logo
Кафедра філософії, соціології та політології
Кафедра філософії, соціології та політології
logo
Кафедра філософії, соціології та політології
img

ПОЛІТОЛОГІЯ (бакалавр)

філософії, соціології та політології

Кафедра філософії, соціології та політології

С2 «Політологія»

ОС «БАКАЛАВР»

Освітня програма

«ПОЛІТОЛОГІЯ»

1 – Загальна інформація

Повна назва ЗВО та структурного підрозділу

Державний торговельно-економічний університет, факультет міжнародної торгівлі та права

Кафедра філософії, соціології та політології

Рівень вищої освіти та назва кваліфікації мовою оригіналу

Перший (бакалаврський) рівень вищої освіти
Кваліфікація – Бакалавр політології

Галузь знань

С Соціальні науки, журналістика, інформація та міжнародні відносини

Спеціальність

С2 Політологія

Назва освітньої програми

Політологія

Обмеження щодо форм навчання

Обмеження відсутні

Відповідність стандарту вищої освіти МОН України

Відповідає стандарту вищої освіти МОН України

(наказ № 911 від 10.07.2020 р.)

Тип диплому та обсяг освітньої програми

Диплом бакалавра, одиничний, 240 кредитів ЄКТС.

Термін навчання: 3 роки 10 місяців.

Наявність акредитації

Первинна акредитація запланована на 2029 рік

Цикл, рівень вищої освіти

НРК України – 6 рівень,  FQ-EHEA – перший цикл,
ЕQF-LLL – 6 рівень

Передумови вступу на освітню програму

Наявність повної загальної середньої освіти.

Умови вступу визначаються «Правилами прийому до Державного торговельно-економічного університету»

Мова(и) викладання

Українська

Термін дії освітньої програми

До затвердження нової редакції освітньо-професійної програми 

Інтернет-адреса постійного розміщення опису освітньої програми

https:// knute.edu.ua

2 – Мета освітньої програми

Підготувати кваліфікованих фахівців-політологів, які вміють застосовувати теорії та методи політичних наук для розв’язання складних спеціалізованих задач і практичних проблем у політичній сфері. Забезпечити оволодіння основними знаннями, вміннями та навичками, які формують і розвивають програмні компетентності, що є необхідними для подальшого навчання та професійної діяльності у сфері політології.

Сформувати професійний світогляд політолога, здатного розв’язувати складні теоретичні та практичні задачі та проблеми у сфері внутрішньої та зовнішньої політики; аналізувати взаємодії між державами, міжнародними організаціями та недержавними акторами; отримати компетентності для здійснення політичного аналізу внутрішньої та зовнішньої політики держав, а також для ефективної роботи в політичній сфері.

Дана освітньо-професійна програма поєднує теоретичну і практичну підготовку студентів із застосуванням сучасних освітніх технологій, виконання науково-пошукових завдань. Досягнення поставленої мети забезпечуються відповідними формами, методами і прийомами навчання, потужними ресурсами університету (матеріально-технічними, кадровими, інформаційними, організаційними, фінансовими тощо).

3 - Характеристика освітньої програми

Предметна область

Об’єкти вивчення: політичні відносини між акторами та інститутами на місцевому, національному та глобальному рівні (politics, policy, polity), класична і сучасна політична думка, влада та урядування, політичні системи, інститути та процеси, політична поведінка, публічна політика, політична культура та ідеологія, світова політика та політика окремих країн і регіонів.

Цілі навчання: підготовка кваліфікованих фахівців політологів, які вміють застосовувати теорії та методи політичних наук для розв’язання складних спеціалізованих задач і практичних проблем у політичній сфері.

Теоретичний зміст предметної області: нормативна та емпірична політична теорія, політична методологія, порівняльна та прикладна політологія, міжнародні та глобальні студії, політичні комунікації, спеціальні політологічні дисципліни, міжнародні відносини та світова політика.

Методи, методики та технології: кількісні та якісні методи досліджень, технології та інструментарій аналізу політичної сфери.

Інструменти й обладнання: сучасне інформаційно комунікаційне обладнання, інформаційні ресурси та програмні продукти, які застосовуються у практичній політичній діяльності та дослідній роботі у сфері політичних наук.

Орієнтація освітньої програми

Освітньо-професійна програма бакалавра має прикладну орієнтацію. Програма орієнтована на підготовку випускника до фахової діяльності у сфері політології, що передбачає здатність здійснювати комплексний підхід у виявлені і характеристиці різних аспектів політології, тенденцій розвитку країн в їх етнонаціональному, культурно-історичному, суспільно-політичному та соціально-економічному вимірах.

Основний фокус освітньої програми

Професійна підготовка політолога орієнтована на вивчення системи політичних відносин, внутрішньо- та зовнішньополітичних процесів (співробітництва, інтеграції, міжнародних конфліктів), на теоретично-прикладну та професійну підготовку бакалаврів, яка здійснюється із залученням структурних підрозділів органів державної влади, які відповідають за формування та реалізацію внутрішньої та зовнішньої політики країни, міжнародних організацій тощо; знання іноземних мов.

Ключові слова: політологія, внутрішня політика, зовнішня політика, міжнародні організації, інтеграційні процеси.

Особливості програми

Ґрунтовна підготовка фахівців у царині політології, історико-культурного, суспільно-політичного, етнонаціонального та соціально-економічного розвитку країн світу.

Практична підготовка забезпечує фахівців у реальному середовищі майбутньої професійної діяльності. У навчальному процесі використовуються новітні науково-практичні досягнення, реалізується системний підхід у формуванні змісту профільно-орієнтованих навчальних дисциплін.

4 – Придатність випускників

до працевлаштування та подальшого навчання

Придатність до працевлаштування

Бакалавр політології здатний виконувати професійну роботу, зазначену в Національному класифікаторі України ДК 003:2010 «Класифікатор професій»:

1475.3 Менеджери (управителі) з дослідження ринку та вивчення суспільної думки;

2139.2 Професіонали в інших галузях обчислень;

2443.2 Філософи, історики та політологи;

2447.2 Професіонали з управління проектами та програмами;

3436.1 Помічники керівників підприємств, установ та організацій;

3436.9 Інші помічники

Види економічної діяльності (відповідно до Класифікації видів економічної діяльності ДК 009:2010):

63.11 Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і повʼязана з ними діяльність;

63.99 Надання інших інформаційних послуг;

70.21 Діяльність у сфері звʼязків із громадськістю;

72.20 Дослідження й експериментальні розробки у сфері суспільних і гуманітарних наук;

74.90 Інша професійна, наукова та технічна діяльність;

84.11 Державне управління загального характеру;

85.60 Допоміжна діяльність у сфері освіти;

85.59 Інші види освіти;

94.12 Діяльність професійних громадських організацій;

94.92. Діяльність політичних організацій;

94.99 Діяльність інших громадських організацій.

Подальше навчання

Можливість продовжувати освіту за другим (магістерським) рівнем вищої освіти. Набуття додаткових кваліфікацій в системі освіти дорослих.

5 – Викладання та оцінювання

Викладання та навчання

Студентсько-центроване навчання, самонавчання, проблемно-орієнтоване навчання, індивідуалізований, творчий підхід, навчання через  практичні підготовки. Система методів навчання базується на принципах цілеспрямованості, бінарності – активної безпосередньої участі в навчальному процесі викладача і студента. Основним підходами при викладанні та навчанні є гуманістичність, системність, технологічність, дискретність. Основні види занять: лекції, практичні заняття, самостійна робота, консультації викладачів, розробка проектів, проходження  практичної підготовки.

Оцінювання

Оцінювання результатів навчання студентів здійснюється відповідно до «Положення про оцінювання результатів навчання студентів та  аспірантів у ДТЕУ» та передбачає проведення таких контрольних заходів: поточний та підсумковий контролі, атестація.

Поточний контроль (тестування, захист проєктів, розв’язання ситуаційних завдань (кейсів), ділові ігри тощо) проводиться на практичному/лабораторному занятті та за результатами виконання завдань самостійної роботи. Передбачає оцінювання теоретичної підготовки студентів під час роботи на семінарських заняттях та набутих практичних навичок під час виконання завдань лабораторних/практичних робіт.

Підсумковий контроль – контрольні заходи, що передбачають встановлення відповідності (вимірювання, оцінювання) здобутих особою результатів навчання вимогам освітньої програми у частині відповідного освітнього компонента, що здійснюється в університеті у формі заліку та екзамену.

Результати навчання студентів у ДТЕУ оцінюються за 100- баловою шкалою, де: 60-100 балів – результати навчання, що дають студенту право здобути кредити ЄКТС; 0-59 балів – незадовільні результати навчання, що не дають студенту право здобути кредити ЄКТС.

6 – Програмні компетентності

Інтегральна компетентність

Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми у політичній сфері, що характеризуються комплексністю та невизначеністю умов, із застосовуванням теорій та методів політичної науки.

Загальні компетентності (ЗК)

ЗК01. Знання предметної області та розуміння професійної діяльності.

ЗК02. Здатність спілкуватися іноземною мовою.

ЗК03. Здатність бути критичним і самокритичним.

ЗК04. Здатність спілкуватися з представниками інших професійних груп різного рівня (з експертами з інших галузей знань/видів економічної діяльності).

ЗК05. Здатність використовувати інформаційні та комунікаційні технології.

ЗК06. Здатність реалізувати свої права і обов’язки як члена суспільства, усвідомлювати цінності громадянського (вільного демократичного) суспільства та необхідність його сталого розвитку, верховенства права, прав і свобод людини і громадянина в Україні.

ЗК07. Здатність зберігати та примножувати моральні, культурні, наукові цінності і досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області, її місця у загальній системі знань про природу і суспільство та у розвитку суспільства, техніки і технологій, використовувати різні види та форми рухової активності для активного відпочинку та ведення здорового способу життя.

ЗК08. Здатність ухвалювати рішення та діяти, дотримуючись принципу неприпустимості корупції та будь-яких інших проявів недоброчесності.

Спеціальні (фахові, предметні) компетентності

СК01. Здатність використовувати категорійно-понятійний та аналітично-дослідницький апарат сучасної політичної науки.

СК02. Здатність застосовувати політологічне мислення для розв’язання теоретичних та практичних проблем у політичній сфері на основі опанування класичної та сучасної політичної думки.

СК03. Здатність описувати, пояснювати й оцінювати політичні процеси та явища у різних історичних, соціальних, культурних та ідеологічних контекстах.

СК04. Здатність застосовувати інструментарій нормативної та емпіричної політичної теорії, політичної методології, порівняльної та прикладної політології, міжнародних та глобальних студій у фаховій діяльності.

СК05. Здатність аналізувати взаємодію політичних акторів та інститутів, владу та урядування, політичні системи та режими, політичну поведінку у різних контекстах їх функціонування.

СК06. Здатність аналізувати публічну політику на місцевому, національному, європейському та глобальному рівні.

СК07. Здатність застосовувати теорії та методи прикладної політології, політичних комунікацій, спеціальних політологічних дисциплін у професійній діяльності.

СК08. Здатність конструювати дизайн, розробляти програму та виконувати політологічні дослідження з використанням сучасних методів, технологій та інструментарію політичного аналізу.

СК09. Здатність презентувати результати теоретичних і прикладних досліджень для фахівців та нефахівців.

СК10. Здатність розуміти міжнародні відносини у різних контекстах, зокрема політичному, безпековому, правовому, економічному, суспільному, культурному та інформаційному.

СК11. Здатність аналізувати міжнародні інтеграційні процеси на європейському континенті та місце України в цих процесах.

7 – Програмні результати навчання

РН01. Розуміти предметну область, етичні та правові засади професійної діяльності.

РН02. Вільно спілкуватися державною та однією з іноземних мов усно і письмово у професійній діяльності.

РН03. Вміти критично мислити у сфері професійної діяльності.

РН04. Мати навички професійної комунікації.

РН05. Вміти використовувати інформаційні та комунікаційні технології у професійній діяльності.

РН06. Знати свої права та обов’язки як члена демократичного суспільства та використовувати їх у професійній діяльності.

РН07. Розуміти історію, закономірності та етапи розвитку предметної сфери політології, знати її цінності та досягнення.

РН08. Вміти використовувати базовий категорійно-понятійний та аналітично-дослідницький апарат сучасної політичної науки.

РН09. Вміти застосовувати політологічне мислення для розв’язання теоретичних та практичних проблем у політичній сфері на основі опанування класичної та сучасної політичної думки.

РН10. Вміти описувати, пояснювати й оцінювати політичні процеси та явища у різних історичних, соціальних, культурних та ідеологічних контекстах.

РН11. Застосовувати інструментарій нормативної та емпіричної політичної теорії, політичної методології, порівняльної та прикладної політології, міжнародних та глобальних студій у фаховій діяльності.

РН12. Вміти аналізувати взаємодію політичних акторів та інститутів, владу та урядування, політичні системи та режими, політичну поведінку у різних контекстах їх функціонування.

РН13. Вміти аналізувати публічну політику на місцевому, національному, європейському та глобальному рівні.

PH14. Застосовувати теорії та методи прикладної політології, політичних комунікацій, спеціальних політологічних дисциплін у професійній діяльності.

РН15. Конструювати дизайн, розробляти програму та виконувати політологічні дослідження з використанням сучасних методів, технологій та інструментарію політичного аналізу.

PH16. Презентувати результати теоретичних і прикладних досліджень фахівцям і широкій аудиторії, засобам масової інформації, експертам з інших галузей знань.

РН17. Аналізувати та оцінювати міжнародну ситуацію, спираючись на  різні джерела інформації про міжнародні та зовнішньополітичні події та процеси.

РН18. Визначати політичні, дипломатичні, безпекові, суспільні, юридичні, економічні й інші ризики у сфері міжнародних відносин та глобальних процесів.

РН19. Брати участь у фахових дискусіях із проблем міжнародних відносин та зовнішньої політики, поважати опонентів і їхню точки зору.

8 – Ресурсне забезпечення реалізації програми

Кадрове забезпечення

Професорсько-викладацький склад, який залучений до викладання навчальних дисциплін за спеціальністю, відповідають ліцензійним умовам провадження освітньої діяльності на першому (бакалаврському) рівні вищої освіти. 100% професорсько-викладацького складу, задіяного для викладання професійно-орієнтованих дисциплін, мають наукові ступені та/або вчені звання за відповідною або спорідненими спеціальностями.

Матеріально-технічне забезпечення

Повністю відповідає Ліцензійним вимогам провадження освітньої діяльності. Для зручності здобувачів вищої освіти функціонують корпоративна система дистанційного навчання та автоматизована система управління освітнім процесом «МІА: Освіта». В університеті обладнані сучасні комп’ютерні класи зі спеціалізованим програмним забезпечення, функціонує Навчально-науковий центр бізнес-симуляції  та працює Smart-бібліотека. Створенні всі умови для навчання осіб з інвалідністю. Наявна соціально-побутова інфраструктура ДТЕУ.

Інформаційне та навчально-методичне забезпечення

  • офіційний веб-сайт https://knute.edu.ua/ містить інформацію про освітні програми, навчальну, наукову і виховну діяльність, структурні підрозділи, правила прийому, контакти;
  • необмежений доступ до мережі Інтернет;
  • наукова бібліотека, читальні зали;
  • віртуальне навчальне середовище Moodle;
  • навчальні і робочі плани;
  • графіки навчального процесу;
  • навчально-методичні комплекси дисциплін;
  • дидактичні матеріали для самостійної та індивідуальної роботи студентів з дисциплін, програми практичних підготовок;
  • методичні вказівки щодо виконання курсових робіт (проектів), підготовки до захисту кваліфікаційної роботи тощо.

9 – Академічна мобільність

Національна кредитна мобільність

Національна кредитна мобільність здійснюється відповідно до укладених договорів про академічну мобільність.

Міжнародна кредитна мобільність

Міжнародна кредитна мобільність реалізується за рахунок укладання договорів про міжнародну академічну мобільність (Еразмус+), про подвійне дипломування, про тривалі міжнародні проекти, які передбачають навчання студентів, видачу подвійного диплому тощо.

Навчання іноземних здобувачів вищої освіти

Умови та особливості освітньої програми в контексті навчання іноземних громадян: знання української мови на рівні не нижче В1.

2. Перелік компонент освітньої програми та їх логічна послідовність

  1. Перелік компонент ОП
  1. К

Код

Освітні компоненти програми

Кількість кредитів

Форма контролю

Обов’язкові компоненти ОП

ОК1

Іноземна мова за професійним спрямуванням

24

Екзамен

ОК2

Історія політичних вчень

6

Екзамен

ОК3

Теорія держави і права

6

Екзамен

ОК4

Філософія

6

Екзамен

ОК5

Теорія політики

6

Екзамен

ОК6

Теорія міжнародних відносин

6

Екзамен

ОК7

Інформаційні технології в професійній діяльності

6

Екзамен

ОК8

Політичні системи та режими країн світу

6

Екзамен

ОК9

Політична регіоналістика

6

Екзамен

ОК 10

Зарубіжна політологія 20-21 століття

6

Екзамен

ОК 11

Партологія

9

Екзамен

ОК 12

Міжнародні відносини та світова політика

6

Екзамен

ОК 13

Політична конфліктологія та теорія переговорів

6

Екзамен

ОК 14

Міжнародні економічні відносини

6

Екзамен

ОК 15

Міжнародне публічне право

6

Екзамен

ОК 16

Політичне лобіювання

6

Екзамен

ОК 17

Теорія прийняття рішень в міжнародних відносинах

6

Екзамен

ОК 18

Міжнародні організації

6

Екзамен

ОК 19

Зовнішня політика України

6

Екзамен

ОК 20

Політична аналітика та прогнозування

6

Екзамен

ОК 21

Політичні комунікації

6

Екзамен

ОК 22

Національні інтереси у світовій геополітиці та геоекономіці

6

Екзамен

ОК 23

Електоральна політологія

6

Екзамен

ОК 24

Політичний менеджмент і маркетинг

6

Екзамен

ОК 25

Практична підготовка 1

3

Залік

ОК 26

Практична підготовка 2

6

Залік

ОК 27

Підготовка кваліфікаційної роботи та захист

6

Екзамен

Загальний обсяг обов’язкових компонент

180

Вибіркові компоненти  ОП

ВК1

Освітній компонент 1

6

Екзамен

ВК2

Освітній компонент 2

6

Екзамен

ВК3

Освітній компонент 3

6

Екзамен

ВК 4

Освітній компонент 4

6

Екзамен

ВК 5

Освітній компонент 5

6

Екзамен

ВК 6

Освітній компонент 6

6

Екзамен

ВК 7

Освітній компонент 7

6

Екзамен

ВК 8

Освітній компонент 8

6

Екзамен

ВК 9

Освітній компонент 9

6

Екзамен

ВК 10

Освітній компонент 10

6

Екзамен

Загальний обсяг вибіркових компонент

60

ЗАГАЛЬНИЙ ОБСЯГ ОСВІТНЬОЇ ПРОГРАМИ

240

          Здобувачі вищої освіти обирають вибіркові навчальні дисципліни через особистий кабінет порталу «МІА: Освіта». Опис навчальних дисциплін та їх пререквізити представлені в Каталозі навчальних дисциплін ДТЕУ.

14.07.2022
41571
остання редакція 30.06.2025
41571