Кафедра міжнародного, цивільного та комерційного права
Кафедра міжнародного, цивільного та комерційного права

Основи римського права

міжнародного, цивільного та комерційного права

НАВЧАЛЬНА ДИСЦИПЛІНА

ОСНОВИ РИМСЬКОГО ПРАВА

Софіюк Тарас Олександрович

доцент, кандидат юридичних наук

Опис дисципліни

Римське право як правова система вплинуло на розвиток права в більшості країн Західної цивілізації, а також у деяких країнах Сходу. Воно є основою для законодавства більшості країн континентальної Європи та похідних правових систем в інших регіонах. Сьогодні термін «римське право» часто стосується не тільки законів римського суспільства. Правові інститути, створені римлянами, впливали на закони інших народів у часи, які настали після зникнення Римської імперії й у країнах, які ніколи не підпорядковувалися римському правлінню. Багато концепцій, які сьогодні лежать в основі міжнародного правопорядку, були створені під час Римської імперії. Хоча рабство було принаймні настільки ж поширене в Римі, як і в Греції, римське право загалом визнавало базову рівність усіх людей. Це було тому, що, як стверджували стоїки, усі люди наділені від природи іскрою розуму, за допомогою якої вони можуть сприймати універсальний природний закон, який керує всім світом, і привести свою поведінку в гармонію з ним. Саме в Римі вперше виникло розмежування між звичайним цивільним правом і спеціальними правилами зовнішніх (тобто насамперед торгових) відносин. Оскільки цивільне право поширювалося лише на римських громадян, торгівля та інші відносини з негромадянами та між ними підпорядковувалися окремому набору правил – jus gentium, або право народів. Ідеали та деякі механізми цивільного процесу в Стародавньому Римі мали помітний вплив на пізніший розвиток права в Європі (хоча меншою мірою в Англії) і, через запозичення, на деякі сучасні азійські правові системи. Римське право проводило фундаментальне розмежування між правом власності і зобов’язальним правом (договір і делікт). Цей поділ став характерною рисою всіх західних правових систем, тоді як конкретні рішення, прийняті римськими юристами щодо того, що слід охарактеризувати як необхідну частину власності, стали характерними для багатьох західних правових систем, зокрема систем цивільного права. Римська правова традиція була передана наступним поколінням через Corpus Juris Civilis, компіляцію багатовікової римської юриспруденції, що була створена у першій половині VI століття за наказом імператора Юстиніана I і стала основним джерелом сучасного цивільного права.

Силабус

Навчальні матеріали:

завдання на практичне заняття

Екзаменаційні завдання попередніх семестрів:

екзаменаційне завдання

Корисні посилання: