук з державного управління, доцент, завідувач сектору аналізу внутрішньої політики Національного інституту стратегічних досліджень акцентував увагу на функціональній підготовці майбутніх управлінців у ВНЗ України та посиленні змістовного наповнення навчальних програм стосовно питань національної безпеки держави.

Малиш Наталія Андріївна, доктор наук з державного управління, професор, професор кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ наголосила на недоліках змістовного наповнення бакалаврських програм зі спеціальності «Публічне управління та  адміністрування» у ВНЗ України.

Науменко Раїса Андріївна, доктор наук з державного управління, професор, професор кафедри менеджменту КНТЕУ визначила переваги та недоліки розроблених та діючих  магістерських програм у ВНЗ України зі спеціальності «Публічне управління та  адміністрування».

Питання, які розглядались, були актуальними та мали практичний характер. Доповіді активно обговорювалися учасниками круглого столу, що засвідчило значний інтерес до питань змістовного наповнення програм спеціальності «Публічне управління та  адміністрування» у ВНЗ України.

Підсумком обговорення стали рекомендації щодо покращення змісту навчальних дисциплін бакалаврських та магістерських програм  спеціальності "Публічне управління та адміністрування" задля висвітлення в них сучасних аспектів з проблематики публічного управління.

Кваліфікаційний екзамен у здобувачів ступеня вищої освіти "бакалавр"

В понеділок, 19 червня 2017 року  на кафедрі проведено  кваліфікаційний екзамен у здобувачів ступеня вищої освіти "бакалавр" зі спеціальності 6.030601 "Управління в сфері економічної конкуренції". Кваліфікаційний екзамен на  здобуття ступеня вищої освіти "бакалавр" перед екзаменаційною комісію складали 21 студент денної форми навчання.

До екзаменаційного білету кваліфікаційного екзамену на здобуття ступеня вищої освіти "бакалавр" були включені відкриті тести з дисциплін: «Державне антимонопольне  регулювання», «Теорія галузевих ринків», «Природні монополії», «Правові засади захисту конкуренції»;  аналітична задача з метою визначення рівня і динаміки розвитку конкуренції на конкретних товарних ринках та  ситуаційна вправа, що  передбачає правовий аналіз конкретної справи за матеріалами Антимонопольного комітету України.

За результатами проведеного екзамену та за рішенням екзаменаційної комісії 21 студент здобув  ступінь вищої освіти "бакалавр" зі спеціальності 6.030601 "Управління в сфері економічної конкуренції". Серед кращих варто відмітити роботи студентів Комірної Д.В., Ференца С.І.

Студентам рекомендовано продовжувати навчання для  здобуття ступеня вищої освіти "магістр".

Відзначено викладачів кафедри Лагутіна В.Д. та Поліванова В.Є.

 

Травень 2017

Програма Британської Ради в Україні

Researcher Connectдля молодих науковців

Британська Рада в Україні організовує надзвичайно корисні та потрібні для молодих науковців семінари, участь у яких сприяє розвитку навиків написання наукових робіт англійською мовою відповідно до стандартів провідних міжнародних видань, а також навиків здійснення публічних виступів і підготовки презентацій на науково-практичні конференції, підготовки проектних заявок на фінансування наукових досліджень. З-поміж понад 200 анкет-заявок на участь у триденній інтенсивній програмі «Researcher Connect» Британської Ради у травні ц. р. було відібрано 20 найкращих, серед яких – анкета-заявка професора кафедри Аліни Бойко

Програма була проведена 24-26 травня у м. Києві на базі Національного авіаційного університету. Спеціально для проведення Програми в Україну було запрошено досвідченого консультанта, тренера, розробника курсів і навчальних матеріалів з Оксфорду (Велика Британія) Томаса Спейна (Tom Spain). Ділилися успішним досвідом щодо підготовки наукових публікацій і виступів англійською мовою із учасниками Програми й чотири тренери від Британської Ради в Україні – Андрій, Тетяна, Юлія та Марія.

Учасники програми – молоді українські дослідники з різних галузей науки та різних куточків нашої країни, набули безцінних навиків підготовки проектних заявок і наукових публікацій відповідно до міжнародних стандартів, а також завдяки порадам тренерів розвинули навики публічних виступів і підготовки презентацій. Окрім того, завдяки Програмі утворилася мережа молодих науковців, які разом спроможні здійснювати міждисциплінарні дослідження.

 

Сертифікати про участь в програмі “Researcher Connect” вручили Томас Спейн та координатор освітніх програм Британської Ради в Україні Марія Захарова. Участь у програмі «Researcher Connect» спонукає до нових наукових звершень та розвитку міжнародного співробітництва.

ВІТАЄМО асистента кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ

ІЛЬЇНУ АНАСТАСІЮ ОЛЕКСАНДРІВНУ

з присудженням їй наукового ступеня кандидата економічних наук!

Наказом Міністерства освіти і науки України від 27.04.2017 № 659 "Про затвердження рішень Атестаційної колегії Міністерства щодо присвоєння вчених звань і присудження наукових ступенів від 27 квітня 2017 року" затверджено рішення спеціалізованої вченої ради Київського національного торговельно-економічного університету Д 26.055.01 про присудження наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.00.03 «Економіка та управління національним господарством» Ільїній Анастасії Олександрівні.

Від щирого серця колектив кафедри економічної теорії та конкурентної політики вітає Ільїну Анастасію Олександрівну та її наукового керівника Лагутіна Василя Дмитровича та бажає їм подальших наукових звершень, невичерпної енергії, творчих злетів, реалізації всіх життєвих задумів та мрій!!!

Квітень 2017

Захоплююча лекція про розслідування картельних змов від судового адвокату Міністерства юстиції США

26 квітня 2017 року в КНТЕУ відбулася відкрита лекція судового адвокату Антитрестівського управління Міністерства юстиції США Олександри Шепард для студентів спеціальності «Управління у сфері економічної конкуренції» на тему «Збір доказів у картельних справах».

 

Під час лекції пані Шепард розповіла студентам і викладачам кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ про складності розслідування картельних змов та тонкощі викриття прихованих картелів, створення яких в США, на відміну від України, є кримінальним злочином і їх очільники караються тривалим ув'язненням. В процесі подання матеріалу судовий адвокат порівнювала антимонопольне законодавство США та України, давала майбутнім слідчим Антимонопольного Комітету України корисні практичні поради щодо нюансів опитування свідків, роботою з документами, алгоритму збору необхідної доказової бази для суду.

Наприкінці лекції пані Шепард навела приклад з власного досвіду у викритті картельної змови в галузі авіабудування під час тендерних закупівель.

Студентська наукова конференція «Пріоритети соціально-економічного розвитку суспільства»

13-14 квітня 2017 року на базі факультету економіки, менеджменту та психології  КНТЕУ відбулася студентська наукова конференція  «Пріоритети соціально-економічного розвитку суспільства». Викладачі кафедри економічної теорії та конкурентної політики забезпечили плідну роботу двох секцій конференції: секція І «Тенденції соціально-економічного розвитку України: макро- та мікроекономічні аспекти» та секція ІІ «Конкурентна політика в Україні», на які були підготовлені 24 презентаційних та 48 стендових доповідей. Кафедрою була рекомендована для виступу на пленарному засіданні Севост’янова Анастасія Валеріївна за темою доповіді «Державне регулювання ринку залізничних перевезень в Україні» (науковий керівник – професор Лагутін В.Д.). Виступ був позитивно сприйнятий аудиторією.

В рамках профорієнтаційної роботи до роботи секції №1 були залучені переможці Всеукраїнського конкурсу Малої академії наук України, учні ліцею «Наукова зміна» Примак Я.Ю. та Доценко А.В., які зайняли перше та друге призові місця відповідно.

За результатами роботи двох секцій були рекомендовані до публікації найкращі доповіді студентів: Севост’янова А.В. (ФЕМП, 1м к., 12 гр., науковий керівник – Лагутін В.Д., проф.), Дідова О. В. (ФЕМП, 1 м к., 13 гр. , науковий керівник  – Соколовська І.П., доц.) , Зінченко Д.В. (ФМТП, 2 к., 11 гр., науковий керівник –  Ожелевська Т.С., доц.), Зубович О.О. (ФЕМП, 1 м к., 12 гр., науковий керівник – Бойко А.В., проф.), Кострова К.А. (ФЕМП, 2 к., 19 гр., науковий керівник –  Герасименко А.Г., проф.), Кусьо Б.С. (ФЕМП, 1  м к., 13 гр. , науковий керівник – Герасименко А.Г., проф.), Лук’янець Л.П. (ФМТП, 1 к., 20 гр., науковий керівник – Волошенюк В.В., доц.), Павлик К. О. (ФМТП, 1 к., 4 гр., науковий керівник – Бойко А. В., проф.), Петровська Д.О. (ФЕМП, 1 к., 4 гр., науковий керівник  – Малиш Н.А., проф.), Примак Я.Ю. (ліцей «Наукова зміна», 10 клас, науковий керівник – Поліванов В.Є., доц.), Сакевич М. Є. (ФЕМП, 1 к., 11 гр., науковий керівник –  Бойко А.В., проф.), Сержанова В. В. (ФМТП, 1 к., 5 гр., науковий керівник – Бойко А. В., проф.), Сітовська О.О. (ФЕМП, 1м к., 12 гр., науковий керівник  – Уманців Ю.М., проф.), Тимошенко С.О. (ФФБС, 1 к., 1 гр., науковий керівник – Міняйло О.І., доц.), Трандафілова Х.Д. (ФЕМП, 1 м  к., 13 гр., науковий керівник – Герасименко А.Г., проф.), Чипинюк В.В. (ФФБС, 1 к., 1 гр., науковий керівник – Міняйло О.І., доц.), Шпак П.Б. (ФТМ, 2 к., 13 гр., науковий керівник – Лазебна І.В., ст. викл.).

Викладачі кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ щиро вітають всіх учасників-переможців студентської конференції з першими результативними кроками у науковій роботі та бажають їм творчої наснаги й подальших наукових звершень!

Лекція адвоката Міністерства юстиції США для студентів спеціальності «Управління в сфері економічної конкуренції»

12 квітня 2017 року в КНТЕУ відбулася відкрита лекція  адвоката Міністерства юстиції США Олександри Шепард для студентів спеціальності «Управління в сфері економічної конкуренції» на тему  «Досвід США у розслідуванні картелів».  

 

Пані Шепард поділилася власним досвідом розслідування картелів та доведення  їх у суді. В числі розглянутих на лекції прикладів наводилися картелі американських та міжнародних компаній у галузях будівництва, авіа-, суднобудування, легкої промисловості і навіть сортування та переробки сміття. Студенти з цікавістю слухали лектора.

Пані Шепард проведе в КНТЕУ ще одну лекцію 26 квітня 2017 року, де розкаже про інструменти виявлення картелів. Запрошуємо всіх бажаючих до участі в лекції.

УЧАСТЬ ВИКЛАДАЧІВ КАФЕДРИ У МІЖНАРОДНИХ ПРОГРАМАХ

7 квітня 2017 р. успішно завершився цикл з двох навчальних курсів «Стратегічне планування розвитку територій» (13–17 березня) та «Управління проектним циклом» (3–7 квітня) у якому взяла участь професор кафедри Аліна Василівна Бойко.

 

Навчальні курси проводились для експертів з регіонального розвитку Програмою «U-LEAD з Європою: програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку», що спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.

У доробку учасників знання нової регіональної політики в Україні та навички з розробки проектів регіонального та місцевого розвитку, а також шість підготовлених проектів різної направленості – від побудови овочесховища і виробництва електроенергії на полігоні твердих побутових відходів до створення системи ефективної комунікації в об’єднаних територіальних громадах. 

Вихованка кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ - призер ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «Економічна теорія»

Викладачі кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ підготували двох студенток Кононенко Є. В. (ФЕМП, 3 курс, 26 група) та Шкваровську Я. Г. (ФМТП, 4 курс, 9 група) до участі у ІІ етапі Всеукраїнської студентської олімпіади з навчальної дисципліни «Економічна теорія», яка відбулася 5-7 квітня 2017 року в Одеському національному університеті імені І.І. Мечникова згідно наказу Міністерства освіти і науки України від 09.12.2016 р. №1495.

До участі в олімпіаді долучилися 70 студентів 35 класичних та економічних вищих навчальних закладів України, які мають вагомі здобутки щодо підготовки фахівців з вищою освітою у галузі економіки.

ІІ етап олімпіади студенти виконували тестове завдання з зазначеної дисципліни, а також письмового завдання, яке включало теоретичні питання творчого характеру та практичні завдання розрахункового характеру.

Незважаючи на жорстку конкурентну боротьбу зі студентами класичних ВНЗ, які вивчають економічну теорію всі 4 роки навчання, студентка 4 курсу, 9 групи ФМТП Шкваровська Я. Г. отримала диплом за призове 5 місце!

Викладачі кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ щиро вітають Шкваровську Яну Геннадіївну з блискучим результатом та бажають їй творчої наснаги й подальших наукових звершень!

Березень 2017

ЛЕКЦІЯ ЮРИСТА ФЕДЕРАЛЬНОЇ ТОРГОВЕЛЬНОЇ КОМІСІЇ США З ПИТАНЬ ЛЕГАЛІЗАЦІЇ ЗЛИТТІВ

29 березня 2017 року на запрошення кафедри економічної теорії та конкурентної політики й за сприяння Антимонопольного комітету України в КНТЕУ відбулася лекція на тему «Засоби юридичного захисту при здійсненні концентрацій».

 

Лекцію для студентів спеціальності «Управління в сфері економічної конкуренції» провів юрист Федеральної торговельної комісії США – Брайан Телпнер, який поділився зі студентами власним досвідом легалізації злиттів, що характеризувалися потенціалом обмеження конкуренції на ринку.

Це вже четверта лекція весняного циклу лекцій представників північноамериканських конкурентних відомств.

А вже за два тижні на студентів чекає зустріч із колегою пана Телпнера - представником Міністерства юстиції США – Олександрою Шепард, яка розкаже студентам про проблему картелів в американській економіці.

ЛЕКЦІЇ ПРЕДСТАВНИКІВ ПІВНІЧНО-АМЕРИКАНСЬКИХ КОНКУРЕНТНИХ ВІДОМСТВ

 15 березня 2017 року на запрошення кафедри економічної теорії та конкурентної політики та за сприяння Антимонопольного комітету України в КНТЕУ відбулася чергова лекція з весняного циклу лекцій представників північно-американських конкурентних відомств для студентів спеціальності «Управління в сфері економічної конкуренції». Лекція була присвячена проблемам взаємодії юристів та економістів у дослідженні та доведенні порушень конкурентного законодавства. Своїм досвідом зі студентами поділився Джон Хілке – економіст федеральної торговельної комісії (США).

Під час лекції були обговорені інституційні механізми поєднання юридичного та економічного інструментарію дослідження і доведення порушень в антимонопольних справах. Лектором приводилися цікаві приклади із власного досвіду розслідування справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а також справ про концентрацію суб'єктів господарювання.

Наступна лекція циклу відбудеться 29.03.2017 року з 09.55 до 11.15. Цього разу про інструменти аналізу справ про концентрацію суб'єктів господарювання розкаже юрист Федеральної торговельної комісії США Брайан Телпнер.

ПРИСУДЖЕННЯ НАУКОВОГО СТУПЕНЯ

           Наказом Міністерства освіти і науки України № 331 від 28.02.2017 «Про затвердження рішень Атестаційної колегії Міністерства щодо присвоєння вчених звань і присудження наукових ступенів від 28 лютого 2017 року» затверджено рішення спеціалізованої  вченої  ради  К 26.055.05  про   присудження  наукового  ступеня  кандидата  економічних   наук  за    спеціальністю 08.00.01 «Економічна теорія та історія економічної думки» Дуцькій Анні Сергіївні, (науковий керівник – д.е.н., проф. Уманців Юрій Миколайович).

Колектив кафедри щиро вітає Анну Сергіївну, бажає їй подальших успіхів у науковій діяльності.

СПІЛЬНА ЛЕКЦІЯ ПРЕДСТАВНИКІВ ПІВНІЧНОАМЕРИКАНСЬКИХ КОНКУРЕНТНИХ ВІДОМСТВ

6 березня 2017 року на запрошення кафедри економічної теорії та конкурентної політики і за сприяння Антимонопольного комітету України в КНТЕУ відбулася спільна лекція представників Північноамериканських конкурентних відомств на тему «Кращі практики антимонопольного комплаєнсу». Досвід США та Канади. Міністерство юстиції США представляла судовий адвокат Александра Шепард. Бюро з питань конкуренції Канади представляв помічник заступника Комісара Стефан Люців.

         

Під час лекції гості розказали студентам про зміст програм антимонопольного комплаєнсу та їх вплив на рішення конкурентних відомств і органів судової влади щодо порушення антимонопольного законодавства та притягнення винних до відповідальності. Наводилися приклади із власної практики розслідувань, а також судової практики. 

Наступна лекція весняного циклу лекцій представників Північноамериканських конкурентних відомств з питань розвитку конкуренції буде проведена економістом Федеральної торговельної комісії США Джоном Хілком 15 березня з 09.55 по 11.15 на тему «Взаємодія правових та економічних інструментів аналізу в антимонопольних справах». Ласкаво просимо до участі в лекції!

УЧАСТЬ У РОБОТІ VI ФОРУМУ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РОЗВИТКУ КОНКУРЕНЦІЇ

2 – 3 березня 2017 року викладачі кафедри економічної теорії та конкурентної політики – Лагутін Василь Дмитрович та Герасименко Анжеліка Григорівна – взяли участь в роботі VI Форуму України з питань розвитку конкуренції.

На форумі обговорювалися актуальні питання розвитку конкуренції та конкурентної політики. А саме:

-       законодавче забезпечення реформ у сфері конкуренції;

-       реформа судочинства та її вплив на систему захисту і розвитку конкуренції;

-       практичні аспекти імплементації системи моніторингу і контролю державної допомоги суб’єктам господарювання;

-       вдосконалення системи державного регулювання природних монополій та забезпечення справедливої конкуренції на регульованих ринках;

-       вдосконалення слідчих повноважень конкурентних відомств та механізмів співпраці з правоохоронними органами для забезпечення ефективного розслідування картелей та інших антиконкурентних узгоджених дій;

-       антимонопольний комплаєнс – програми для бізнесу як механізм зниження операційних ризиків суб'єктів господарювання.

Також на Форумі було презентовано експертного огляд ОЕСР законодавства і політики у сфері забезпечення конкуренції в Україні.

В роботі Форуму взяли участь представники конкурентних відомств США, Канади, Великобританії, Латвії, Італії, Люксембургу, Словаччини, Румунії, Туреччини, Казахстану; представники міжнародних організацій, зокрема ОЕСР, Світового банку; а також народні депутати України, керівники органів державної влади – Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Міністерство юстиції України, Державної регуляторної служби України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, представники судової гілки влади.

За результатами роботи Форуму розроблено пропозиції щодо удосконалення конкурентної політики в Україні з метою розвитку ефективного конкурентного середовища. 

Лютий 2017

ЛЕКЦІЯ ПРЕДСТАВНИКА МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ США

 28 лютого 2017 року в КНТЕУ розпочався весняний цикл лекцій представників Північно-Американських конкурентних відомств (Антитрестовського відділу Міністерства Юстиції США, Федеральної торговельної комісії (США), Бюро з питань конкуренції Канади). Він складається з 6 лекцій, що викладатимуться студентам освітньої програми «Управління в сфері економічної конкуренції» протягом лютого – квітня 2017 року.

 Перша лекція курсу була проведена давній другом кафедри економічної теорії та конкурентної політики – директором з економічного аналізу Антитрестовського відділу Міністерства Юстиції США Расселлом Піттманом. Вона була присвячена дослідженню інструментів економічного аналізу у антимонопольних справах.

 Студенти із зацікавленістю слухали лектора й обговорювали дискусійні питання антимонопольного аналізу. Жвава дискусія продовжилась і за межами навчальної аудиторії, охопивши й суміжну до лекційної проблематику антимонопольного аналізу.

 Наступна лекція циклу відбудеться 6 березня 2017 року з 08:20 до 09:40 в ауд. А-348 і буде присвячена проблемам антимонопольного комплаєнсу. Своїм досвідом у цій сфері зі студентами КНТЕУ поділиться Стефан Люців – помічник заступника Комісара Бюро з питань конкуренції Канади. 

Керівництво Антимонопольного Комітету України високо оцінило рівень виконання дисертаційних досліджень КНТЕУ

Керівництво Антимонопольного Комітету України високо оцінило рівень виконання дисертаційних досліджень, що виконуються аспірантами кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ з питань регулювання розвитку конкурентних відносин, та наголосило на необхідності подальшого більш глибокого вивчення цієї проблематики. У листі директора департаменту конкурентної політики АМКУ С. Лахно  до Голови спеціалізованої вченої ради КНТЕУ  Лагутіна В.Д. зазначено, що працівниками АМКУ у своїй практичній діяльності будуть використані Рекомендації щодо удосконалення регулювання розвитку конкурентних відносин суб'єктів господарювання в економіці України, розроблені у дисертаційному дослідженні Дуцької А.С. на тему «Розвиток конкурентних відносин у національній економіці», захист якого відбувся 02.12.2016 р. протокол № 3  на Спеціалізованій вченій раді КНТЕУ К26.055.05 за спеціальністю 08.00.01 «Економічна теорія та історія економічної думки».

Січень 2017

Публічний захист випускних кваліфікаційних робіт в Антимонопольному комітеті України

17 січня 2017 року в Антимонопольному комітеті України відбулося виїзне засіданні Екзаменаційної комісії № 20 із захисту випускних кваліфікаційних робіт Київського національного торговельно-економічного університету, що працювала під головуванням кандидата економічних наук, головного експерту відділу ринків зв’язку та телекомунікацій Департаменту досліджень і розслідувань ринків невиробничої сфери Антимонопольного комітету України – Карп’юк О.П.

На цьому засіданні представили свої випускні кваліфікаційні роботи студенти спеціальності 8.03060106 «Управління в сфері економічної конкуренції» Київського національного торговельно-економічного університету. Тематика випускних робіт охоплювала актуальні питання розвитку конкуренції на товарних ринках та в економіці в цілому в період економічної нестабільності, конкурентної політики у сфері публічних закупівель, захисту від недобросовісної конкуренції тощо. Найкращими екзаменаційна комісія визнала випускні роботи Андрія Костенка, Артема Гречкіна, Марини та Улько Анни Бур`ян, оцінивши їх захист на «відмінно».

Вітаємо нову когорту магістрів з успішним завершенням навчання. Бажаємо успіхів у подальшому фаховому становленні!

Грудень 2016

Тренінг ЄБРР в Антимонопольному комітеті України

09 грудня 2016 року викладачі кафедри економічної теорії та конкурентної політики в цілях підвищення власної кваліфікації та за запрошенням Антимонопольного комітету України відвідали тренінг Європейського банку реконструкції та розвитку під назвою  «Зміцнення потенціалу Антимонопольного комітету України у сфері конкуренції».

Тренінг проводили досвідчені європейські юристи компанії  CMS у сфері захисту економічної конкуренції, як то: д-р Гаральд Каленберг, голова практики з питань конкуренції CMS, Штутгарт, д-р Тім Реєр, партнер CMS Hasche Sigle, Гамбург, д-р Дітер Цандлер, юрист CMS Vienna, д-р Бернт Ельснер, керівник глобальної практики CMS з питань державних закупівель.

У ході тренінгу обговорювались наступні питання:

1. Контроль за злиттями у міжнародних транзакціях. Приклади з практики.

 • Види міжнародних режимів контролю за злиттям;
 • Визначення необхідності отримання дозволу на концентрацію: оборот та інші порогові показники, концентрації, на які потрібно отримувати дозвіл, місцеві особливості ; 
 • Зміст заяв про отримання дозволу на концентрацію.

2.  Взаємовідношення примусових заходів, що застосовуються у картельних справах у публічно-правовому та приватно-правовому порядку.

 • Примусові заходи, що застосовуються у публічно-правовому порядку у картельних справах;
 • Повноваження Комісії щодо виявлення фактів;
 • Примусові заходи, що застосовуються у приватно-правовому порядку у картельних справах;
 • Методи оцінки збитків у картельних справах.

3. Аналіз та коментарі щодо нової методології розрахунку штрафів, запровадженої АМКУ.

 • Штрафи та принципи накладання штрафів за порушення; 
 • Порівняння Методології розрахунку штрафів ЄС та нової Методології розрахунку штрафів, запровадженої АМКУ; Коментарі щодо Методології АМКУ.

4. Заборона таємних змов учасників тендерів/ нечесної пропозиції ціни/ участі картелів у тендерних процедурах; методологія розслідувань. Міжнародний аспект. Приклади з практики.

 • Таємні змови учасників тендерів/ нечесна пропозиція ціни/ участь картелів у тендерних процедурах;
 • Визначення меж ринку на тендерних ринках;
 • Методологія розслідувань: загрози та характерні риси;
 • Міжнародний аспект: ОЕСР, Всесвітній банк, ЮНКТАД.

Викладачі відмітили, що особливий акцент у доповідях надавався аналізу справ з практики юристів, що було досить цікавим в точки зору його порівняння з існуючою практикою в Україні. 

Навчальний курс представників Федеральної торговельної комісії США для студентів КНТЕУ


В період із 17 листопада по 7 грудня 2016 року в КНТЕУ за підтримки Антимонопольного комітету України пройшов навчальний курс з питань ринкового аналізу та конкурентної політики для студентів спеціальності "Управління у сфері економічної конкуренції".

Викладачами виступили представники Федеральної торговельної комісії (США) та Бюро з питань конкуренції (Канада) – Джон Хілк, Стюарт Хіршфелд та Стефан Люців, які поділилися зі студентами своїми знаннями та досвідом у справі захисту конкуренції. 
 


 

   Навчальний курс складався із чотирьох лекцій та двох тренінгів на тему:
Практичне застосування економічних теорій добробуту;

 • Дослідження меж релевантного ринку (на прикладі справ про концентрацію  Staples);
 • Бар'єри входження і ринок: зміст та інструменти аналізу;
 • Антимонопольна політика щодо вертикальних злиттів;
 • Спотворення конкуренції на торгах, змови;
 • Аналіз стану конкуренції на ринках електричної енергії.

   В ході лекцій викладачі, керуючись власним досвідом розслідування справ про порушення конкурентного законодавства, обґрунтували студентам основні принципи дослідження ринків та розслідування порушень, пояснили, який інструментарій досліджень і розслідувань слід застосовувати до яких порушень. В ході тренінгів студенти мали змогу застосувати ці знання до ігрових ситуацій за даними конкретних справ, що розглядалися Федеральною торговельною комісією США. В числі цих ситуацій були як знакові справи минулого, так і окремі цікаві випадки порушень чи концентрацій, що мали місце на американському ринку протягом 2016 року.

   Студенти і викладачі кафедри економічної теорії та конкурентної політики щиро вдячні американським колегам за проведення такого цікавого і корисного навчального курсу, а Антимонопольному комітету України - за допомогу в його організації.  


 

Листопад 2016

Студенти спеціальності «Управління у сфері економічної конкуренції» ознайомилися з однією з найвідоміших справ Федеральної торговельної комісії США – Staples &Office Depot vs FTC
30.11.2016 року в межах навчального курсу з питань ринкового аналізу та конкурентної політики, що проводиться в КНТЕУ представниками Федеральної торговельної комісії США за підтримки Антимонопольного комітету України було проведено лекцію юристом Федеральної торговельної комісії Стюартом Хіршфелдом на тему «Дослідження меж релевантного ринку (на прикладі справ про концентрацію Staples та Office Depot 1997 та 2016 років)».
Лекція викликала жвавий інтерес студентів, ілюструючи зміну підходів Федеральної торговельної комісії до аналізу ринків під впливом науково-технічного прогресу, розвитку електронної комерції, а також розкрила інструментальні підходи фахівців Федеральної торговельної комісії до дослідження такого роду справ.

Екскурсія до Будинку Уряду

28 листопада 2016 студенти 1 курсу ФЕМП спеціальності «Публічне управління та адміністрування» відвідали Будинок Уряду. Проведення екскурсії почалося з огляду експозиції Музею історії урядів України, де студенти дізналися про діяльність урядів, що діяли на території сучасної України від 1917 року до наших днів. У музеї студенти мали змогу ознайомитись з матеріалами, пов’язаними з діяльністю колишніх керівників урядів, зокрема, з копіями документів, нагород та фотознімками. Була організована чудова екскурсія з представленням керівників урядів України, особливостей їх керівництва та цікавих історій з ними пов’язаних.

В одному з залів Музею неабияке захоплення студентів визвав відтворений інтер’єр робочого кабінету Голови Ради Міністрів УРСР. Екскурсанти мали змогу посидіти в кріслі Голови та уявити себе керуючим Ради Міністрів УРСР.

В залі, присвяченому періоду незалежності України, студенти ознайомилися з текстом Акта проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року з оригіналу газети Урядовий кур’єр, та матеріалами, присвяченими діяльності першого Прем’єр-міністра незалежної України – Вітольда Фокіна.

Чималий інтерес у екскурсантів викликала експозиція подарунків державі, одержаних керівниками та членами урядів України.

Закінчилася екскурсія «коридорами влади» у Кабінеті Міністрів України, де студенти побачили внутрішню організацію роботи цієї структури та мали змогу відвідати прес-центр Кабінету Міністрів.

Лекція представників Канадського Бюро з питань конкуренції та Федеральної торговельної комісії США для студентів спеціальності «Управління в сфері економічної конкуренції»

22 листопада 2016 року в КНТЕУ за підтримки Антимонопольного комітету України відбулася спільна лекція Стефана Люціва (помічника комісара Бюро з питань конкуренції Канади) та Стюарта Хіршфелда (юриста Федеральної торговельної комісії США) з питань розслідування змов в цілому і проявів антиконкурентної узгодженої поведінки на торгах.

В ході лекції були розглянуті як основні підходи північноамериканських відомств до розслідування антиконкурентних узгоджених дій, так і конкретні приклади з практики роботи Канадського  Бюро з питань конкуренції та Федеральної торговельної комісії США.

Лекція проводилася для студентів спеціальності «Управління в сфері економічної конкуренції» на продовження навчального курсу з питань ринкового аналізу та конкурентної політики, розпочатого на минулому тижні проф. Джоном К. Хілком. Цей курс триватиме в КНТЕУ ще протягом двох тижнів, ознайомлюючи студентів з актуальною проблематикою розвитку конкуренції.

Лекції представника Федеральної торговельної комісії США для студентів спеціальності «Управління в сфері економічної конкуренції»

17 та 18 листопада 2016 року в КНТЕУ доктором філософії, професором, економістом Федеральної торговельної комісії США Джоном К. Хілком було проведено два заняття для студентів спеціальності «Управління в сфері економічної конкуренції» на тему:

 • Практичне застосування економічних теорій добробуту: визначення меж ринків та аналіз антиконкурентних ефектів горизонтальних злиттів;

 • Бар'єри входження і ринок: зміст та інструменти аналізу.

В ході цих занять професором Хілком розкрито зміст базових теорій антимонопольного аналізу ринків та проілюстровано механізми їх практичного застосування на реальних прикладах з роботи Федеральної торговельної комісії США. Студентами було розіграно рольові ситуаційні ігри для оцінки здоланності бар'єрів входження в ринок на матеріалах окремих справ Федеральної торговельної комісії США. 

Проведені заняття є першими із запланованого на листопад-грудень 2016 року циклу лекцій та практичних занять, присвячених питанням дослідження ринків й конкурентної політики, що проводиться представниками американських й канадських конкурентних відомств в КНТЕУ  за підтримки Антимонопольного комітету України.

Участь студентів КНТЕУ у Другому Тренінгу ЄБРР з питань захисту конкуренції

10 – 11 листопада 2016 року студенти спеціальності «Управління у сфері економічної конкуренції» взяли участь вже у другому Тренінгу Європейського банку реконструкції і розвитку з питань захисту конкуренції, що проходив за підтримки Антимонопольного комітету України.

Тренерами виступили Вінсент Веруден – директор брюсельського офісу Е.CA Economics, колишній заступник головного економіста у Генеральному директораті з питань конкуренції Європейської комісії, Бернт Ельснер та Роберт Кайслер – партнериCMS Reich-Rohrwig Hainz, а також Саболч Сендро – старший юрист Будапештського офісу CMS Cameron McKenna.

Предметом тренінгу стали економічний аналіз монополії та цінової дискримінації, зловживання домінуючим становищем, паралельна поведінка та антиконкурентні узгоджені дії, обмежувальні угоди тощо. Тренінг проводився з використанням матеріалів справ Європейської Комісії, в тому числі справ Westfalen Gassen vs. EC, Imperial Chemical Industries Ltd. vs. EC, Ahlström Osakeyhtiö et al. vs. EC, British Airways, American Airlines and Iberia vs. EC та ін.

Студенти спеціальності «Управління в сфері економічної конкуренції» відвідали конференцію-практикум «Трансформація конкурентної політики в сфері публічних закупівель»

4 листопада 2016 року студенти 5 та 6 курсу ФЕМП спеціальності «Управління в сфері економічної конкуренції» відвідали конференцію-практикум «Трансформація конкурентної політики в сфері публічних закупівель», що проводилась Міжнародним інститутом менеджменту у м. Київ. Студенти мали змогу послухати доповіді представників державних органів та професійних закупівельників щодо:

 • оскарження закупівель в електронному вигляді, а саме на що розраховувати замовникам та учасникам закупівлі, як відстоювати свої права;

 • можливості отримання електронної банківської гарантії учасникам та перевірки її дійсності замовниками;

 • наявності додаткових гарантійних механізмів, що можуть застосовуватись під час закупівель;

 • нових вимог до закупівель у зв’язку із підписанням Угоди СОТ;

 • перспектив для українського бізнесу в отриманні доступу до міжнародних ринків в рамках Угоди СОТ;

 • переваг та можливостей використання електронного майданчику як механізму досягнення цілей закупівлі;

 • нових правил перевірок публічних закупівель.

Студенти отримали виключно позитивні враження від участі у конференції, адже прослухали цікаву інформацію з практики ведення публічних закупівель та мали змогу поспілкуватись й отримати відповіді на свої запитання у представників бізнесу та владних структур.

Жовтень 2016

Науково-практична конференція «Розвиток професійних компетентностей державних службовців: комунікативний аспект»

У Національній академії державного управління при Президентові України 3-4 листопада 2016 року відбулася щорічна науково-практична конференція «Розвиток професійних компетентностей державних службовців: комунікативний аспект». У роботі конференції взяли участь проф. Аліна БОЙКО та студенти магістерської програми 074 «Публічне управління та адміністрування» Анна СИНИЦЯ, Олександр ЗУБОВИЧ та Юлія ЯРЕМЧУК.

День Перший (03.11.2016)

Основні тези та висновки Юлії ЯРЕМЧУК

з доповіді «Комунікативна складова у запровадженні змін в сучасному управлінні» БІЛИНСЬКОЇ Марини д. держ. упр., проф., віце-президента Національної академії державного управління при Президентові України

Розглядаючи комунікативну складову запровадження змін в сучасному публічному управлінні пані Марина репрезентувала сучасні тенденції в розвитку державної служби  та діяльності державного службовця, а саме:

 • послаблення ролі вертикальної адміністративної ієрархії – децентралізація, розмежування повноважень з органами місцевого самоврядування;
 • посилення вимог до відкритості та прозорості;
 • запровадження сучасних адміністративних послуг;
 • адаптація до умов Європейського Союзу;
 • менеджерізація як горизонтальне партнерство з бізнесом, розвиток «нового менеджменту»;
 • вимоги до запровадження змін в державному управлінні.

Також, Марина Миколаївна розкрила сутність та ключові ідеї сучасної реформи державного управління – 2016 у контексті викликів для керівництва державами, державної служби, для суспільства загалом.

Зазначалося, що українське суспільство має бажання до змін, однак змінюватися насправді не готове. Чому так? У першу чергу, причина в тому, що наше суспільство боїться невідомого. Тобто, з одного боку, ми боїмось, що все може стати гірше, а з іншого – існує проста недовіра до лідерів держави. Також, ми не впевнені, чи зможемо досягнути тих цілей, які ставимо перед собою. І на остаток – це є психологічний дискомфорт, який полягає в тому що ми не хочемо «напружуватись» вчитись жити за нових обставин. Отже, зі слів пані Марини можна прийняти до висновку, що українське суспільство має бажання мінятись, але не готове до змін. Унаслідок цієї неготовності, бездіяльності та безнадії на даному етапі в Україні існує – війна, корупція, некомпетентне управління та економічні складності.

Марина Миколаївна вказала на те, що сучасні державні управлінці повинні бути компетентними. У розрізі компетентності вона виділила 4 елементи, а саме: харизма, комунікації, вміння ведення переговорів, побудова спільного бачення. Цікавою є статистика про те, що лише близько 17% суспільства розуміють суть роботи державних управлінців, суть змін та спокійно до них адаптуються; з усіма іншими державні управлінці повинні вести комунікацію, тобто спілкуватись та вислуховувати людей, намагатись доступно доносити всю інформацію.

Отже, можна зробити висновок, що на сучасному етапі державні управлінці повинні намагатись компетентно виконувати обов’язки, які покладені на них; доводити суспільству свої компетентності на практиці, зокрема через ефективне здійснення реформ розвитку країни; відкрито, постійно та доступно доносити інформацію до суспільства.

Лекція директора з економічних досліджень антитрестовського відділу 

Міністерства юстиції США

18 жовтня 2016 року з ініціативи та на запрошення кафедри економічної теорії та конкурентної політики Расселом Піттманом (Russell W. Pittman) директором з економічних досліджень антитрестовського відділу Міністерства юстиції США було проведено лекції на тему «Конкурентна політика на ринках послуг (туризм, готельно-ресторанний бізнес, торгівля)» та «Конкуренція у глобальній економіці». На лекціях були присутні студенти факультетів економіки, менеджменту та психології, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу, міжнародної торгівлі та права, викладачі кафедр економіки та фінансів підприємства, менеджменту, економічної теорії та конкурентної політики.
 
У своєму виступі Рассел Піттман вдало поєднував теоретичну складову із прикладами з практики власної роботи в Міністерстві юстиції США, а також в комісіях з реформування природних монополій при урядах Бразилії, Китаю, Польщі та Росії, що викликало неабиякий інтерес аудиторії та жваву дискусію.
Це вже третій візит пана Піттмана до університету, і сподіваємося не останній, оскільки його досвід роботи у сфері захисту економічної конкуренції є безцінним для формування компетентностей сучасних фахівців у галузі конкурентних відносин й публічного управління в цілому. Студенти з нетерпінням чекають наступної зустрічі з Расселом Піттманом.

Знайомство із новими можливостями

 17 жовтня 2016 року першокурсники факультету економіки, менеджменту та психології спеціальності «Публічне управління та адміністрування» відвідали Верховну Раду України. В рамках екскурсії студенти дізналися про історію парламентаризму України,  оглянули основні приміщення Верховної Ради України та ознайомилися з організацією роботи парламенту.

Круглий стіл «Наукові здобутки кафедри економічної теорії та конкурентної політики: історична ретроспектива та сучасні реалії»

12 жовтня  відбулося засідання круглого столу на тему: «Наукові здобутки кафедри економічної теорії та конкурентної політики: історична ретроспектива та сучасні реалії» в якому взяли участь викладачі, студенти та аспіранти кафедри економічної теорії та конкурентної політики.

Студенти та аспіранти кафедри підготували доповіді за наступними тематиками:

 1. Студентка Петрик Юля

Тема: «Заснування і розвиток кафедри економічної теорії (політична економія) у 1990-х рр.»

Керівник: доц. Соколовська І.П.

 1. Аспірантка Афендікова Світлана

Тема: «Науково-педагогічна діяльність Олексія Олексійовича Нестеренко (1904-1997 рр.)».

Керівник: проф. Уманців Ю.М.

 1. Аспірант Журба Олександр

Тема: «Науковий доробок Володимира Костянтиновича Логвиненка (1927-1996)».

Керівник: проф. Лагутін В.Д.

 1. Студентка Трандафілова Христина .

Тема: «Наукові дослідження та методичні розробки працівників кафедри економічної теорії та конкурентної політики».

Керівник: проф. Герасименко А.Г. 

 Після виступів відбулося обговорення досягнень кафедри та визначені напрями щодо її подальшого розвитку.

Вересень 2016

Участь КНТЕУ в Тренінгу ЄБРР з питань захисту конкуренції

29-30 вересня 2016 року викладачі й аспіранти кафедри економічної теорії та конкурентної політики, а також студенти старших курсів спеціальності «Управління в сфері економічної конкуренції» взяли участь в роботі Першого Тренінгу ЄБРР з питань захисту конкуренції, що проходив за підтримки Антимонопольного комітету України.
 Тренерами виступили Вінсент Веруден – директор брюсельського офісу Е.CA Economics, колишній заступник головного економіста у Генеральному директораті з питань конкуренції Європейської комісії, Бернт Ельснер та Роберт Кайслер – партнериCMS Reich-Rohrwig Hainz, а також Саболч Сендро – старший юрист Будапештського офісу CMS Cameron McKenna. 
В ході тренінгу опрацьовано питання мікроекономічного аналізу конкуренції, визначення і структури ринку, контролю за злиттями та поглинаннями підприємств. Навчання відбувалося на реальних прикладах із практики роботи Європейської Комісії та національних конкурентних відомств.

Участь представників КНТЕУ у ІХ Щорічній східноєвропейській конференції з питань економічного аналізу у конкурентному праві

21 вересня 2016 року в приміщенні Торговельно-промислової палати України відбулося пленарне засідання ІХ Щорічної східноєвропейської конференції з питань економічного аналізу у конкурентному праві. Її учасниками стали представники провідних конкурентних відомств світу (Федеральної торговельної комісії (США), Директорату з конкуренції Європейської комісії, Ради з конкуренції Латвійської республіки, Чеського Офісу із захисту конкуренції тощо), міжнародних консалтингових компаній, вітчизняного галузевого бізнесу, академічної спільноти. Засідання відбулося за підтримки та безпосередньої участі керівництва Антимонопольного комітету України.

На конференції обговорювалися питання ролі економічних доказів у забезпеченні дотримання вимог конкурентного законодавства, дослідження меж ринків, оцінки впливу ексклюзивних угод на конкуренцію, економічних підходів до оцінки допустимості державної допомоги, встановлення величини збитків від антиконкурентної поведінки суб’єктів господарювання тощо.

Київський національний торговельно-економічний університет на конференції був представлений викладачами кафедри економічної теорії та конкурентної політики і студентами спеціальності «Публічне управління та адміністрування», які взяли активну участь в дискусії з питань дослідження ринків та практики застосування економічних доказів у антимонопольних справах.  

ЗАХИСТ ДИСЕРТАЦІЇ

26 квітня 2016 року на засіданні спеціалізованої вченої ради ННЦ «Інститут аграрної економіки» захищено дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.03 «Економіка та управління національним господарством» на тему «Державне регулювання економічних інтересів аграрної сфери» доцентом кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ Новіковою Наталею Леонідівною

Колектив кафедри щиро вітає Наталю Леонідівну, бажає їй подальших успіхів у науковій та викладацькій роботі.


Вересень 2016

              Відкрита лекція «Поведінкові фактори економічного розвитку»

Загальна інформація

5 вересня 2016 року в рамках реалізації проекту «Майстерня професійного зростання» кафедрою економічної теорії та конкурентної політики, Центром розвитку кар’єри було організовано лекцію доктора філософії з економіки, професора Школи менеджменту імені Уезерхеда при Університеті Кейс Вестерн Резерв (Weatherhead School of Management  Case Western Reserve University (США)) Романа Шеремети на тему «Поведінкові фактори економічного розвитку». 

Роман Шеремета в цікавій формі розповів студентам про методологічні засади експериментальної та поведінкової економіки, дослідження особливостей конфліктів і методи їх вирішення, а також розкрив аспекти практичного застосування теорії ігор. Учений звернув увагу присутніх на те, що у своїх дослідженнях він доходить висновку про те, що перед загрозою конфлікту люди схильні до зайвого суперництва, а це часто призводить до втрат для всіх учасників. Учений пояснює цю поведінкову модель тим, що деякі люди за часів конфліктів усіма силами намагаються випередити суперника за економічними показниками, не беручи до уваги можливості взаємовигідного співробітництва.

Під час лекції доктор Шеремета звернув увагу на важливість цілого ряду чинників, без  яких, на його думку, неможливо здійснити реформування економіки України. При цьому йдеться про довіру в суспільстві, співпрацю, стан здоров’я населення та духовно-моральні чинники поведінки. Наприкінці лекції Роман Шеремета відповів на цікаві та змістовні запитання аудиторії.

На завершення студенти університету подякували Роману Шереметі за цікаву лекцію і висловили надію, що під час своїх наступних візитів до України він знову завітає до Київського національного торговельно-економічного університету.  

ТАЛАНОВИТИЙ ВЧЕНИЙ-ЕКОНОМІСТ І ПЕДАГОГ

Колектив кафедри економічної теорії та конкурентної політики щиро вітає вельмишановного завідувача кафедри Василя Дмитровича Лагутіна з ювілеєм. Бажаємо міцного здоров’я, щастя, злагоди, родинного затишку та сімейного добробуту. Нехай завжди Вас супроводжує вдача, зігріває тепло людської вдячності, творчої наснаги та нових наукових звершень.

9 квітня 2016 року виповнюється 60 років відомому вченому, педагогу та організаторові наукової роботи, доктору економічних наук,  професору Василю Дмитровичу Лагутіну. В. Д. Лагутін народився 9 квітня 1956 року у місті Шепетівці на Хмельниччині. У 1978 році закінчив економічний факультет Київського державного університету імені Тараса Шевченка за спеціальністю «політична економія». Відтоді уся його професійна діяльність пов’язана з економічною наукою.

У 1982 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук у Львівському державному університеті ім. Івана Франка на тему «Співвідношення матеріально-речових і особистого факторів виробництва в умовах інтенсифікації соціалістичного відтворення» (науковий керівник – д.е.н., проф. І.О. Лущик). Працював на посадах асистента, старшого викладача, доцента, професора, декана та проректора Волинського державного університету імені Лесі Українки.

У 1993 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка на тему: «Оплата праці в умовах переходу до ринкових відносин» (науковий консультант – академік НАН України А.А. Чухно). У 1996 р. отримав учене звання професора кафедри економіки та менеджменту.

З квітня 2002 року ювіляр працює завідувачем кафедри економічної теорії та конкурентної політики Київського національного торговельно-економічного університету. Василь Дмитрович започаткував та успішно очолює наукову школу з проблем ринкової конкуренції та конкурентної політики держави. Серед учнів ювіляра – доктори та кандидати наук, які успішно працюють на відповідальних посадах у різних сферах національного господарства. Він є членом спеціалізованої Вченої ради Д 26.055.01 у Київському національному торговельно-економічному університеті із захисту докторських дисертацій з економічних наук.

З-під його пера вийшло чимало підручників та навчальних посібників, серед яких «Вступ до політичної економії» (1995), «Макроекономіка» (1996), «Політична економія кризи» (1996), «Гроші та грошовий обіг» (1998), «Кредитування: теорія і практика» (1999), «Антимонопольна діяльність» (2005), «Конкуренція і конкурентна політика: категорії та поняття» (2009), «Конкурентоспроможність національної економіки (2011), «Макроекономіка» (2012), «Державне антимонопольне регулювання» (2015).

Особливої уваги заслуговує виданий автором навчальний посібник «Людина і економіка: соціоекономіка» (1996), підготовлений у рамках Міжнародного фонду «Відродження» за програмою «Трансформація гуманітарної освіти в Україні». Книга стала першим виданням в Україні з проблем соціоекономіки та була високо оцінена науково-педагогічним співтовариством.

Василь Дмитрович є автором понад 200 наукових праць. До найбільш фундаментальних із них належать широко відомі у наукових колах монографії «Оплата труда в рыночной экономике» (1992), «Політика заробітної плати у стратегії економічної стабілізації» (2000), «Реформа оплати праці стимулюючого типу в Україні: теорія, концепція, практичні рекомендації і пропозиції» (2000), «Монетарна політика в трансформаційній економіці: довіра, стратегія, механізми реалізації» (2004), «Бюджетна та монетарна політика: координація в трансформаційній економіці» (2007), «Внутрішній ринок споживчих товарів: теорія розвитку і регулювання» (2008), «Конкурентна політика держави в умовах трансформації національної економіки» (2008), «Внутрішній ринок і торгівля України: структурно-інституціональна трансформація» (2015). Завжди пронизані актуальністю, є цікавими та глибокими за змістом його наукові публікації й на сторінках нашого журналу ось уже протягом більш, ніж двох десятиліть.

Протягом багатьох років ювіляр здійснював керівництво авторськими колективами відомих в Україні та закордоном науковців, які досліджували найбільш актуальні проблеми економічної науки та господарської практики. Йдеться, зокрема, про такі роботи, як «Структурно-інституціональна трансформація внутрішнього ринку і торгівлі у посткризовий період розвитку національної економіки» (номер державної реєстрації 0111U000937), «Модифікація конкурентної політики в умовах становлення інноваційної економіки» (номер державної реєстрації 0108U003663) та інші.

Вагомою є також й науково-громадська активність ювіляра. Так, зокрема, протягом 2010-2014 рр. він очолював Науково-експертну раду при Антимонопольному комітеті України. За активну діяльність на науково-педагогічній ниві Василь Дмитрович нагороджений Знаком Міністерства освіти України «Відмінник освіти України» та «За наукові досягнення». Почесною грамотою Антимонопольного комітету України, подякою Київського міського голови, грамотою Деснянської районної у місті Києві державної адміністрації, численними грамотами навчальних закладів України.

Учений є справжнім патріотом України, оскільки у своїх працях завжди намагається розкрити теоретико-методологічне підґрунтя сучасних проблем розвитку внутрішнього ринку нашої країни, конкурентоспроможності національної економіки, конкуренції та конкурентної політики держави, обґрунтувати наукові рекомендації для їх практичного застосування у діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування.

Свій ювілей Василь Дмитрович зустрічає у розквіті творчих сил, окрилений новими ідеями та підтримкою однодумців. Щиро вітаємо шановного ювіляра із 60-річчям, бажаємо йому міцного здоров’я, довгих років життя та подальших здобутків у його невтомній праці на благо нашої Батьківщини.


ТУРНІР З ШАХІВ

6-7 квітня 2016 р. відбувся турнір з шахів в рамках І Спартакіади серед співробітників КНТЕУ, в якому взяла участь кандидат економічних наук, асистент кафедри економічної теорії та конкурентної політики Іщенко Олена Олександрівна.  У турнірі брало участь 28 учасників чоловічої статі та 8 – жіночої. Іщенко О.О. посіла І місце серед жінок з рахунком 6,5 з 7,0. Щиро вітаємо Олену Олександрівну! Бажаємо їй подальших успіхів та нових звершень!


ЛЕКЦІЯ ПРОФЕСОРА РАССЕЛА ПІТТМАНА

30 березня 2016 року відбулася зустріч професора Рассела Піттмана, директора з питань економічних досліджень відділу конкурентної політики Міністерства Юстиції США зі студентами, аспірантами та викладачами Київського національного торговельно-економічного університету. Професор прочитав лекцію на тему «Реформування природних монополій в контексті економічних реформ в Україні» («Natural Monopolies Restructuring and Ukrainian Economic Reform»). Проблеми, які розглядалися під час лекції були особливо актуальними для магістрів спеціальності "Управління в сфері економічної конкуренції" та для науковців, які досліджують питання розвитку економічної конкуренції. Лекція викликала жвавий інтерес серед аудиторії, а тому супроводжувалася обговоренням та значною кількістю запитань від студентів та науковців. Хочеться подякувати професору Піттману за цікаву та інформативну лекцію і сподіватися на подальшу плідну спвпрацю.

 


ЛЕКЦІЯ НАРОДНОГО ДЕПУТАТА УКРАЇНИ ВІКТОРІЇ ПТАШНИК

23 березня 2016 р. відбулася лекція «Реформа антимонопольного законодавства України» народного депутата України, члена Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики Пташник Вікторії Юріївни для  студентів факультету економіки, менеджменту та психології. Основу аудиторії складали студенти спеціальності «Управління в сфері економічної конкуренції».

В ході лекції були розглянуті питання реформи в антимонопольній сфері, проаналізовано факти порушення законодавства про захист економічної конкуренції, запропоновано напрями вдосконалення конкурентного законодавства України. Окрему увагу було приділено європейському досвіду законодавчої ініціативи та перспективи його використання в Україні.

Народний депутат Пташник В.Ю. анонсувала зміни до Закону України «Про захист економічної конкуренції» щодо підвищення ефективності системи контролю за концентрацією суб’єктів господарювання, котрі набувають чинності 18.05.2016 р., а також законопроект щодо визначення органами Антимонопольного комітету України розміру штрафів за порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

По закінченню лекції Вікторія Юріївна дала відповіді на актуальні та дискусійні питання студентів та викладачів щодо захисту економічної конкуренції в Україні.


СПІВПРАЦЯ З АНТИМОНОПОЛЬНИМ КОМІТЕТОМ УКРАЇНИ: ЗВІТ ПРО РЕЗУЛЬТАТИ РОБОТИ У 2015 р.

14 березня 2016 року завідувач кафедри економічної теорії та конкурентної політики Лагутін Василь Дмитрович та професор Герасименко Анжеліка Григорівна взяли участь у відкритому засідання Антимонопольного комітету України, присвяченого звіту Антимонопольного комітету України про роботу у 2015 році.

Захід відбувся під головуванням Голови Антимонопольного комітету України – Юрія Терентьєва, який презентував річний звіт, розказав про основні досягнення Комітету у 2015 році та плани на 2016 рік, відповів на запитання громадськості та журналістів по найбільш резонансним справам, які наразі проводяться Антимонопольним комітетом, прокоментував зміни до законодавства про захист економічної конкуренції, що були прийняті на набули чинності в минулому році та на початку 2016 року.

 


Наукові надбання кафедри

Наукова скарбниця кафедри поповнилася – вийшли друком дві колективні наукові праці за редакцією д.е.н., професора В.Д. Лагутіна – підручник «Державне антимонопольне регулювання» та монографія “Внутрішній ринок і торгівля України: структурно-інституціональна інформація”.

 В підручнику «Державне антимонопольне регулювання» системно розкриваються сучасні проблеми захисту економічної конкуренції. Особлива увага приділяється висвітленню комплексу теоретичних і практичних питань антимонопольного регулювання та контролю в економіці України.

Для студентів, аспірантів і  викладачів вищих навчальних закладів, працівників Антимонопольного комітету України,  всіх, хто цікавиться проблемами розвитку конкуренції та контролю в економіці України.

  У монографії “Внутрішній ринок і торгівля України: структурно-інституціональна інформація” здійснено комплексне обґрунтування теоретико-методологічних засад дослідження динаміки, структури та інститутів внутрішнього ринку і торгівлі, розкрито економічний зміст та механізми структурно-інституціональної трансформації внутрішнього ринку в посткризовий період розвитку національної економіки в умовах глобалізації. Важливу увагу приділено аналізу  трансформації та регулювання конкурентних відносин на внутрішньому ринку.

Монографія розрахована на науковців, викладачів та студентів вищих навчальних закладів, фахівців-практиків, усіх, хто цікавиться проблемами розвитку внутрішнього ринку і торгівлі.


Вітаємо переможців Вузівського конкурсу на кращій впускний кваліфікаційний проект  (роботу) серед студентів КНТЕУ зі спеціальності «Управління у сфері економічної конкуренції».

 22 січня 2016 р. відбувся Вузівський  конкурс на кращій випускний кваліфікаційний проект  (роботу) серед студентів КНТЕУ.  За результатами конкурсу, конкурсною комісією спеціальності «Управління у сфері економічної конкуренції» були відзначені наступні роботи:

Місце

ПІБ

Тема випускного кваліфікаційного проекту  (роботи)

Науковий керівник

1

Торб`як Марія Михайлівна

Розвиток конкуренції на ринку страхових послуг для фізичних осіб

д.е.н., проф. Уманців Ю.М.

2

Бодін Микола Сергійович

Державне регулювання процесів концентрації суб’єктів господарювання

д.е.н., проф. Герасименко А.Г.

3

Свистільник Вікторія Юріївна

Протидія зловживання монопольним (домінуючим)  становищем на внутрішньому ринку

к.е.н., доц. Хрустальова В.В.

Глибоке теоретичне та прикладне значення  робіт та надзвичайну їх актуальність відзначили  і в Антимопопольному комітеті України, де проходило узгодження тематики та захист випускних кваліфікаційних проектів (робіт) за спеціальністю Управління у сфері економічної конкуренції» .

Щиро вітаємо переможців!

Нехай отримані знання сприятимуть Вашій успішній кар’єрі та гідному майбутньому. Бажаємо Вам щасливого життя та щасливої долі!


Експертна оцінка випускних кваліфікаційних робіт магістрів ФЕМП: відповідність сучасним викликам ринку та обраній спеціальності

19 січня 2016 року в приміщенні Антимонопольного комітету України відбувся захист випускних кваліфікаційних робіт зі спеціальності «Управління в сфері економічної конкуренції». 

До складу екзаменаційної комісії входили: голова екзаменаційної комісії – начальник Другого Управління досліджень та розслідувань Департаменту досліджень та розслідувань Антимонопольного комітету України Кулішова Т.В., члени комісії – д.е.н., професор, завідувач кафедри економічної теорії та конкурентної політики Лагутін В.Д., д.е.н., доцент, професор кафедри економічної теорії та конкурентної політики Герасименко А.Г., д.ю.н., доцент, професор кафедри комерційного права Бакалінська О.О.  Крім того на захисті були присутніми Голова Київського обласного територіального відділення АМКУ Хмельницький О.М., в.о. директора Центру комплексних досліджень з питань антимонопольної політики, що належить до сфери управління АМКУ, Бугаєнко Н.М., викладачі кафедри економічної теорії та конкурентної політики.

За результатами захисту відмінні оцінки отримали: Білан А.І., Бодін М.С., Дзюбенко В.В., Клименко Т.А., Микитенко Ю.Ю., Свистільник В.Ю., Торб’як М.М. Також високий рівень магістерських робіт представили Вовкотруб О.А., Колесник Р.Л., Чистяков В.Г.

Захист випускних кваліфікаційних робіт пройшов на високому організаційному та науковому рівні, і ще раз засвідчив важливість конструктивної співпраці кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ й Антимонопольного комітету України.


ВІДКРИТІ ЗАНЯТТЯ ВИКЛАДАЧІВ — ПОШУК НАПРЯМІВ ВДОСКОНАЛЕННЯ

Основною метою проведення відкритих занять викладачів кафедри економічної теорії та конкурентної політики є обмін досвідом, надання допомоги викладачам в реалізації сучасних підходів і вимог освітніх стандартів до організації навчальної діяльності студентів. Організація та проведення відкритих занять здійснюються і є однією з важливих форм підвищення кваліфікації викладачів, обміну думок та педагогічних прийомів щодо кращого засвоєння матеріалу студентами.

Особливу цінності відкриті заняття мають для молодих викладачів, оскільки вони отримують можливість отримати "майстер-клас" від досвідчених викладачів, побачити можливі проблеми у викладанні своїх молодих колег, а останні в свою чергу можуть  отримати поради досвідчених педагогів.

Листопад на кафедрі був насичений щодо кількості відкритих занять. У цьому місяці на кафедрі відбулося два відкритих лекційних заняття.

26 листопада 2015 р. професор кафедри економічної теорії та конкурентної політики Ніколаєць К.М. провела відкрите лекційне заняття з дисципліни "Історія економіки та економічної думки" на тему: "Економічний розвиток України в умовах радянської економічної системи" для студенців д/в ФОАЕК, к. І, гр. 1-6.

27 грудня 2015 р. професор кафедри економічної теорії та конкурентної політики Бойко А.В. провела відкрите лекційне заняття з дисципліни "Політична економія" на тему: "Фінанси і бюджетна система" для студентів ФЕМП, д/в, к. 1, гр. 12-14.

Лекційні заняття були проведені у відповідності до оголошеного плану і робочої програми дисципліни з дотриманням регламенту, міждисциплінарних і внутрішньодисциплінарних зв’язків. Під час лекцій було використано мультимедіапрезентацію, застосовано інструменти проблемної лекції. Лектори вміло в матеріалі лекції поєднували теорію та практику. Викладачі продемонструвала глибокі знання матеріалу та уміння обирати ефективні методи та форми роботи зі студентами.

Лекції пройшли на належному теоретичному та методологічному рівні. Мету лекційних занять було досягнуто.

В цілому заняття, проведені проф. Ніколаєць К.М., та проф. Бойко А.В.  отримали позитивну оцінку присутніх на ньому колег.


Розвиток наукової та педагогічної діяльності з Антимонопольним комітетом України

Київський національний торговельно-економічний університет уклав договір про науково-педагогічне співробітництво з Антимонопольним комітетом України у підготовці фахівців у сфері захисту економічної конкуренції, зокрема, галузі знань «Управління та адміністрування» за спеціальністю «Публічне управління та адміністрування», спеціалізацією «Управління в сфері економічної конкуренції», підвищенні кваліфікації та перепідготовці кадрів, а також у сфері наукової діяльності.

З метою підвищення прикладної складової співробітництва,  працівники Антимонопольного комітету будуть активно залучатися до проведення викладацької та наукової роботи, брати участь у роботі екзаменаційних комісій з атестації здобувачів вищої освіти, науково-дослідних проектах, науково-практичних заходах, що проводить Університет.

Згідно Договору, випускники Університету вищезазначеної спеціальності, підготовкою яких займається кафедра економічної теорії та конкурентної політики,  які успішно пройдуть конкурсний відбір, забезпечуватимуться робочими місцями в Антимонопольному комітеті та його територіальних відділеннях.


Міжнародна конференція «Підтримка економічних реформ в Україні шляхом передачі досвіду Вишеградської групи» (Інститут закордонних справ і торгівлі, м. Будапешт, Угорщина)

10–11 грудня 2015 року Інститут закордонних справ і торгівлі у співпраці з Атлантичного комісією Словаччини, Люблінським технологічним університетом, EUROPEUM – Інститутом європейської політики та Центром євроатлантичної інтеграції та демократії організували міжнародну конференцію «Підтримка економічних реформ в Україні шляхом передачі досвіду Вишеградської групи» у рамках спільного проекту, що фінансується Міжнародним Вишеградським фондом.

Основна мета заходу полягала в поширенні досвіду економічних реформ, які актуальні для України та які країни Вишеградської групи здійснили після соціалістичної епохи, а також у виявленні нових можливостей входження на український ринок інвесторів з країн Центральної та Східної Європи.

У межах конференції відбулися чотири панельні дискусії:

 • приватизація та прямі іноземні інвестиції,
 • шокова терапія, неортодоксальні реформи та антикризове управління в  Центральній і Східній Європі,
 • роль економічних реформ у підвищенні конкурентоспроможності країн Центральної та Східної Європи,
 • сприяння малим та середнім підприємствам, стартапам та інноваціям в Центральній та Східній Європі.

Від України у міжнародній конференції взяли участь Тимчасовий повірений у справах України в Угорщині Михайло Юнгер, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, професор Сергій Кульпінський з Чернігівського національного технологічного університету, професор Аліна Бойко з Київського національного торговельно-економічного університету, Григорій Заспа з Черкаського державного технологічного університету, голова Ради підприємців Київської обласної державної адміністрації Максим Суржинський, директор Інституту харчової біотехнології та геноміки НАН України Ярослав Блюм, заступник директора з наукового забезпечення законопроектної роботи Інституту аграрної економіки Віталій Саблук.

Професор кафедри економічної теорії та конкурентної політики Аліна Василівна Бойко взяла участь, як один із чотирьох запрошених експертів, у панельній дискусії на тему «Сприяння малим та середнім підприємствам, стартапам та інноваціям в Центральній та Східній Європі». Модератором дискусії був виконавчий директор Центру Євроатлантичної інтеграції та демократії Даніель Барта.

Предметом дискусії були актуальні та критично-важливі для України питання, пов’язані з підтримкою малих і середніх підприємств. Як свідчить досвід Вишеградської групи саме малі та середні підприємства здатні зробити національну економіку стійкою. Стимулювання розвитку малих і середніх підприємств на регіональному рівні є також важливою частиною відновлення економіки України, у зв’язку із чим міжнародні партнери, включаючи ЄБРР, ЄІБ, Європейську комісію, здійснюють підтримку малих і середніх підприємств та підприємництва по всій країні. Країни Вишеградської групи, які є важливими торговельними партнерами та інвесторами України, також мають значний потенціал для подальшого розвитку транскордонної співпраці.

 

 


ЗАХИСТ КАНДИДАТСЬКОЇ ДИСЕРТАЦІЇ

24 листопада 2015 року на засіданні спеціалізованої вченої ради захищено дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 «Гроші, фінанси і кредит» на тему «Фінансова стійкість банку в умовах економічної нестабільності» асистентом кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ Іщенко Оленою Олександрівною (науковий керівник – к.е.н., проф. Гриценко О.Г.).

Колектив кафедри щиро вітає Олену Олександрівну, бажає їй подальших успіхів у науковій та викладацькій роботі.


Круглий стіл «Розвиток внутрішнього ринку України в умовах глобальної конкуренції»

13 листопада 2015 р. кафедрою економічної теорії та конкурентної політики було проведено Круглий стіл на тему «Розвиток внутрішнього ринку України в умовах глобальної конкуренції».

У роботі Круглого столу взяли участь представники Антимонопольного комітету України, Економічного університету Братислави, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, науковці, аспіранти та студенти факультету економіки, менеджменту та права КНТЕУ.

Відкриваючи засідання Круглого столу перший проректор з науково-педагогічної роботи КНТЕУ проф. Притульська Наталія Володимирівна наголосила на актуальності проблематики. З привітальним словом до учасників круглого столу звернулась і декан факультету економіки, менеджменту та права КНТЕУ проф. Гуляєва Наталія Миколаївна.

У вступному слові проф. Герасименко Анжеліка Григорівна наголосила на теоретичній та практичній значущості проблем розвитку внутрішнього ринку України в умовах глобальної конкуренції.

Під час засідання було обговорено такі питання:

 • державне регулювання внутрішнього ринку України в умовах глобальної конкуренції;
 • особливості розвитку внутрішнього ринку України у кризовий період;
 • вплив конкурентної політики на підвищення рівня конкурентоспроможності національної економіки;
 • особливості взаємозв’язку  між конкуренцією, конкурентною політикою та економічним зростанням в Україні;
 • удосконалення конкурентної політики за умов переходу до інноваційно-інвестиційного типу економічного розвитку;
 • використання наукових досліджень у сфері конкуренції та конкурентної політики в навчальному процесі.

Із доповіддю «Сучасні виклики для конкурентної політики України» виступив заслужений юрист України Бараш Микола Якович, який зазначив, що світова спільнота високо оцінила зроблені Україною кроки у напрямі розвитку економічної конкуренції, втім рівень розвитку конкуренції на товарних ринках в Україні залишається низьким, що негативно впливає на ефективність їх функціонування. М. Бараш наголосив на проблемах розвитку ринкової інфраструктури, інформаційного забезпечення, відсутності системи захисту вітчизняного виробника від масованого імпорту, відсутності інституцій та механізму саморегулювання ринку в Україні, що неодмінно бути мати наслідком картелізацію товарних ринків. Доповідач наголосив на необхідності формування основ культури конкуренції серед представників вітчизняного бізнесу.

 Д.е.н, професор Бойко Аліна Василівна в доповіді «Стратегічне планування у конкурентній боротьбі регіонів за ресурси» окреслила зміст та послідовність етапів стратегічного планування регіонального розвитку, визначила стратегічні цілі регіонального розвитку в Україні, зробила порівняльний аналіз європейського та українського підходів до формування стратегій регіонального розвитку, визначила основні проблеми та ключові фактори успіху стратегічного планування, розкрила характерні риси української практики стратегічного планування та визначила перспективні напрями наукових досліджень відповідно до запиту сучасної практики стратегічного планування регіонального розвитку в Україні.

 В доповіді д.е.н., професора Ігнатюк Анжели Іванівни «Глобалізація компаній та ринків: кількісний вимір та оцінка наслідків» було проаналізовано проблеми ефективності роботи глобальних компаній за умов збільшення їх розміру. Науковець констатує, що не завжди ефект масштабу позитивно впливає на результати діяльності та підвищує  конкурентоспроможність ТНК.

 К.е.н. Вонгрей Маріан (Словаччина) у доповіді «Взаємозв’язок між успіхами у спорті та економічною конкурентоспроможністю країни» провів  аналогію між чинниками конкурентоспроможності країни та чинниками самореалізації особистості у спорті.

Д.е.н., професор Москаленко Олександра Миколаївна в доповіді «Інноваційна конкуренція, випереджаючий економічний розвиток і перспективи внутрішнього ринку України» окреслила ознаки кризового стану економіки України та визначила роль конкурентної політики у його подоланні, детально проаналізувала проблеми інноваційності національної економіки.

Виступ д.і.н., професора   Ніколаєць Катерина Миколаївна   «Структурні зміни у промисловості України 2014-2015 рр.» був присвячений розкриттю характеру динаміки українського промислового виробництва у 2014 - 2015 рр. внаслідок падіння світових цін і попиту, закриття ринків Російської Федерації, переорієнтації українських товаровиробників на інші ринки. Доповідач окреслила пріоритетні напрями реформування промислової політики: залучення інвестицій для підвищення конкурентоздатності продукції; модернізація виробництва на основі нових технологій; децентралізація інструментів промислової політики; фінансування науки і сприяння технологічним інноваціям у виробництві; розбудова сучасної виробничо-технологічної інфраструктури.

 К.е.н. Карп`юк Ольга Петрівна у доповіді «Досвід реалізації конкурентної політики розвиненими країнами світу» окреслила особливості реалізації конкурентної політики розвиненими країнами світу, зокрема, Норвегією, Німеччиною, США, Канадою, Австралією та Сінгапуром, а також зупинилась на конкретних практичних заходах, які доцільно впровадити в Україні. Доповідач зосередила увагу слухачів на новітніх методиках та комп’ютерних програмах, які застосовуються конкурентними відомствами до суб’єктів господарювання щодо дотримання законодавства про захист конкуренції та запобігання вчиненню порушень в майбутньому.

Доповіді учасників викликали жвавий інтерес у присутніх. Кожний виступ завершувався дискусією, участь у яких брали  як науковці, так і аспіранти й студенти.

Велика кількість піднятих проблем свідчить про актуальність проблематики, необхідність подальших наукових досліджень та обговорення їх результатів.

 

 


ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ ПРОФЕСІОНАЛІЗМУ ВИКЛАДАЧІВ КАФЕДРИ

Професор кафедри економічної теорії та конкурентної політики Уманців Ю. М. успішно пройшов тренінг за програмою Європейської Комісії «Модель європейської регіональної політики» та отримав міжнародний сертифікат.

Йдеться про спільний проект ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» та Фонду Моне (ЄС) «Модель європейського регіонального розвитку», метою якого є створення інноваційного за своєю суттю посібника «Регіональна політика ЄС» (проект 528395-LLP-1-2012-1-UA-AJM-CH).

Проект було реалізовано у формі тренінгу із застосуванням можливостей новітніх освітніх та наукових технологій у процесі створення конкурентних підручників європейського рівня. Учасники отримали європейські сертифікати, пройшли повний курс підвищення кваліфікації (наукове і методичне стажування), став співавтором новітнього посібника. У перспективі учасники будуть залучені до європейської мережі фахівців через створення автономної мережі авторів для написання успішних проектів, що підтримуються Європейським Союзом.

Модератором тренінгу виступив проректор з науково-педагогічної роботи і міжнародних зв’язків, завідувач кафедри європейської інтеграції ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», д.е.н., проф. Чужиков Віктор Іванович, Jean Monnet Professor


УЧАСТЬ В РОБОТІ IV МІЖНАРОДНОЇ НАУКОВО-ПРАКТИЧНОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ «ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ ТА РЕАЛІЗАЦІЇ КОНКУРЕНТНОЇ ПОЛІТИКИ» (НУ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»)

24 – 25 вересня 2015 року професор кафедри Герасименко Анжеліка Григорівна взяла участь в роботі IV Міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми формування та реалізації конкурентної політики», що проходила в Національному Університеті «Львівська політехніка», виступивши на пленарному засіданні конференції з доповіддю на тему «Аналіз підходів до визначення змісту конкурентної політики держави». Вчена концептуально підійшла до вирішення питання підвищення ефективності конкурентної політики в Україні, шляхом розширення її змісту та конвергенції з іншими напрямами економічної політики держави.

 

В своїй доповіді, на прикладі стимулювання розвитку ринкової інфраструктури засобами промислової, інвестиційної, зовнішньоекономічної, фінансово-кредитної та інших видів політики, вона проілюструвала можливість досягнення цілей конкурентної політики держави, а отже – доцільність розширення її змісту від класичного запобігання монополізації економіки та зловживанням з боку існуючих монопольних утворень. 

В конференції також взяли участь науковці з інших вищих навчальних  та наукових закладів України і Польщі, представники державної влади, приватного та комунального бізнесу. Їх доповіді були присвячені проблемам розвитку конкуренції та конкурентоспроможності як на рівні окремих товарних ринків, так і на рівні всієї економіки.


Науковці КНТЕУ запропонували нові підходи до визначення штрафів за порушення законодавства у сфері економічної конкуренції

9 вересня 2015 року представники кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ (завідувач кафедри – д.е.н., професорЛагутін Василь Дмитрович та професор кафедри – д.е.н. Герасименко Анжеліка Григорівна) взяли участь у роботі круглого столу на тему «Розвиток прозорих взаємовідносин Антимонопольного комітету України та бізнесу: забезпечення принципів прозорості і передбачуваності», організованого спільно Фондом розвитку конкуренції та Антимонопольним комітетом України (АМКУ).

На засіданні першим заступником голови Антимонопольного комітету України Марією Ніжнік було презентовано нові підходи АМКУ до визначення штрафів за порушення законодавства у сфері економічної конкуренції, навколо яких і розгорнулась дискусія. Власним досвідом з цього питання поділилися іноземні фахівці Рассел Дамтофт (Федеральна торговельна комісія, США), Пьотр Адамчевські(Конкурентне відомство Польщі), Сільвере Леферв (Європейський суд загальної юрисдикції), Хасан Какая (ЮНКТАД) та члени Експертної Ради Фонду розвитку конкуренції, в числі яких – Олександр Мельниченко, Сергій Цівкач, Василь Лагутін.

 Професором Лагутіном піднято питання економічного обґрунтування розміру неправомірно отриманого доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), обсягу релевантного ринку та інших економічних величин, що використовуються в представленому Антимонопольним комітетом України Проекті рекомендаційних роз’яснень щодо застосування положень частин другої та п’ятої статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції», частин першої та другої статті 21 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» як документу, що уособлює в собі презентовані керівництвом АМКУ нові підходи. Запропоновано власне бачення вирішення цієї актуальної проблеми та допомогу Антимонопольному комітету України у її вирішенні.

За результатами роботи круглого столу прийнято Рекомендації щодо удосконалення Проекту рекомендаційних роз’яснень щодо застосування положень частин другої та п’ятої статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції», частин першої та другої статті 21 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції».


СВЯТКУВАННЯ ДНЯ ПІДПРИЄМЦЯ НА КАФЕДРІ ЕКОНОМІЧНОЇ ТЕОРІЇ ТА КОНКУРЕНТНОЇ ПОЛІТИКИ

До дня підприємця кафедрою економічної теорії та конкурентної політики було організовано зустріч студентів спеціалізації «Управління у сфері економічної конкуренції» з випускницею цієї спеціалізації, власником та директором компанії «La Vida» Real Estate Лесик Юлією Миколаївною.

 

Зустріч проводилася в форматі семінару-тренінгу, де студенти мали можливість не тільки дізнатися про засади та принципи підприємництва у викладі не теоретика, а успішного практика – підприємця, але й застосувати уже набуті раніше знання до вирішення ряду «гіпотетичних» проблем розвитку бізнесу в Україні. Під керівництвом Юлії Миколаївни ними було змодельовано start up, на прикладі якого детально розглянуто ті проблеми та завдання, з якими стикається сучасний підприємець, проаналізовано ті обмеження, які накладає на підприємницьку діяльність поточна криза національної економіки, визначено можливі варіанти їх подолання.

Студенти залишилися задоволені проведеним семінаром, де вони змогли переконатися у корисності отриманих в університеті теоретичних знань та компетентностей, а також перевірити свою готовність до вирішення нагальних проблем розвитку власної справи.

Колектив кафедри економічної теорії та конкурентної політики разом із студентським загалом висловлює вдячність Юлії Миколаївні за цікавий семінар та запрошує до подальшої співпраці на ниві практичної підготовки студентів.


ВІДВІДИНИ АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ УКРАЇНИ

1 вересня 2015 року студенти першого курсу спеціалізації «Управління в сфері економічної конкуренції» відвідали з екскурсією Антимонопольний комітет України. Їх радо приймали Голова Антимонопольного комітету України – Юрій Терентьєв, його заступник – Ніна Сидоренко та державний уповноважений – Світлана Панаіотіді

.   

Ніна Сидоренко розповіла майбутнім колегам про завдання та функції Антимонопольного комітету України, зробила короткий огляд структури системи органів Комітету та підкреслила важливість підготовки Київським національним торговельно-економічним університетом професійних кадрів саме з управління у сфері економічної конкуренції. Студентів запрошено повертатися у стіни Антимонопольного комітету України по завершенню навчання як у статусі адвокатів бізнесу, так і у статусі адвокатів самої конкуренції – працівників Комітету.

В ході екскурсії студенти мали змогу побувати в музеї, де представлено цілий ряд експонатів, пов’язаних з діяльністю Антимонопольного комітету України, зокрема історичні документи різних етапів заснування та розвитку Комітету, зразки недобросовісної реклами, повну підбірку випусків професійного журналу «Конкуренція. Вісник Антимонопольного комітету України» та ін. Студенти залишили вдячні відгуки в книзі відвідувань музею Комітету.


ЗВ'ЯЗОК СТУДЕНТСЬКИХ ПОКОЛІНЬ

1 версеня 2015 року привітати студентів першокурсників спеціалізації «Управління в сфері економічної конкуренції» прийшла випускниця цієї спеціалізації 2008 року Свириденко Юлія Анатоліївна – директор Департаменту економічного розвитку Чернігівської обласної державної адміністрації.

 

Юлія Анатоліївна поділилася зі студентами власними спогадами про навчання в КНТЕУ, професійним досвідом; звернула увагу першокурсників на той набір компетентностей, який сьогодні є важливим при працевлаштуванні; порадила бути активними і спраглими до знань, використовувати усі можливі нагоди для саморозвитку, якими вщент сповнене життя студента КНТЕУ. Юлія Анатоліївна наголосила на перевагах обраного студентами фаху, який надає їм можливість опанувати знання й набути навики у сфері економіки, маркетингу, менеджменту, права. Успішне їх поєднання є запорукою конкурентоспроможності випускника спеціалізації «Управління у сфері економічної конкуренції» на ринку праці.


Відкриті заняття викладачів — пошук напрямів вдосконалення

Основною метою проведення відкритих занять викладачів кафедри економічної теорії та конкурентної політики є обмін досвідом, надання допомоги викладачам в реалізації сучасних підходів і вимог освітніх стандартів до організації навчальної діяльності студентів. Організація та проведення відкритих занять здійснюються і є однією з важливих форм підвищення кваліфікації викладачів, обміну думок та педагогічних прийомів щодо кращого засвоєння матеріалу студентами.

Особливу цінності відкриті заняття мають для молодих викладачів, оскільки вони отримують можливість отримати "майстер-клас" від досвідчених викладачів, побачити можливі проблеми у викладанні своїх молодих колег, а останні в свою чергу можуть  отримати поради досвідчених педагогів.

Травень на кафедрі був насичений щодо кількості відкритих занять. У цьому місяці на кафедрі відбулося три відкритих заняття викладачів: одне відкрите лекційне заняття та два відкритих семінарських занять.

14 травня 2015 р. доцент кафедри економічної теорії та конкурентної політики Герасименко А.Г. провела відкрите лекційне заняття з дисципліни "Мікроекономіка" на тему: "Держава в мікроекономічній теорії" для студенців д/в ФЕМП, к. ІІ, гр. 11-13,17, 18, 26. Лекційне заняття було проведене у відповідності до оголошеного плану і робочої програми дисципліни з дотриманням регламенту, міждисциплінарних і внутрішньодисциплінарних зв’язків. Під час лекції було використано мультимедіапрезентацію, застосовано інструменти проблемної лекції. Доц. Герасименко А.Г. використовувала прогресивні методи проведення занять «керована лекція», «лекція за участю студентів». Відчувався тісний взаємозв’язок лектора зі студентами. Лектор вміло в матеріалі лекції поєднувала теорію та практику. Викладач продемонструвала глибокі знання матеріалу та уміння обирати ефективні методи та форми роботи зі студентами.

Лекція пройшла на належному теоретичному та методологічному рівні. Мету лекційного заняття було досягнуто.

В цілому заняття, проведене доц.. Герасименко А.Г., отримало позитивну оцінку присутніх на ньому колег.

15 травня 2015 р. асистент кафедри економічної теорії та конкурентної політики Ясько Ю.І. провела відкрите семінарське заняття з дисципліни "Політична економія" на тему: "Доходи і заробітна плата. Зайнятість" для студентів ФФБС, д/в, к. 1, гр. 4.

18 травня 2015 р. асистент кафедри економічної теорії та конкурентної політики Іщенко О.О. провела відкрите семінарське заняття з дисципліни "Політична економія" на тему: " Генезис, природа і джерела позичкового капіталу " для студентів ФОАЕК, д/в, к. 1, гр. 2.

Молоді викладачі на початку занять визначили основні питання, які необхідно розглянути на семінарському занятті, акцентуючи увагу на взаємозв'язку теорії з практикою та використанню матеріалу в майбутній професійній діяльності. Зміст практичних занять відповідав змісту робочої програми навчальної дисципліни.

Підчас обговорення семінарських занять асистентів Ясько Ю.І. та Іщенко О.О. викладачі кафедри, які були присутні на цих заняттях, проаналізували хід та змістовність семінарів, висловили свої побажання молодим викладачам щодо шляхів підвищення їх професійної майстерності.


Лекція головного експерта П’ятого управління досліджень і розслідувань Антимонопольного комітету України

18 травня 2015 року, для студентів 4-го та 5-го курсів спеціальності «Управління в сфері захисту економічної конкуренції» відбулася лекція кандидата економічних наук, головного експерта П’ятого управління досліджень і розслідувань Антимонопольного комітету України Карп’юк Ольги Петрівни на тему: «Роль конкуренції у підвищенні конкурентоспроможності економіки України».

 

Було обговорено провідні стратегічні виклики XXI століття у контексті підвищення ефективності та конкурентоспроможності української економіки. Окрему увагу було приділено питанню посткризового відновлення показників соціально-економічного розвитку, а також інноваційному потенціалу України.

За результатами розгорнутої дискусії зі студентами виявлено недостатність, неповнота та слабка незалежність державних інститутів, негативні зрушення у макросередовищі та погіршення інноваційності, що в свою чергу стримує досягнення стратегічних пріоритетів державної політики в Україні.Засідання круглого столу з питань розвитку конкуренції

14 травня 2015 року представники кафедри економічної теорії та конкурентної політики Київського національного торговельно-економічного університету - проф. В.Д.Лагутін та доц. А.Г.Герасименко - взяли участь в роботі круглого столу з питань розвитку конкуренції, організованого ГО "Фонд розвитку конкуренції" спільно з Антимонопольним комітетом України.

  

Засідання було присвячено обговоренню двох блоків питань:

1) Розвиток конкуренції на ринку природного газу як шлях до економічного зростання;
2) Роль АМКУ, конкурентної політики та законодавства на сучасному етапі економічних реформ в Україні.

До обговорення були залучені в.о. Голови АМКУ М. Бараш, представники іноземних конкурентних відомств - В. Ковачич (незалежний директор Агенства з конкуренції та ринків Великобританії, колишній голова Федеральної торговельної комісії США) та В. Кераре (Голова Ради з конкуренції Республіки Молдова), представники міжнародних організацій - Дж. Девіс (керівник відділу конкуренції ОЕСР), Х. Какая (керівник підрозділу з питань політики у сфері конкуренції та захисту прав споживачів ЮНКТАД), представники вітчизняного бізнесу - М. Тимченко (директор ДТЕК), Ю. Вітренко (директор з розвитку бізнесу НАК "Нафтогаз України") та ін. Наукове академічне середовище на заході було представлено директором Інституту економіки та прогнозування НАН України, віце-президентом НАН України, академіком В. Гейцем, завідувачем кафедри економічної теорії та конкурентної політики Київського національного торговельно-економічного університету В. Лагутіним та доцентом А. Герасименко.

Детальніше з результатами круглого столу можна ознайомитися за посиланням : http://www.amc.gov.ua/…/cont…/main/uk/publish/article/112050


ЗАХИСТ КАНДИДАТСЬКОЇ ДИСЕРТАЦІЇ

27 квітня 2015 року на засіданні спеціалізованої вченої ради захищено дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 «Економіка та управління національним господарством» на тему «Розвиток конкуренції на ринку консалтингових послуг України» асистентом кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ Рак Юлією Анатоліївною (науковий керівник – к.е.н. проф. Гриценко О.Г.).

Колектив кафедри щиро вітає Юлію Анатоліївну, бажає їй подальших успіхів у науковій та викладацькій роботі.


НАУКОВА СПІВПРАЦЯ ІЗ ДЕРЖАВНОЮ УСТАНОВОЮ «ІНСТИТУТ ЕКОНОМІКИ ТА ПРОГНОЗУВАННЯ НАН УКРАЇНИ»

20 квітня 2015 року у рамках наукового співробітництва доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри економічної теорії та конкурентної політики В.Д. ЛАГУТІН, кандидат економічних наук, доцент кафедри економічної теорії та конкурентної політики А.В. БОЙКО, асистент кафедри економічної теорії та конкурентної політики Ю.І. ЯСЬКО взяли участь у конференції «Політична економія на сучасному етапі: історичні виклики та перспективи», присвяченій 400-річчю політичної економії. Конференція проходила в Інституті економіки та прогнозування НАН України під головуванням академіка НАН України В.М. ГЕЙЦЯ.

 

 

На конференції піднімалися питання нових історичних викликів, що постали перед економічною наукою у результаті динамічного розвитку та глобалізації. Фундаментальні економічні завдання у межах нової парадигми та методології, закладеної політичною економією, вирішувалися у низці доповідей, зокрема присвячених історії та сучасності політичної економії, глобальним кризам ХХІ століття та політичній економії інновацій, фундаментальним зрушенням і ролі соціального капіталу, проблемам цінностей у сучасній політичній економії та проблемам викладання політичної економії у вищих навчальних закладах на сучасному етапі.

Надзвичайно цікавого обговорення набули питання, підняті у доповіді «Монополія та конкурентна політика: політико-економічні проблеми» професора В.Д. ЛАГУТІНА. Багато думок викликало обґрунтування доповідачем концепту про політекономічний зміст понять «монополія», «конкуренція» та «конкурентна  політика» з огляду на те, що в західній економічній думці конкуренція та монополія розглядаються переважно у рамках мікроекономіки, мейнстриму.

Наскрізною думкою у виступі В.Д. ЛАГУТІНА стала теза про важливе для політичної економії співвідношення між поняттями «конкуренція» та «монополізм». Доповідачем наголошено, що в умовах капіталістичного монополізму конкуренція повинна стати ефективною конкуренцію, а монополізм має розглядатися у контексті обмеження зловживання монопольним становищем. Підкреслено, що проблема полягає не в монополії, адже монополія є необхідним атрибутом сучасної економіки та двигуном великого виробництва, а у зловживанні монопольним становищем.

Особливу зацікавленість серед учасників конференції викликала проблематика структурного та інституційного монополізму. Доповідачем висловлено думку, що їх об’єднання дозволяє говорити про гібридний монополізм і нерівні умови конкуренції, та обґрунтовано сутність цього поняття, як політекономічної категорії.

На завершення виступу підкреслено, що саме завдяки підтримці ректора А.А. МАЗАРАКІ у Київському національному торговельно-економічному університеті фундаментальну економічну науку, якою безперечно є політична економія, вивчають студенти усіх економічних спеціальностей.


21-24 квітня 2015 р. на базі економічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка згідно наказу МОН України № 1506 від 23.12.2014 р. проходив ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Економічна теорія», в якій взяли участь 71 студентів з 49 ВНЗ України, які представляли 18 областей та м. Київ.

КНТЕУ на олімпіаді представляли студент 3 курсу 11 групи ФЕМП Антонюк М.М. та студентка 2 курсу 4.2 групи ФФБС Ващук Д.М.

  

Олімпіада проводилася у два етапи, перший з яких передбачав виконання тестового та письмового завдання розрахункового характеру, другий – виконання письмового завдання творчого характеру.

За підсумками ІІ етапу Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Економічна теорія» обидва студенти КНТЕУ стали призерами: Антонюк Микола Миколайович, студент 3 курсу  11 групи ФЕМП, зайняв 3 місце,  а Ващук Дарина Миколаївна, студентка 2 курсу 4.2 групи ФФБС, була нагороджена грамотою «За високий рівень володіння сучасними методами економічних досліджень».

КОЛЕКТИВ КАФЕДРИ ЕКОНОМІЧНОЇ ТЕОРІЇ ТА КОНКУРЕНТНОЇ ПОЛІТИКИ ВІТАЄ СВОЇХ ПІДОПІЧНИХ!


СПІВПРАЦЯ КАФЕДРИ З РЕГІОНАЛЬНИМИ ПІДРОЗДІЛАМИ УНІВЕРСИТЕТУ

В середині квітня в рамках науково-педагогічного співробітництва відбулась зустріч завідувача кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ д.е.н., професора В.Д. Лагутіна з викладачами кафедри економіки підприємства та економічної теорії Харківського торговельно-економічного інституту КНТЕУ.

Під час зустрічі професор В.Д. Лагутін  акцентував увагу на напрямках наукових досліджень кафедри, якісному кадровому  забезпеченні навчального процесу, відкритті при кафедрі докторантури зі спеціальності 08.00.01 – економічна теорія та історія економічної думки.


Всеукраїнська студентська конференція «Економічні і правові основи розвитку суспільства»

16 - 17 квітня 2015 року в КНТЕУ  було проведено студентську конференцію «Економічні і правові основи розвитку суспільства», в якій взяли участь близько 600 студентів. Зусиллями кафедри економічної теорії та конкурентної політики було забезпечено роботу двох секцій:

 • Тенденції соціально-економічного розвитку України (Керівник секції – к.е.н. доцент В.В. Волошенюк);
 • Вплив конкуренції на відновлення економічного зростання (Керівник секції – к.е.н. доцент А.В. Бойко),

де піднімалися актуальні проблеми розвитку вітчизняної економіки, окреслювалися шляхи виведення її із кризи та стимулювання економічного зростання. Зокрема, розглянуто проблеми валютної нестабільності, інвестування, розвитку економічної конкуренції, інноваційного оновлення економіки, підвищення рівня доходів населення, стимулювання податкових надходжень до бюджету, пенсійного забезпечення та ін.

 

 

Жвава дискусія, що супроводжувала роботу обох секцій, засвідчила високий рівень підготовки студентів, проілюструвала їх професійну зацікавленість економічною ситуацією в країні, здатність креативно мислити та обґрунтовувати свої думки, своє бачення перспектив економічного розвитку в країні.

За результатами роботи секцій вітаємо переможців:

у секції «Тенденції соціально-економічного розвитку України»

 • студентку 2 курсу, 9 групи ФЕМП Шкваровську Я.Г. (диплом І ступеня);
 • студента 2 курсу, 19 групи ФЕМП Михальчевського П.П. (диплом ІІ ступеня);
 • студента 2 курсу, 9 групи ФЕМП Коцаб’юка Д.В. (диплом ІІ ступеня);
 • студента 1 курсу, 1 групи ФЕМП Жилінського М.А. (диплом ІІІ ступеня);
 • студентку 2 курсу, 16 групи ФЕМП Вітряну А.Ю. (диплом ІІІ ступеня).

у секції «Вплив конкуренції на відновлення економічного зростання»

 • студентку 2 курсу, 9 групи ФЕМП Андрюшкіну В.А. (диплом І ступеня);
 • студентку2 курсу, 20 групи ФЕМП Грамму Т.В., (диплом ІІ ступеня);
 • студента 2 курсу, 7 групи ФФБС Кулика Є.В. (диплом ІІ ступеня);
 • студента 2 курсу, 21 групи ФЕМП Чернова І.П. (диплом ІІІ ступеня);
 • студентку 1м курсу, 20 групи ФЕМП Свистільник В.Ю (диплом ІІІ ступеня).

Бажаємо студентам нових звершень у науковій та навчальній роботі. 


ЗАХИСТ КАНДИДАТСЬКОЇ ДИСЕРТАЦІЇ

2015 рік є успішним для молодих науковців кафедри, підтвердженням чого стають захисти дисертацій на здобуття наукових ступенів.

Важлива подія відбулась 6 квітня 2015 року – захист асистентом кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ ЯСЬКО ЮЛІЄЮ ІВАНІВНОЮ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук на тему: «Конкурентна політика в системі державного регулювання економіки», спеціальність 08.00.01 «Економічна теорія та історія економічної думки». Науковий керівник – д.е.н., професор Лагутін В.Д. Захист проходив на засіданні спеціалізованої Вченої ради КНЕУ імені Вадима Гетьмана.

Під час захисту Ясько Ю.І. продемонструвала високий рівень теоретичної підготовки, ерудицію, здатність доступно викласти основні наукові результати проведеного дослідження з актуальної теми.

Захист дисертації Ясько Ю.І. також засвідчив дієвість наукової школи професора Лагутіна В.Д. щодо продукування та поширення нових знань з проблем теорії конкуренції та конкурентної політики.

Колектив кафедри бажає Юлії Іванівні невпинного руху до нових досягнень, творчого натхнення та щастя в особистому житті!


ЗАХИСТ ДОКТОРСЬКОЇ ДИСЕРТАЦІЇ

31 березня 2015 року доцентом кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ ГЕРАСИМЕНКО АНЖЕЛІКОЮ ГРИГОРІВНОЮ відбувся захист дисертації на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.01 «Економічна теорія та історія економічної думки» на тему: «Ринкова влада в умовах трансформації економічних систем».

Захист проходив на засіданні спеціалізованої Вченої ради ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» під головуванням директора Інституту, академіка, віце-президента Національної академії наук України В.М. Гейця.

Дисертаційне дослідження Герасименко А.Г. присвячено розв’язанню важливої наукової проблеми – обґрунтуванню сучасного змісту ринкової влади та її ролі у трансформації економічних систем. Досліджено джерела ринкової влади, механізми та масштаби її поширення в сучасних економічних системах, а також міру її деформуючого впливу на процес економічної трансформації. З'ясовано, що втрати суспільного добробуту від ринкової влади в економіці України можуть сягати до третини вітчизняного ВВП. Розроблено пропозиції щодо збалансування позитивних та негативних ефектів дії ринкової влади в національній економіці.

Захист супроводжувався жвавою дискусією, що охоплювала питання теоретико-методологічних засад дослідження ринкової влади, а також прикладних питань оцінки втрат суспільного добробуту та визначення ролі і місця ринкової влади у формуванні та вирішенні насущних економічних проблем, в числі яких концентрація власності в економіці України, стимулювання інноваційного розвитку, зростання тарифів на комунальні послуги тощо.

Колектив кафедри щиро вітає Анжеліку Григорівну, бажає їй подальших успіхів у науковій та викладацькій роботі.


Консумерський фестиваль «Час діяти!»

В рамках проведення Консумерського фестивалю «Час діяти!» студентами 3, 4 та 5 курсів кафедри економічної теорії та конкурентної політики було проведено низку заходів в загальноосвітніх школах міста Бровари.

 

 

Студентами було підготовано: Бліц-інфо «Як уникнути недобросовісної конкуренції» Які форми недобросовісної конкуренції існують, які наслідки відсутності конкуренції відчуваємо ми в повсякденному житті і до чого може призвести монополізація ринку.

Майстер-клас «Секрети успішної конкуренції серед абітурієнтів». Скоро розпочнеться вступна кампанія. Дуже важливо не помилитись з вибором майбутньої професії. Однак якщо доленосне рішення вже прийнято, варто продумати стратегію і тактику поведінки, направленої на результат.

Бліц-інфо «Адвокатування конкуренції». Усвідомлення суб’єктами підприємницької діяльності своїх прав і обов’язків як суб’єктів конкурентних відносин та переваг ринкової конкуренції унеможливить зростання монополізації ринку і появи пов’язаних з цим ризиків Воркшоп «Як «повернути неякісну послугу» Щодня ми стаємо споживачами торговельних, транспортних, побутових послуг та послуг громадського харчування. При цьому дуже часто отримуємо неякісні послуги або недоотримуємо їх в повній мірі через банальне незнання власних прав.


Наукові досягнення кафедри

Щиро вітаємо доктора економічних наук  Уманціва Юрія Миколайовича з отриманням атестату професора та кандидата економічних наук Міняйла Олександра Івановича з отриманням атестату доцента кафедри економічної теорії та конкурентної політики.

 Колектив кафедри бажає Вам щастя, міцного здоров᾽я, натхнення та успіхів у досягненні поставленої мети.

Хай щедрою на вагомі здобутки та радість буде Ваша доля! Будьте впевнені в собі, у власних силах, непохитно вірте у свій успіх!


ВИКЛАДАЧІ КАФЕДРИ В ОБГОВОРЕННІ ЗВІТУ АМК УКРАЇНИ

 Завідувач кафедри економічної теорії проф. В.Д. Лагутін та доцент кафедри А.Г. Герасименко взяли активну участь в обговоренні Звіту Антимонопольного комітету України (далі АМКУ) про діяльність у 2014 році, який заслухали  12 березня 2015 року на  розширеному засіданні АМКУ.

Захід відбувся під керівництвом в.о. Голови Комітету М.Я. Бараша, за участю народного депутата, члена Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики В.Ю. Пташник, заступника Міністра охорони здоров'я України О.С. Павленко, Голови Громадської ради при Антимонопольному комітеті України О.Л. Завади, Головного контролера – директора Департаменту з правового забезпечення Рахункової палати України В.П. Пилипенка, Члена Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації О.І. Солярова, начальника Управління економічного співробітництва Міністерства закордонних справ України О.І. Пінського, державних уповноважених Антимонопольного комітету України та представників органів державної влади.

З доповіддю про результати діяльності Комітету у 2014 році виступив директор Департаменту конкурентної політики АМКУ В.М. Талах, який  зазначив, що реалізація основних завдань, покладених на АМКУ у 2014 році, відбувалася за складних умов. Доповідач окреслив чинники, що негативно вплинули на передумови конкуренції на вітчизняних ринках та підвищення показника сукупного рівня концентрації виробництва у 2014 році. У звітному році було продовжено практику поглиблених досліджень окремих ринків із вжиттям комплексних заходів з метою забезпечення захисту економічної конкуренції та обмеження монополізму.

В ході обговорення доповіді піднімалися питання удосконалення законодавства у сфері захисту економічної конкуренції, фінансування діяльності органів АМКУ, посилення прозорості його діяльності. Активно обговорювалась роль АМКУ в оскарженні процедур державних закупівель.

За результатами обговорення річний звіт АМКУ про діяльність у 2014 році був одноголосно схвалений та надано доручення надіслати його до Верховної Ради України, Рахункової палати України, Кабінету Міністрів України та Адміністрації Президента України.

 Професор В.Д. Лагутін на розширеному засіданні АМКУ


ВИКЛАДАЧІ КАФЕДРИ НА ГРОМАДСЬКИХ СЛУХАННЯХ

Завідувач кафедри економічної теорії проф. В.Д. Лагутін та доцент кафедри А.Г. Герасименко взяли активну участь у громадських слуханнях на тему "Доцільність розробки програми розвитку конкуренції в Україні", які відбулися за ініціативою Антимонопольного комітету України 11 березня 2015 року.

В обговоренні проблеми взяли участь представники органів державної влади (Антимонопольного комітету України, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Міністерство фінансів України), бізнесу (члени Європейської Бізнес Асоціації, Американської Торгової палати), наукових кіл (Київського торговельно-економічного університету, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, ДВНЗ Київського національного економічного університету імені Вадима  Гетьмана, ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України»).

За результатами обговорення прийнято рішення щодо розробки Стратегії розвитку конкуренції на 2016-2026 рр. (далі – Стратегії). До складу робочої групи з розробки проекту Стратегії прийнято рішення залучили широке коло представників державних органів, бізнесу та науки. При цьому функції координації роботи робочої групи рекомендується покласти на Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.


ТІСНА СПІВПРАЦЯ КАФЕДРИ З АМКУ ТРИВАЄ

24 лютого 2015 року відбулося спільне виїзне засідання кафедри економічної теорії та конкурентної політики та Центру комплексних досліджень з питань антимонопольної політики АМКУ, який є базою для проходження практики майбутніми фахівцями у сфері економічної конкуренції.

На спільному засіданні виступили завідувач кафедри проф. Лагутін В.Д.,  який акцентував увагу на напрямках наукових досліджень кафедри та особливостях їх узгодження із підготовкою спеціалістів у сфері економічної конкуренції, та проф. Романенко В.А., який зазначив про специфіку роботи кафедри над держбюджетною науковою тематикою.

Від Центру комплексних досліджень з питань антимонопольної політики АМКУ, виступила заступник директора з наукової роботи Бугаєнко Н. М., яка розповіла про методику досліджень товарних ринків та тематику сучасних досліджень.

Засідання пройшло у конструктивній атмосфері обміну думками та визначення пріоритетів подальшої співпраці.


УСПІШНЕ ПОПОВНЕННЯ КОГОРТИ ДОКТОРІВ НАУК КАФЕДРИ

У житті кафедри сталася важлива подія, що значно підвищило наукове зростання її кадрового складу.

Так, 24 лютого 2015 року доцентом кафедри економічної теорії та конкурентної політики КНТЕУ БОЙКО АЛІНОЮ ВАСИЛІВНОЮ захищено дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук на тему: «Стійкість національної економіки в умовах глобалізації».

Захист проходив на засіданні спеціалізованої Вченої ради ДУ «Інститут економіки та прогнозування Національної академії наук України» під головуванням директора Інституту, академіка НАН України В.М.Геєця.

Під час захисту розгорнулася продуктивна наукова дискусія щодо визначення об‘єктивних критеріїв стійкості соціально-економічної системи, зокрема, показників фінансової стійкості економіки. Цікавим аспектом дисертаційного дослідження Бойко А. В., що спонукав до творчого обговорення, стала теза про автономність економіки як критерій забезпечення її стійкості. Ці та інші проблеми розвитку національної економіки є надзвичайно актуальними з огляду на сучасні тенденції глобального економічного простору.

Колектив кафедри щиро вітає Аліну Василівну, бажає їй подальших успіхів у науковій роботі та підготовці фахівців з управління у сфері економічної конкуренції.


11 лютого 2015 року відбувся методичний семінар на тему: “Актуальні проблеми викладання “Економічної теорії” на якому виступила доц. Хрустальова В.В. і розкрила специфіку, проблемні моменти, труднощі при викладанні даної дисципліни в сучасних умовах. Особливу увагу було загострено на необхідності поєднання теорії та практики. Мова також йшла про оновлення змісту даного курсу відповідно до змін, які відбуваються в соціально-економічному житті країни.


5 лютого 2015 року  відбувся випуск студентів магістратури (6 курс) спеціальності “Управління в сфері економічної конкуренції” 17 група, денна форма навчання. 15 випускників отримали дипломи “магістра” особисто із рук Ректора КНТЕУ А.А.Мазаракі.

  

Дипломи з відзнаками отримали Бобкова Дарья та Яловченко Лілія.

В актовій залі КНТЕУ були присутні керівництво університету, випускники, батьки та викладачі.

Вітаємо усіх випускників та бажаємо успіхів!!!


4 лютого 2015 року відбувся методичний семінар на тему: «Актуальні проблеми викладання «Основ економічної теорії» на якому виступила доц. Щербакова Т.А. і виклала проблемні питання змісту даного курсу, зробила акценти на практичній значущості та новизні дисципліни для студентів, акцентувала увагу на відповідності змісту “Основ економічної теорії” у вітчизняних та зарубіжних університетах.

Актуальні проблеми викладання дисципліни «Основи економічної теорії»

Викладання економічної теорії має формувати у студентів здібності щодо орієнтації у навколишньому економічному середовищі. Студент повинен: засвоїти основні економічні поняття, принципи і процеси; показати вміння пояснювати причини існування негативних наслідків від дій певних економічних суб’єктів; зробити правильний економічний вибір відносно своєї економічної поведінки, знайти певне місце в економічному житті. При цьому викладач мусить пояснити студентам, що мислення економічними категоріями може бути буденним і науковим. Студенти повинні здобути наукове економічне мислення – це мислення людини, яка опанувала набуті суспільством та економічною наукою знання і реалізувала їх на професійному рівні з використанням понятійного категоріального апарату.

 При викладанні економічної теорії треба постійно намагатися реалізовувати її функції – пізнавальну, практичну, методологічну і виховну.

Підготовка студентів як майбутніх фахівців вимагає використання найбільш сучасних методів та моделей навчання. Тому що, як стверджують психологи, під час лекції запам’ятовується не більш 20% інформації, при дискусіях – 75%, а при використанні активних форм навчання – близько 90%.

Важливу роль відіграє методика викладання дисципліни.

 1. Під час лекційних занять лектор повинен ставити проблему, пропонувати шляхи її вирішення, а вирішувати студенти повинні під час практичних занять.
 2. Теоретичні положення економічної науки, відірвані від особистих інтересів та творчої діяльності втрачають впливову силу економіки як науки. І щоб студент бачив прикладний характер теорії, її максимально треба наблизити до реальної практики.
 3. Не дає позитивного ефекту і існуюча методика проведення практичних занять, коли по одному й тому ж матеріалу готуються всі студенти. Це – школярство. Треба змінювати форми проведення занять , шукати більш  активні, які будуть відповідати вимогам вищої школи. Наприклад, одне й теж саме питання пропонується підготувати різним студентам по різним джерелам, це створить умови для проведення дискусії  під час практичних  занять.
 4. Питання, що розглядаються під час занять, творчі завдання, повинні бути пов’язані із професійними (економічними) зацікавленнями студентів.

Майбутнім менеджерам вміння виступати, висловлювати свої думки, направляти дискусію, захопити словом необхідно не менш ніж гарні знання спеціальності. І задача викладача донести матеріал таким чином, щоб студент був зацікавленим дізнатися більше.  Колись  Конфуцій стверджував: «Я чую – і забуваю. Я бачу – і запам’ятовую. Я дію – і розумію». Тільки інновації в проведенні занять принесуть бажаний результат.


26 січня 2015 року в приміщенні Антимонопольного комітету України відбувся захист магістерських робіт зі спеціальності «Управління в сфері економічної конкуренції» студентів 6 курсу, 17 групи. 
Голова Екзаменаційної комісії, начальник Другого Управління досліджень та розслідувань Департаменту досліджень та розслідувань Антимонопольного комітету України Кулішова Т.В. 
Члени комісії: д.е.н., професор, завідувач кафедри економічної теорії та конкурентної політики Лагутін В.Д., к.е.н., доцент Герасименко А.Г., к.е.н., доцент Бакалінська О.О.

Відмінні оцінки за результатами захисту отримали: 
- Бобкова Д.В.,

- Нагач Н.Ю.,
- Оскома І.С.,
- Яловченко Л.В. 
Також високий рівень магістерських робіт представили:
- Бура М.В.,
- Гаврилюк Л.В.,
 - Казмірчук А.О.,
- Кучерявенко Є.О.,
- Товкач Л.С. 

Наукове життя вирує!

Наукова діяльність — незмінний пріоритет у роботі кафедри. Важливим елементом цього процесу є обговорення кандидатських дисертацій. 18 січня на засіданні кафедри відбулося обговорення дисертаційного дослідження аспірантки Іванової А.М. та тему: "Формування інфраструктури ринку споживчих товарів в Україні" науковий керівник д.е.н, проф. Лагутін В.Д. Дослідження присвячене проблемам формування інфраструктури внутрішнього ринку України, визвало жваве обговорення науковців кафедри. Активно обговорювалася структура роботи, інституціональна структура та механізм функціонування ринку споживчих товарів, а також напрями вдосконалення інфраструктури ринку споживчих товарів України. Виступи рецензентів проф. Романенка В. А доц. Головко Л.С. та доц. Міняйло О.І., а також зауваження досвідчених науковців кафедри, стануть у нагоді для подальшого вдосконалення дисертаційного дослідження. 

17.05.2018
adv
11359
остання редакція 28.05.2022
41046