logo
Кафедра філософії, соціології та політології
Кафедра філософії, соціології та політології
logo
Кафедра філософії, соціології та політології
img

Новини

філософії, соціології та політології


Перші наукові здобутки

24 лютого 2021 року студентка 2 курсу факультету міжнародної торгівлі та права Київського національного торговельно-економічного університету Приходько Тетяна взяла участь у роботі III Всеукраїнської науково-практичної конференції “Традиції та новації у розвитку сучасної соціологічної науки: дослідження молодих вчених” в м. Київ. Тема доповіді ”Повсякденність як простір суспільних відносин”. Конференція проходила на базі Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана.

На пленарному та секційних засіданнях обговорювалася ціла низка актуальних питань. Серед них, зокрема: система комунікацій та нетворкинг у сфері бізнесу, соціологічні методи дослідження різних сфер суспільства, соціальне міфотворення як складова сучасної реклами тощо.


Викладачі кафедри філософії, соціології та політології провели майстер-класи по спеціальностях "Соціологія" та "Політологія"

20 лютого викладачі кафедри філософії, соціології та політології провели майстер-класи по спеціальностях "Соціологія" та "Політологія". Чим політолог відрізняється від політтехнолога? Хто насправді виграє вибори,  чи дружать між собою «соціолог» та «політолог» − дізнавались майбутні абітурієнти на майстер класі «Компетенції політолога» під час Дня відкритих дверей в КНТЕУ. 

Про особливості професії політолог та спеціальності «політологія міжнародних відносин» розповідала школярам кандидат політичних наук, викладач кафедри філософії, соціології та політології Воробйова Ганна Юріївна. Майбутнім абітурієнтам розказали про переваги професії, її особливості та наголосили на тому, що власне фахових експертів зі спеціальності «політологія міжнародних відносин» в України не вистачає. 

Які теми будуть вивчати на цій спеціальності, які предмети очікують на студентів та навіть те, в яких гуртожитках вони дізнаватимуться таємниці політики, − все це обговорювали у суботу, 20 лютого разом зі школярами.

Про спеціальність «Соціологія» розповідала проф. Кухта М.П., а відповіді на усі питання стосовно вступу до університету та студентського життя давали доц. Губицький Л.В. та студентка першого курсу Кулик К.

Викладачі були вражені активністю школярів та їх наснагою! Зустріч була дуже динамічною та інформативною, адже участь у заході взяв 91 абітурієнт! Радіємо плідному і творчому дню, чудовій комунікації та чекаємо нових знайомих у нашому університеті! Запрошуйте друзів на наступні дні відкритих дверей та дізнавайтесь про таємниці навчання на спеціальностях 054 «Соціологія» і 052 «Політологія міжнародних відносин».

Чекаємо на вас!


Підведені підсумки першої студентської соціологічної практики

У п’ятницю, 12 лютого 2021 р. на кафедрі філософії, соціології та політології відбулося підбиття підсумків студентської практики. Студенти 2-курсу спеціальності «Соціологія» пройшли свою першу виробничу практику в різних соціологічних організаціях міста Києва. Це перший такий досвід для студентів кафедри спеціальності «Соціологія».

За результатами оцінки процес організації і проходження студентської практики визнано успішним – наші студенти зуміли зарекомендувати себе на достатньому рівні та навіть отримали пропозиції щодо подальшої співпраці!


ZOOM – зустріч кафедри філософії, соціології та політології зі студентами 1 курсу спеціальностей 052 «Політологія» та 054 «Соціологія»

10 лютого 2021 року відбулась ZOOM – зустріч кафедри філософії, соціології та політології зі студентами 1 курсу спеціальностей 052 «Політологія» 5 група та  054 «Соціологія» 6 група.

Порядок денний: результати та підсумки першої екзаменаційної сесії, вибіркові дисципліни ОП  052 «Політологія» та 054 «Соціологія», участь студентів у всеукраїнській науково-практичній онлайн конференції «Суспільно-політичні процеси в умовах пандемії: особливості та виклики» (До 75-річчя Київського національного торговельно-економічного університету) що відбудеться 16 квітня 2021 року, дні відкритих дверей КНТЕУ.

Присутні: Кравченко А.А., Шуст Н.Б., Кухта М.П., Міщенко А.М., Губицький Л.В., Гудков С.О., Кизименко І.О.


Олімпіада з дисципліни «Національні інтереси у світовій геополітиці та геоекономіці»

З метою сприяння розвитку творчого потенціалу молоді кафедра філософії, соціології та політології факультету міжнародної торгівлі та права Київського національного торговельно-економічного університету провела чергові інтелектуальні змагання. 4 грудня 2020 р. відбулася олімпіада з дисципліни «Національні інтереси у світовій геополітиці та геоекономіці». Організатором заходу виступив доцент кафедри філософії, соціології та політології Л.В.Губицький.

В олімпіаді брали участь 30 студентів ФФО 2 курс 1-4 групи.

За результатами олімпіади з навчальної дисципліни «Національні інтереси у світовій геополітиці та геоекономіці» переможцем стала Проскурович Б. (ФФО 2 

курс 1 група); 2 місце – Трикула В. (ФФО 2 курс 1 група); 3 місце – Ляшенко І. (ФФО 2 курс 4 група), Большаков М. (ФФО 2 курс 4 група), Городня К. (ФФО 2 курс 1 група), Качур С. (ФФО 2 курс 4 група).

Під час олімпіади досягнуто основне завдання − стимулювання творчого самовдосконалення студентської молоді, виявлення та розвиток обдарованих студентів, формування творчого покоління молодих науковців.

Вітаємо переможців та бажаємо усім учасникам міцного здоров’я та подальших наукових перемог.


День гостинності в Економіко-правовому ліцеї Деснянського району м.Києва

27 листопада 2020 р. кафедра філософії, соціології та політології факультету міжнародної торгівлі та права Київського національного торговельно-економічного університету організувала День гостинності в 11-Ю класі Економіко-правового ліцею Деснянського району м.Києва. День гостинності провів доцент, канд..іст.наук Л.В.Губицький. Інформація щодо спеціальностей «Політологія міжнародних відносин» та «Соціологія економічної діяльності» викликала жваве обговорення.


Відбулася олімпіада з соціології

26.11.2020 в онлайн режимі відбулася студентська олімпіада з соціології на тему «Студентська молодь в умовах соціальної ізоляції».  Дискусії, презентації есе та  досліджень тривали протягом майже 3-х годин. Участь у заході взяли 19 студентів з 1-го по 4-й курс включно, які представили 5 різних груп та спеціальностей.

У напруженій боротьбі перше місце виборов Карлін Антон (група ФРГТБ 3-1), друге місце Гречіхіна Соф'я (ФМТП 1-6), третє місце між собою поділили Агапова Олександра (ФРГТБ 4-9) та Літвіненко Владислава (ФРГТБ 3-2). Вітаємо усіх переможців!


ОЛІМПІАДА З ФІЛОСОФІЇ

24 листопада 2020 р. кафедрою філософії, соціології та політології Київського національного торговельно-економічного університету була проведена олімпіада з дисципліни "Філософія".

Участь у олімпіаді взяли студенти факультетів інформаційних технологій, торгівлі та маркетингу, міжнародної торгівлі та права, фінансів та обліку, ресторанно-готельного та туристичного бізнесу. Найбільш активну участь у обговоренні питань взяли студенти: Коркач Костянтин (ФІТ, 1 курс, 9 група); Тарасенко Владислав (ФІТ, 1 курс, 2 група); Маньковська Єлизавета (ФРГТБ 1 курс, 14 група); Бутиріна Катерина (ФТМ, 1 курс, 25 група); Биндюк Катерина (ФМТП, 1 курс, 14 група); Бідалова Карина (ФМТП, 1 курс, 14 група);  Винник Анастасія (ФМТП, 1 курс, 4 аб група); Сташко Марія  (ФРГТБ, 1 курс, 18 група); Черній Вікторія (ФМТП, 1 курс, 25 група); Пасіка Владислав (ФФО, 1 курс, 6 група); Білокур Олександр ( ФІТ, 1 курс, 3 група).

Усі учасники заходу проявили хороше знання філософської літератури, глибоке розуміння найактуальніших проблем сучасності,  взаємоповагу до суперників й здатність почути думку іншого.

Результати олімпіади:

1 місце – Биндюк Катерина (ФМТП, 1 курс, 14 група)

2 місце – Бідалова Карина (ФМТП, 1 курс, 14 група)

3 місце – Черній Вікторія (ФМТП, 1 курс, 25 група)

  • Бутиріна Катерина (ФТМ, 1 курс, 25 група)

Кафедра філософії, соціології та політології висловлює щиру вдячність учасникам за ґрунтовну підготовку до олімпіади і бажає наснаги та подальших наукових й освітніх звершень!


Викладачі кафедри взяли участь у проведенні заходів в рамках Дня відкритих дверей в КНТЕУ

У суботу, 21 листопада в Київському національному торговельно-економічному університеті відбувся День відкритих дверей. В умовах стрімких соціальних та економічних змін вибір професії стає вагомою проблемою для випускників загальноосвітніх навчальних закладів та їхніх батьків. При цих нелегких обставинах КНТЕУ продовжує проводити заходи, які покликані зорієнтувати молодь щодо вибору закладу вищої освіти для продовження навчання та визначення майбутньої спеціальності.

У рамках цього заходу викладачі кафедри філософії, соціології та політології ФМТП провели для майбутніх абітурієнтів онлайн екскурсії по університету та майстер-класи з соціології і політології.

У рамках проведеного майстер-класу з соціології на тему «Соціологія як покликання та професія» учасники дізналися про перспективи професії, рівні її затребуваності в суспільстві, особливості студентського життя в КНТЕУ. Певний інтерес в учасників викликали дисципліни, які вивчаються студентами-соціологами. У форматі запитань-відповідей присутні отримали всю необхідну інформацію щодо подальшого навчання та можливостей працевлаштування.

Для відвідувачів онлайн майстер-класу з політології була запропонована тема «Компетенції політолога: від проведення виборчих кампаній до написання промов президентам». Майбутні абітурієнти дізнались про особливості професії «політолога». Також їх

 увагу було звернено на якості професіонала, який хоче у майбутньому співпрацювати з політикою. 

Усі присутні дізналися головний секрет майбутньої професії: «Чи може політолог стати політиком?». Абітурієнтам пояснили

 багатовекторність майбутніх завдань, які виконує політолог у своєму житті. 

Також під час цього заходу було доведено до відома майбутніх абітурієнтів та їх батьків, що у стінах КНТЕУ студенти, які обирають фах «політологія міжнародних відносин», отримають не лише теоретичну ґрунтовну базу знань, а й познайомляться з практикою – ситуацією за лаштунками політики.

Традиція проведення Днів відкритих дверей в КНТЕУ буде продовжуватися. Дякуємо учасникам заходу та запрошуємо всіх бажаючих до наступних зустрічей.


Відбувся літературно-просвітницький вечір, присвячений 150-річчю з дня народження Лесі Українки «Contra spem spero!»

18 листопада 2020 року, у форматі zoom – конференції, на кафедрі філософії, соціології та політології, факультету міжнародної торгівлі та права відбувся літературно-просвітницький вечір, присвячений 150-річчю з дня народження Лесі Українки «Contra spem spero!».

Зі вступним словом до студентської молоді звернулась декан факультету Гончарова Юлія Анатоліївна. Побажавши творчого натхнення, вона акцентувала увагу на важливості тісної співпраці викладачів та студентів.

  Мелодійно звучали вірші видатної української поетеси: мистецька атмосфера, щирість та творчість, запалили серця усіх присутніх і зробили цей по справжньому зимовий вечір теплим... 

Захід підготували  студенти ФМТП 2 курсу 23 групи спеціальності 054 «Соціологія» та 1 курсу 5 групи спеціальності 052 «Політологія»: Омельченко Микита, Робейко Діана,  Корнієнко Тетяна, Приходько Тетяна, Старік Ганна, Скляр Олена, Жамойтіна Тетяна, Шемчук Катерина, Шух Олександра.


Відбувся круглий стіл на тему «Особливості соціального життя молоді під час пандемії»

З початку пандемії COVID-19 більшість людей перебуває на домашньому карантині, дотримується соціального дистанціювання та працює з дому. Раптова зупинка звичного життя та обмеження живого спілкування вивела важливість соціальних медіа на перший план.

Люди в усьому світі використовують соціальні мережі, щоб бути в курсі останніх подій, отримувати актуальні новини та залишатися на зв’язку. Але саме в моменти потрясінь ми усвідомлюємо, що потреба бути онлайн та знати, що відбувається, робить соціальні мережі актуальними як ніколи.

Однак такі інструменти комунікації − це не лише хороший спосіб бути у вирі подій, а й потужний засіб взаємодії державних органів з громадськістю. Для державних установ використовувати соціальні мережі — це швидше вимога часу, а не власне бажання, особливо у період пандемії. 

Таким чином, ми зрозуміли , що в наш час дуже важко комунікувати особливо студентам першого курсу, які тільки вступили до університету, і чому би не організувати такій захід?

Отже, 18 листопада 2020 року група соціологів першого курсу під керівництвом професора Шуст Наталії Борисівни взяли участь у круглому столі на тему “Особливості соціального життя молоді під час пандемії”.

Мета цього заходу була направлена на дослідження особливостей соціального життя молоді в суспільстві під час самоізоляції, a також відносини в сім’ї та питання споживання.

Кожен з нас підготував презентації та доповіді.

Оксана Ольшевська розповідала про відносини в сім`ях, про те, що самоізоляція загострила вже наявні конфлікти і перевірила сім'ї на міцність. При спокійних взаєминах в сім'ї рівень негативних емоцій знижується − сім'я в період карантину стає підтримкою, допомагає зняти напругу і зменшити стрес.

Локтєва Катерина підготувала виступ на тему “Особливості навчання під час пандемії. Метою дистанційного навчання є надання освітніх послуг студентам з урахуванням стандартів освіти. Завданням дистанційного навчання є забезпечення реалізації конституційного права на здобуття освіти та професійної кваліфікації. Дистанційне навчання не можна однозначно назвати хорошим чи поганим, адже є багато як переваг, так і недоліків. Безсумнівно, отримання знань за допомогою дистанційного навчання є досить корисним і зручним. Можливо, незабаром, дистанційне навчання стане доповненням до традиційного, але повністю замінити звичний процес отримання знань не зможе.

Наступною була Ярослава Конечнко з темою “Суспільство  споживання під час пандемії”. Самоізоляція викликала необхідність інвестувати в онлайн присутність та онлайн-репутацію, зробити їх ефективними, що в свою чергу значно полегшує можливість зворотної комунікації з клієнтами. Компанії повинні зрозуміти нові 

турботи та страхи клієнтів (фінансова невпевненість та страх за здоров’я власне і близьких) та реагувати на них. Необхідність зменшити прямі комунікації значно підвищила потребу суспільства у кур’єрах та їх послугах, проте це має і свої мінуси. Пандемія вплинула на значний ріст у галузях інтернет-комунікації та доставок.

Соф’я Гручихіна підготувала виступ на тему “Соціалізація молоді в умовах пандемії”. Майже рік тому людство зіштовхнулося з проблемою, якої ніхто не очікував – пандемія. Вже в березні влада запровадила карантин національного рівня, що не найкращим чином вплинуло на людей уцілому. Такі умови були встановлені з покликанням захистити нас від хвороби, але в тому числі принесли деякі незручності, з яких людству доводиться знаходити вихід. Ми маємо величезну кількість школярів, студентів, з яких переважній кількості необхідне активне соціальне життя, яке мало не унеможливилось в умовах карантину. Підтримувати стосунки з одногрупниками одразу після знайомства було б значно краще наживо, бо соціальні мережі скоріше доповнюють спілкування, ані ж підходять для встановлення відносин. Можна зробити висновок, що поставлені незвичні умови спонукають нас до розвитку нових методів соціалізації, запровадження нових платформ для найбільш повноцінного навчання та спілкування. У якомусь сенсі існують переваги такого стану, в якому ми опинилися. Наприклад, раніше карантин встановлювали не масово, якщо в країні вирує епідемія грипу – студенти були вимушені відвідувати університети в той час як школярі перебували вдома майже як на канікулах. Тепер за якої-небудь загрози буде значно простіше повторно перейти на дистанційне навчання, не доведеться наражатися на небезпеку. Ситуація, в якій ми опинилися, поставила перед людством багато складних задач щодо соціалізації в тому числі, через що в деякому сенсі виступає поштовхом до розвитку, щоб ці задачі вирішити і покращити життя.

Постой Олена розповіла про “Комунікацію молоді під час самоізоляції”. Соціальні мережі дозволяють користувачам, не виходячи з дому, швидко отримати відповіді на свої запитання. Такий формат комунікації забезпечує зворотний зв’язок з аудиторією. У фоловерів є можливість надіслати повідомлення та висловити власну думку щодо якості роботи, вказати на можливі недоліки або запропонувати ідеї щодо кращого обслуговування. Також читачі можуть залишати коментарі під дописами, показуючи так їхню значущість або ж виражаючи свої погляди.

Використання соціальних мереж дозволяє не лише бути в курсі новин, а й допомагає покращити свої освітні досягнення. Так, державні установи можуть вести активну просвітницьку діяльність на онлайн-платформах та включатись у навчальний процес студентів і школярів, як це практикувалось раніше у звичному режимі.

Цифрові методи навчання також допомагають уберегтись від дезінформації. Зважаючи на те, як швидко чутки та різноманітні фейки розповсюджуються у соціальних мережах, офіційні акаунти та сторінки державних установ слугують слугують топовим джерелом для користувачів, які прагнуть перевірити факти, що викладені на інших ресурсах.

Назар Саган з темою “Самоізоляція як соціальний процес”. Розглядаючи карантинну самоізоляцію, яка спричинена вірусною інфекцією і в разі захворювання має обов’язково виконуватися  хворим, виплили на дані висновки.

Люди, які опинилися в такій ситуації і повинні самоізолюватись, поділяються на два типи:

  • На тих, хто свідомо перебуває на самоізоляції з метою не передати більше нікому цей вірус і зробити свій мінімальний вклад для подолання цієї проблеми.   
  • І на тих, хто просто змушений самоізолюватись, і вбачають в цьому неправильність і не погоджуються з цим (і можуть навіть не дотримуватись).

Взагалі саме відношення людини до цього процесу одночасно і показує здатність кожного типу людей до суспільних соціальних відносин та комунікацій.  

Першому типу людей легко заводити знайомства та друзів. Вони здатні до самопожертви, а їхня соціальна свідомість на більш вищому рівні ніж у другого типу.  

В людей другого типу − все навпаки, адже такі люди більш егоїстичні .   

Що ж до самого перебігу самоізоляції то люди самі вибирають, в яке русло вона піде.   

Перший тип перебігу − позитивний, тобто люди самовдосконалюються, працюють над своїми проблемами, шукають нові хоббі та розваги.  

Другий тип перебігу − оздоровчий, тобто люди акцентують увагу на своєму здоров’ї.  

І третій тип перебігу − негативний, тобто люди можуть впасти в депресію, повністю поринувши у свої проблеми .

Отже, найголовніше берегти себе та своїх близьких!


Завершилася робота учасників «круглого столу», присвяченого роботі Е.В. Ільєнкова «Звідки береться розум?»

10 листопада 2020 року викладачі кафедри філософії, соціології та політології Київського національного торговельно-економічного університету провели «круглий стіл», присвячений роботі Е.В. Ільєнкова «Звідки береться розум?».

Із вступним словом на круглому столі виступили к.ф.н., доц. Ліпін М.В., к.ф.н., доц. Боровська Л.О., доц. Радченко С.Л.

У роботі заходу брали участь студенти факультету торгівлі та маркетингу, факультету ресторанно-готельного та туристичного бізнесу,  факультету міжнародної торгівлі та права. Найбільш активну участь у дискусії прийняли студенти: Чукун Ілля (ФТМ, 4 к. 7 гр.) Маркевич Орися (ФТМ, 4 к. 5 гр.), Бойко Євгеній (ФЕМП, 1 к. 20 гр.), Каваль Вікторія (ФЕМП, 1 к. 20 гр.), Кушнір Анастасія (ФЕМП, 1 к. 20 гр.), Луценко Надія (ФЕМП, 1 к. 20 гр.), Мартиновська Наталія (ФЕМП, 1 к. 20 гр.), Безугла Вероніка (ФЕМП, 1 к. 20 гр.)  Пащенко Ірина (ФМТП, 1 к. 2 гр.), Саковець Іванна (ФМТП, 1 к. 2 гр.).

Розглянуті актуальні питання викликали зацікавленість та дискусію у присутніх.  Велика вдячність усім студентам за участь у «круглому столі», присвяченому роботі Е.В. Ільєнкова «Звідки береться розум?».


Відбулося засідання «круглого столу» на тему

«Зона вільної торгівлі Україна-ЄС» у парадигмі світової геополітики»

У рамках Європейських днів торгівлі в Україні кафедра філософії, соціології та політології факультету міжнародної торгівлі та права Київського національного торговельно-економічного університету 11 листопада 2020 р. організувала проведення студентського круглого столу «Зона вільної торгівлі Україна-ЄС у парадигмі світової геополітики». На початку заходу виступила завідувач кафедри філософії, соціології та політології, професор, д.філос.н. А.А.Кравченко, яка наголосила на важливості студентських наукових досліджень та побажала натхнення усім учасникам «круглого столу». Організатором та т’ютором «круглого столу» був доцент кафедри філософії, соціології та політології, к.іст.н. Л.В.Губицький. У даному науковому заході брали участь студенти ФМТП 1 курс 5 групи, ФФО 1 курс 1 групи, ФТМ 2 курс 21 групи. Запропоновані доповідачами теми, викликали зацікавлення серед учасників.

Доповідачі:

1.ФТМ 2 курс 21 група Соколова Катерина «Міжнародні інтеграційні та дезінтеграційні процеси»

2. ФМТП 1 курс 5 група Шульгач Іван «Процес переговорів щодо підготовки Угоди про зону вільної торгівлі Україна-ЄС»

3.ФМТП 1 курс 5 група Поліщук Марина «ЄС-Україна: поглиблена та всеохоплююча зона вільної торгівлі»

4.ФМТП 1 курс 5 група Скляр Олена «Зона вільної торгівлі Україна-ЄС: переваги та недоліки»

5.ФМТП 1 курс 5 група Жамойтіна Тетяна «Український експорт до ЄС»

6. ФФО 1 курс 1 група Сінтюк Яна «6 років вільної торгівлі з ЄС: якою має бути нова стратегія України?»

7. ФФО 1 курс 1 група Толмач Анна «Підготовка угоди про зону вільної торгівлі Україна-Туреччина»

         Велика вдячність учасникам та організаторам «круглого столу» за підготовку та участь. Бажаємо усім студентам-пошуковцям натхнення та звершень на науковій ниві.


Zoom-зустріч викладачів кафедри філософії, соціології та політології зі студентами спеціальності «Політологія»

     У теплій та дружній атмосфері кафедра філософії, соціології та політології  продовжує зустрічі зі своїми студентами. Сьогодні це були наші первістки спеціальність 052 «Політологія».

     Zoom-зустріч відкрила завідувач кафедри філософії, соціології та політології А.А. Кравченко, яка обговорила особливості комфортної співпраці студентів та викладачів кафедри: залучення до наукових міжнародних та всеукраїнських конференцій, круглих столів, просвітницько-виховних заходів, студентських наукових клубів тощо. 

         Гарант спеціальності А.М. Міщенко наголосила, що політолог – це спеціалізація, яка дозволяє працювати в галузі політології. Такі люди вивчають політику, як особливу сферу життя та діяльності людей. Функції політолога відносяться до громадської сфери. Такі люди підвищую політичну свідомість громадськості, як правлячої верхівки, так і звичайних людей. Коментарі політологів допомагають суспільству краще зрозуміти, що відбувається на політичній арені в країні та у світі, отримують цінну інформацію своєчасно та на зрозумілому рівні.

        На зустрічі були присутні член групи забезпечення спеціальності «Політологія»  Г.Ю. Воробйова, та куратор групи Л.В Губицький, а  також відповідальна за виховну роботу кафедри І.О. Кизименко.

            У форматі «питання-відповідь» студенти мали можливість поспілкуватись та отримати відповідь у керівництва кафедри на важливі питання щодо освітнього  процесу які їх хвилюють.    


Zoom-зустріч викладачів кафедри філософії, соціології та політології зі студентами спеціальності «Соціологія»

       12 жовтня 2020 року кафедра філософії, соціології та політології провела навчально-виховну зустріч зі студентами спеціальності «Соціологія» 1-го та 2-го курсу навчання.

        Захід проходив у дружній, комфортній атмосфері, у форматі «питання-відповідь». Студенти мали можливість поспілкуватися з завідувачем кафедри Кравченко А.А., гарантом спеціальності  «Соціологія» Шуст Н.Б., та членами групи забезпечення спеціальності «Соціологія» Кухтою М.П., та Крамар Т.В. Були присутні і наставники академічних груп.

         Кравченко А.А.  зазначила, що місія кафедри направлена на отримання  студентами  високого рівня знань в сфері соціології, а також зауважила, що основою роботи кафедри є студентоцентризм та об'єднавча співпраця студентів та викладачів.

         Гарант спеціальності  Шуст Н.Б.,  наголосила, що у навчальних планах враховані сучасні вимоги до професіоналів із соціології, передбачені для вивчення і практичного впровадження навчальні дисципліни й такі форми їхнього введення в навчальний процес, які забезпечують необхідну науково-теоретичну й методичну базу - знання, уміння, навички, що дають змогу випускникам освітнього ступеня «бакалавр» творчо й ефективно самореалізуватися в професійній діяльності. Було обговорено ряд важливих питань: дистанційне навчання та підготовка до написання курсових робіт.

       Як висновок було зазначено, що такі зустрічі студентів з випускаючою кафедрою мають стати доброю традицією.


Перші студенти-політологи в КНТЕУ

«Політологія? Що? Це ким ти будеш після закінчення університету?» - такі питання чув, напевно, кожен з нас, студентів факультету міжнародної торгівлі і права за спеціальністю 052 «Політологія» Київського національного торговельно-економічного університету. Справді багато питань виникало під час вступної компанії та виникає і досі. Цікава та нова для нашого університету спеціальність була для нас чимось незрозумілим та недосяжним, але все склалось набагато легше та цікавіше.

Ми стали першою групою в КНТЕУ, яка вчиться за спеціальністю «Політологія», та першими в Києві, хто вчиться за освітньою програмою «Політологія міжнародних відносин». І знаєте, це приємно - бути першими в своїй справі. Перші три тижні навчання дали нам зрозуміти, що ми зробили правильний вибір: цікаві предмети, досвідчені викладачі - все це не може не радувати. На жаль, ми змогли тільки раз побувати в корпусах університету через карантин, але зовсім скоро ми побачимо всі переваги офлайн навчання в університеті. В цілому, ми хочемо сказати, що нова спеціальність це зовсім не страшно, а навчання в КНТЕУ багатогранне та цікаве.

Студенти-соціологи у мистецькому просторі ARTAREA

У Столичному мистецькому просторі ARTAREA виставку “Секрети геніальності” художника Івана Марчука - єдиного українського митця, який потрапив до рейтингу «100 геніїв сучасності», відвідали студенти спеціальності "Соціологія". Доробок художника налічує близько п’яти тисяч творів, з найвідомішими шедеврами яких познайомились студенти нашої кафедри. Обговорення творчості Івана Марчука відбулось на семінарському занятті з дисципліни "Культурна спадщина України".


Наші майбутні соціологи – перша зустріч

Перша довгоочікувана зустріч! Наші майбутні соціологи! Щиро вітаємо зі вступом до родини ФОАІС! Разом з кафедрою філософських та соціальних наук Ваші мрії стануть реальністю. Попереду цікаве студентське життя.


 

Презентація нової спеціальності 054 "Соціологія"

21 березня 2019 року з нагоди урочистостей до Дня народження факультету ФОАІС, кафедра філософських та соціальних наук презентувала нову спеціальнісь 054 "Соціологія".


100 років від дня проголошення Соборності УНР і ЗУНР

Проголошення Соборності УНР і ЗУНР 22 січня 1919 року −  це історичний акт об’єднання українських земель в одній державі. Ця подія ознаменувала  процес українського державотворення та увінчала столітні прагнення українців, розділених і поневолених Російською та Австро-Угорською імперіями, жити в єдиній незалежній  державі.

Комуністичний тоталітарний режим намагався викорінити з історичної пам’яті події, пов’язані з проголошенням незалежності УНР і об'єднання УНР і ЗУНР в одну державу. Пам’ять про об’єднання УНР і ЗУНР в єдину Українську державу зберігали мешканці Західної України й українська політична еміграція в країнах Західної Європи й Америки. Об’єднання українських земель відбулося  сааме з ініціативи і власної волі українців. Ідея соборності України була ключовою для наступного покоління учасників українського визвольного руху у XX столітті. 

Сучасна російсько-українська війна для українців є продовженням столітньої боротьби за державну незалежність. В ході сучасної російсько-української війни українські військові, так само, як і їхні попередники 100 років тому, відстоюють не лише незалежність, а й соборність України. В лавах Збройних сил України  за цілісність нашої держави борються вояки, що походять з усіх її куточків. 100-ліття соборності України є приводом нагадати про єдність і неподільність українських земель.


Студенти ФТМ та ФОАІС відвідали Національний музей «Чорнобиль»

   20 грудня 2018 року з ініціативи кафедри філософських та соціальних наук, в рамках вивчення дисципліни «Історія України» та з нагоди вшанування «Героїв Чорнобиля», студенти 1-го курсу 9-ї групи ФОАІС та 11 групи ФТМ відвідали Національний музей «Чорнобиль».

Студенти ознайомились з експозицією музею, що  налічує близько 7 тисяч експонатів — розсекречені документи, карти, фотографії, пам'ятки народної архітектури Полісся, зібрані експедиціями музею у Чорнобильській зоні відчуження. Експозиція розповідає про героїчну, самовіддану працю людей багатьох професій — цивільних і військових — по ліквідації наслідків найбільшої техногенної та радіоекологічної катастрофи сучасності — ядерної аварії на Чорнобильській АЕС; відображає пост-чорнобильську екологічну ситуацію в Україні, міжнародне співробітництво з питань обмеження наслідків Чорнобильської катастрофи. Оснащена експозиція сучасними аудіовізуальними та інформаційно-довідковими технічними засобами, діючими макетами, які розширюють хронологічні та тематичні рамки музею, підсилюють достовірність існуючої експозиції, а електронна «Книга пам'яті учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» дає можливість ширше осягнути масштаби трагедії через долі тисяч людей.


24 серпня 2018 року наша країна відсвяткувала 27 річницю незалежності. Це надзвичайно важливе свято для кожного українця. Історія державотворення незалежності України завжди була нелегкою, адже століттями тривала боротьба за незалежність, суверенність кордонів і право на само ідентичність мови та культури. Тому 24 серпня прийнято згадувати героїв нації, які своїм внеском зробили Україну такою, яка вона є сьогодні.

16 липня 1990 року Верховною Радою Української PCP прийнята Деклара́ція про́ держа́вний сувереніте́т Украї́ни — документ про проголошення державного суверенітету України. Одночасно того ж 16 липня 1990 року Верховна Рада Української РСР ухвалила постанову «Про День проголошення незалежності України». 24 серпня 1991 року Верховна Рада УРСР ухвалила історичний документ – Акт проголошення незалежності,  який 1 грудня 1991 року підтвердив український народ на Всеукраїнському референдумі. Цю дату вважають утворенням сучасної незалежної української держави.  


Презентація комп’ютерного класу кафедри філософських та соціальних наук

2 березня 2018 року відбулася презентація комп’ютерного класу кафедри філософських та соціальних наук (корп. Д, ауд.108). Викладачі кафедри активно використовують новітні технології в освітньому процесі і тому наявність комп’ютерного класу допомагає підвищити якість навчання.

Продемонстроване під час презентації програмне забезпечення дозволяє виконувати декілька важливих навчальних завдань. Зокрема, проведення залікового та модульного контролю із навчальних дисциплін кафедри, складання академзаборгованості студентами денної і заочної форм навчання, проведення інтерактивних практичних занять тощо.

Присутні на презентації студенти лише підтвердили ефективність роботи комп’ютерного класу успішно завершеним тестуванням із навчальної дисципліни «Політологія».125 років від дня народження основоположника і теоретика українського футуризму Михайля Семенка

31 грудня 1892 р. народився основоположник і теоретик українського футуризму (також відомого як панфутуризм) Михайль Семенко – поет, невтомний організатор футуристичних угруповань, редактор багатьох видань. Він гуртував навколо себе літераторів, художників, театралів; епатував і «спалював свій „Кобзар”», створював нову українську літературу і вписував її в загальносвітовий контекст, модернізувавши українську лірику урбаністичною тематикою, сміливими експериментами з формою вірша, запровадивши свіжі (навіть епатажні) образи і нові слова, покликані відбити нову індустріалізовану добу. Семенко став яскравим представником Розстріляного відродження.

Роль Семенка настільки масштабна та грандіозна і водночас недооцінена, що важко її адекватно окреслити. Він починає зі скандалу та епатажу, але ця роль функціональна. Йому потрібно порушити основи, струснути пил і розхитати скам’яніле суспільство та мистецтво, які склались на момент його приходу. В його творчості можна простежити впливи багатьох поетів, але не можна сказати, що він наслідував російський чи італійський футуризм – він створив явище справді українського футуризму.

Інтерес Семенка до літератури і передовсім до футуризму поступово формується у студентські часи. Перша збірка «Prelude» (1913) була написана переважно в символістському дусі. Її привітно зустріли критики «Української хати», – одинокого тогочасного літературного журналу – які похвалили поета за гарні метафори і добір слів, не підозрюючи, що далі на них чекає. Кажуть, що Семенко соромився цієї першої книги, але це неправда, адже всі вірші із «Prelude» Семенко долучив до «Кобзаря» (1924) і супроводив їх підписом авторства Олени Гуро: «Созданное уже не принадлежит тебе».

Проте він досить швидко змінює орієнтири та вподобання, і в листопаді 1913 року в Києві засновує першу українську футуристську групу «Кверо» (від лат. слова «шукати»), яку складають троє учасників: сам Михайль Семенко, його брат Василь і художник Павль Ковжун. Вихід першої футуристської книжки Семенка «Дерзання» було приурочено до ювілею Тараса Шевченка, який святкували тихо і підпільно.

Своїми збірками — «Дерзання» і «Кверофутуризм» (1914) та вміщеним в останній маніфестом Семенко розпочав паралельно до виниклого в Україні російського кубо- і егофутуризму (Бурлюк, Кручоних, Хлєбников) течію українського кверофутуризму — мистецтва шукання.

Семенкова деконструкція мала на меті руйнування до самого фундаменту, на якому мало б вирости метамистецтво, яке б синтезувалось із наукою. Тобто це не була деконструкція для деконструкції, вона завжди мала сенс, зміст і мету. Революція спокушає Семенка ідеями оновлення, творення всього нового, нової людини. Семенко вважав за свій обов’язок розказати про ширші обрії, про європейське мистецтво.

Поет використовував багато псевдонімів. У газеті «Боротьба» і в журналі «Мистецтво» він друкував сатиричні вірші та художні твори як Яків Мошек. Статті він зазвичай друкував під псевдонімом Мертвопетлюйко, а Бібліотеку «Універсального журналу» видавав під іменем Лесь Горенко.

1925 року виходить перевидання поезофільму «Степ» і збірка «У революцію», і це останні речі, де Семенко ще пише в дусі революційного футуризму. В цей час він переїздить із Харкова до Одеси, де півтора роки працює на Одеській кінофабриці. До нього долучилися всі його друзі, які писали сценарії, і це свідчить про великий вплив Семенка на навколишніх. Семенко брав участь у роботі над багатьма фільмами як редактор, зокрема у «Шевченку» Петра Чардиніна.

1927 року виходить збірка «Зустріч на перехресній станції», яку оформив Володимир Татлін. Це передувало виходу «Нової генерації» - найважливішого організаторського досягнення Семенка, адже журнал виходив аж до 1930 року.

Сильно критикований, Семенко відійшов від футуризму, ставши співцем більшовицької революції (збірки «Малий кобзар і нові вірші», 1928; «Європа й ми», 1929). На початку 1930-х років поет визнав «помилковість» своїх колишніх позицій, виявом чого й були збірки «Сучасні вірші» (1931), «З радянського щоденника» і «Китай в огні» (1932) та «Міжнародні діла» (1933). Але це не допомогло поету. 26 квітня 1937 року Семенка заарештували, а 24 жовтня – розстріляли у Києві. Похований Михайль Семенко в одній із братських могил в Биківнянському лісі.

Послідовників Семенка також розстріляли, що призвело до того, що про нього не залишили мемуаристики, яка б окреслювала його не як батька українського футуризму, а як людину. Відомо лише, що він курив люльку і цигарки. Донька Остапа Вишні розказувала, що Михайль Семенко виходив з будинку і голосно казав «Хочете, підемо кокаїну понюхаємо?», а діти у дворі сміялися і розбігалися.


125 років від дня народження Миколи Куліша

«Дуже скромна, непомітна, з зовнішнього боку неімпозантна, одне слово, нерепрезентативна людина, – описував Миколу Куліша Віктор Петров у праці «Українські культурні діячі УРСР – жертви большевицького терору». – У скромному вбранні, в темній сорочці з вузенькою стрічкою, Микола Куліш нагадував швидше вчителя сільської школи, справляв враження швидше кооперативного діяча районового маштабу, ніж драматурга столичного театру, яким він був»

18 грудня минуло 125 років від дня народження Миколи Куліша – українського письменника, режисера, драматурга, громадського діяча, журналіста, педагога.

Микола Куліш народився в селищі міського типу Чаплинка (зараз – територія Херсонської області) у родині селянина Гурія Куліша та матері – станової козачки з Полтавщини.

З середини 1920-х років Микола Куліш поступово стає однією з центральних постатей українського літературного, громадського і мистецького життя, а також центральною постаттю тодішньої української драматургії. Через це у листопаді 1926 року його було обрано президентом «ВАПЛІТЕ» і до січня 1928 року він обіймав цю посаду. У 1926–1928 роках входить до складу редакційної колегії журналу «Червоний Шлях», друкується в альманасі «Літературний ярмарок», пише статтю «Критика чи прокурорський допит», де захищає право митця на самобутність та внутрішню незалежність. З кінця 1929 – член президії нового літературного об’єднання «Пролітфронт».

Проте з початком 1930-х років у житті Миколи Куліша настають трагічні сторінки: більшість його творів, що доти були досить популярними, зазнають великої політичної та естетичної критики. За допомогою пробільшовицьких літературних критиків та літературознавців творчість Миколи Куліша стає однією із негативних тенденцій у тогочасній українській літературі. Вищі ешелони влади, а потім і публіка категорично не сприйняли драму «Маклена Граса».

Після того як Микола Куліш на недовгий час покидає Харків і мандрує Херсонщиною, бачачи Голодомор 1933 року, він починає розчаровуватися у революційних ідеях. У цей час проти нього спрямовується ідеологічна кампанія, у ході якої затверджується, що п’єси «Народний Малахій», «Мина Мазайло», «Патетична соната» мають за основу ворожі комуністичному режиму погляди.

На першому всесоюзному з’їзді радянських письменників, що відбувся 17 серпня – 1 вересня 1934 року Миколу Куліша оголосили буржуазно-націоналістичним драматургом.

У грудні 1934 року, після похорону свого друга Івана Дніпровського, Миколу Куліша було заарештовано органами НКВС і звинувачено у приналежності до націоналістичної терористичної організації і зв’язках з ОУН. Під час судового процесу у «Справі боротьбистів» в березні 1935 року виїзною Військовою колегією Верховного суду разом з Г. Епіком, Є. Плужником, В. Підмогильним, О. Ковінькою та іншими засуджений до 10 років Соловецьких таборів.

На Соловках утримувався в суворій ізоляції. 3 листопада 1937 року, за постановою особливої трійки НКВС по Ленінградській області від 9 жовтня 1937 р., розстріляний в урочищі Сандармох Медвеж’єгорського району, Карелія, у складі т. зв. «Соловецького етапу» у кількості 1111 осіб, разом із Валер’яном Підмогильним, Юрієм Мазуренком та Григорієм Епіком.

Микола Гурович Куліш — один із засновників нового українського театру, викривач соціальних та ідеологічних ілюзій, який, як і герої його творів, став жертвою більшовицького терору.

Драматург Микола Куліш вимагав, «щоб глядачі не плескали в долоні, а мовчки й суворо вийшли з театру й знали, що голод і революція залишаються голодом і революцією».


100 років від дня проголошення Першого Універсалу УЦР

Перший Універсал Української Центральної Ради — перший державно-політичний акт, універсал Центральної Ради, що проголосив автономію України. 10 червня (23 червня за новим стилем) 1917 р. УЦР оприлюднила свій Універсал, котрий зачитав на Всеукраїнському військовому з'їзді В. Винниченко. «Віднині, –  було сказано в Універсалі, – «не розриваючи з державою російською, хай народ український на своїй землі має право сам порядкувати своїм життям». В Універсалі наголошувалось, що Центральна Рада буде «творити новий лад вільної автономної України».

Наприкінці травня Центральна Рада вислала до Петрограду делегацію на чолі з В. Винниченком, М. Ковалевським. Делегація домагалася українізації війська, адміністрації, шкільництва, а також щоб Тимчасовий уряд Росії висловив своє принципове ставлення до можливості надання автономії України. У відповідь на відмову Тимчасового уряду Центральна Рада видала свій Перший Універсал.

Окрім вище писаних вимог делегації були й такі положення: Україна проголошується автономною, УЦР ставала вищим державним органом влади в Україні до скликання Всенародних українських зборів; до населення заклик – створювати підпорядковані УЦР органи влади на місцях; створення української державної скарбниці за рахунок спеціального податку з населення; участь представників усіх національностей у державотворчих процесах в Україні та необхідність розробки закону про землю, за яким право порядкувати землю належало б винятково народові України; також була висловлена надія, що неукраїнські народи, що проживають на території України, разом з українцями будуть будувати автономний устрій.

Стан справ в Україні, зокрема проголошення Першого Універсалу, занепокоїв російські офіційні кола в Петрограді, у червні до Києва прибула делегація Тимчасового уряду, що провела переговори з українськими представниками в складі М. Грушевського, В. Винниченка і С. Петлюри. У результаті було досягнуто порозуміння між Центральною Радою і Тимчасовим урядом. Міністри Тимчасового уряду визнали право України на автономію та погодилися з тим, що Центральна Рада, фактично, перетворилася на законодавчий орган та разом із Генеральним секретаріатом стали крайовими органами влади в Україні. Центральна Рада у свою чергу визнавала майбутні Всеросійські установчі збори і до їх скликання зобов'язувалася не здійснювати ніяких таємних заходів щодо встановлення автономії України.

У Першому Універсалі УЦР був зроблений перший, досить великий до незалежності та подальшого кращого життя України, крок. Він став надзвичайно важливим засобом розвитку національної державності, оскільки юридично закріплював політичні, економічні, соціальні та інші основи суспільного життя українців.

Хоча Універсал був за змістом, у значній мірі, декларативним, однак відіграв вагому роль у юридичній визначеності української держави. В універсалі знайшла відображення динаміка розвитку і ствердження основ національної державності, що є позитивною особливістю українського державотворення.


100 років від дня проголошення Першого Універсалу УЦР та створення власного українського уряду – Генерального секретаріату

Проголошення В.Винниченком І Універсалу

«Тільки національно- територіальна автономія України у змозі забезпечити потреби українського народу і всіх інших народів, що живуть на Українській землі» − цю фразу можна назвати основним орієнтиром Центральної Ради у складному процесі українського державотворення. Логічним наслідком такої позиції стало проголошення Першого Універсалу УЦР і створення 28(15) червня 1917 р. власного українського уряду – Генерального секретаріату.

Очолив Генеральний секретаріат В. Винниченко. Перший склад Генерального секретаріату складався з 8 генеральних секретарів та генерального писаря:

В. Винниченко (ген. секр. внутрішніх справ)

Б. Мартос (ген. секр. земельних справ)

С. Петлюра (ген. секр. військових справ)

В. Садовський (ген. секр. судових справ)

І. Стешенко (ген. секр. освіти)

С. Єфремов (ген. секр. міжнаціональних справ)

М. Стасюк (ген. секр. продовольчих справ)

Х. Барановський (ген. секр. фінансів)

П. Христюк (ген. писар)

Першим документом, який заклав основу програми діяльності уряду, стала Декларація Генерального секретаріату, вперше оприлюднена В.Винниченком на пленарному засіданні УЦР 26 червня.

У результаті переговорів УЦР з міністрами Тимчасового уряду в Києві Генеральний секретаріат був визнаний як крайовий орган управління в Україні, склад якого затверджувався Тимчасовим урядом зі згоди УЦР.

У ході наступних переговорів у Петрограді українська делегація вимагала у Тимчасового уряду затвердження Статуту Генерального секретаріату, який був затверджений УЦР і названий «першою конституцією України».

Переговори завершилися тим, що прем’єр-міністр Росії О.Керенський підписав «Інструкцію Генерального секретаріату Тимчасового уряду на Україні» – нормативно-правовий акт, обов’язковий до виконання місцевими органами в Україні (замість Статуту Генерального секретаріату). Згідно з «Інструкцією», повноваження Генерального секретаріату значно обмежувалися і поширювалися лише на Київську, Волинську, Полтавську, Подільську та частково Чернігівську губернії. Скорочувалась кількість секретарств (яка на той час досягла 14).

З компетенції Генерального секретаріату вилучалися військові, продовольчі та судові справи, шляхи сполучення, пошта і телеграф. Відповідно до «Інструкції», УЦР могла лише висувати кандидатів на посади генеральних секретарів, яких призначав Тимчасовий уряд.

Генеральний секретаріат діяв до 22 (9) січня 1918 р., коли (після проголошення IV Універсалу про незалежність УНР) був перейменований на Раду народних міністрів УНР. Незважаючи на всі обмеження і суперечності у діяльності Генерального секретаріату, він став важливою ланкою у процесі українського державотворення, заклавши підвалини і сучасної системи виконавчої влади.


Під час святкування Дня Науки професора, доктора філософських наук Хоружого Григорія Фоковича було нагороджено нагрудним знаком «Відмінник освіти». Колектив кафедри філософських та соціальних наук КНТЕУ вітає колегу з нагородою та бажає подальших наукових звершень!


 


6-го квітня 2017 року відомий американський професор Маркус Джоб прочитав лекцію в КНТЕУ на тему «Мартін Лютер та реформації» для студентів 13, 14 та 15 груп першого курсу факультету ресторанного, готельного та туристичного бізнесу. Тема була цікавою та корисною, оскільки студенти не лише сприймали інформацію англійською мовою, а й вчилися логічно мислити та виражати свої думки. Професор Маркус Джоб яскраво відтворив хід історії, а також пояснив передумови та причини Реформації під проводом Мартіна Лютера. Крім того, на лекції в рамках розгляду теми протестантизму була представлена цікава статистика стосовно світових релігій. Зокрема, як зазначив професор Маркус Джоб, християнство є передовою релігією у світі, а протестантів серед усіх найбільше − близько 2 мільйонів людей.

Отже, лекція викликала значний інтерес у студентів, які висловили побажання,  щоб такі зустрічі в КНТЕУ проводились частіше.


Завідувач кафедри філософських та соціальних наук, доктор політичних наук, професор Н. А. Латигіна взяла участь у серії практичних семінарів з новітніх технологій вивчення та викладання англійської мови, організованих Cambridge University Press за ініціативи завідувача кафедри іноземної філології та перекладу КНТЕУ Латигіної А.Г. і старшого викладача Колот Л.А.«Лауреат нагороди Івана Крип’якевича»

Колектив кафедри філософських та соціальних наук вітає свого колегу доктора філософських наук, професора Хоружого Г.Ф. із нагородженням медаллю «Лауреат нагороди Івана Крип’якевича» Академії наук вищої освіти України за наукові праці.

03.07.2017
41571
2914
остання редакція 01.03.2021
41571