«Блакитна настанова» відкриє ринок ЄС для українських продуктів
Загальна інформація
25 вересня 2015 року в Київському національному торговельно-економічному університеті відбулася конференція «Блакитна настанова» ЄС та реформа технічного регулювання відкривають нові ринки для українських товарів».
Організатори конференції – Проект «Додаткові заходи щодо виконання Програми підтримки галузевої політики «Сприяння взаємній торгівлі шляхом усунення технічних бар'єрів у торгівлі між Україною та ЄС», Міністерство економічного розвитку і торгівлі України та Київський національний торговельно-економічний університет. У роботі конференції взяли участь представники влади, бізнесу, науковці, представники громадських організацій та студенти.
Основні питання, розглянуті на конференції: реформа системи технічного регулювання для непродовольчих товарів і внесок ЄС, наслідки Угоди про асоціацію та ACAA для системи регулювання непродовольчих товарів України, публікація Європейської Комісії «Блакитна настанова» із впровадження правил Європейського Союзу щодо продукції», реформи та бачення майбутнього.
З вітальним словом до учасників конференції виступив ректор Київського національного торговельно-економічного університету Мазаракі Анатолій Антонович, відзначивши, що в університеті приділяється велика увага питанням реформування та впровадження основ технічного регулювання згідно правил ЄС. Про це свідчать запроваджені в університеті спеціальності: «Експертиза товарів та послуг» і «Управління безпечністю та якістю товарів». Також нещодавно у видавництві КНТЕУ вийшов друком підручник «Основи технічного регулювання». Анатолій Антонович висловив сподівання, що сьогоднішня конференція додасть нового імпульсу в діяльності університету.
Керівник програм співробітництва Представництва ЄС в Україні Беренд Де Гроот, вітаючи учасників, наголосив на тому, що «Блакитна настанова» і реформа технічного регулювання відкриє європейський ринок для українських товарів, зробить їх конкурентоспроможними.
Директор Департаменту технічного регулювання та метрології Міністерства економічного розвитку та торгівлі України Віткін Леонід Михайлович у своїй промові доповів про стан реалізації стратегії розвитку технічного регулювання. Пан Віткін відзначив, що сьогодні у сфері технічного регулювання відбуваються значні позитивні зміни, які передбачають усунення технічних бар’єрів, модернізацію економіки, покращення стандартів торгівлі та вагомо полегшать українську зовнішню торгівлю. В цьому напрямку зроблено багато прогресивних кроків, але є ще великий потенціал для покращення, і «Блакитна настанова» є корисним посібником для усіх небайдужих, хто бере участь у модернізації системи технічного регулювання. «Завдяки «Блакитній настанові», нам вдалося сформувати нове базове законодавство: закони про стандартизацію, метрологію та технічну відповідність європейським стандартам. Такі кроки допоможуть нам зробити ведення бізнесу прозорим і зрозумілим для виробників і поліпшити інвестиційний клімат в Україні», – зазначив Леонід Михайлович.
Керівник проекту «Додаткові заходи щодо виконання Програми підтримки галузевої політики «Сприяння взаємній торгівлі шляхом усунення технічних бар’єрів у торгівлі між Україною та ЄС» Стефанос Іоакімідіс зазначив, що «Блакитна настанова» - це важливе джерело інформації щодо технічної регуляції непродовольчих товарів. Спільно з Міністерством економічного розвитку і торгівлі вже розробляється нова законодавча база для впровадження реформ. Також проект передбачає ще одну далекосяжну ціль – наблизити систему української торгівлі до системи ЄС. Пан Іоакімідіс зазначив: «Колишня плідна співпраця з університетом підштовхнула нас провести конференцію саме тут. Адже всі ці питання так важливі для академічних кіл та студентства. Я переконаний, що молоде покоління фахівців, яке вийде зі стін КНТЕУ, зможе реалізувати наші напрацювання, розвиваючи систему української торгівлі згідно європейських стандартів».
Експерт з юридичних питань проекту «Додаткові заходи щодо виконання Програми підтримки галузевої політики «Сприяння взаємній торгівлі шляхом усунення технічних бар’єрів у торгівлі між Україною та ЄС» Дмитро Луценко розповів про наслідки імплементації Угоди про асоціацію та Угоди про оцінку відповідності та прийнятності промислових товарів для української системи регулювання непродовольчих продуктів. «Угода АСАА укладається в якості протоколу, поширюється поступово на всі види продукції та передбачає, що наші технічні регламенти мають бути ідентичними директивам ЄС», - підкреслив пан Луценко.
Йоахім Ламберт, старший експерт проекту «Додаткові заходи щодо виконання Програми підтримки галузевої політики «Сприяння взаємній торгівлі шляхом усунення технічних бар’єрів у торгівлі між Україною та ЄС», презентував останню редакцію «Блакитної настанови ЄС», що є результатом спільної праці багатьох експертів країн ЄС та її асоційованих членів. Пан Ламберт зауважив: «Цей документ пояснює спільні моменти та різноманітні директиви, прийняті в ЄС, а також нові законодавчі рамки. Це Біблія для тих, хто бажає тісно співпрацювати у ЄС». «Блакитна настанова» розроблялася протягом 30 років. Вона має 125 сторінок та 10 розділів і пан Ламберт детально розповів про кожен.
У своїй заключній доповіді Євангелос Вардакас, колишній керівник Генерального директорату Європейської комісії з підприємництва та промисловості, колишній Генеральний секретар Європейського комітету зі стандартизації, порівнюючи свою діяльність 40 років тому в Греції, коли в економіці країни сталася така ж ситуація, як в Україні зараз, розповів про створення нових директив та реформ.
Під час заходу відбулася прес-конференція, де свої питання учасникам поставили представники ЗМІ, серед яких були: «5 КАНАЛ». «Радіо ЕРА», «Укрінформ», «Аналітична служба новин», «Газета по-українськи» та інші.
Підсумовуючи результати конференції, перший проректор з науково-педагогічної роботи КНТЕУ Притульська Наталія Володимирівна сказала: «Сьогоднішня конференція – це дійсно подія, і ми розуміємо всю її значущість та важливість реформ, які зараз відбуваються. Впевнені, що все, закладене в цих важливих документах, буде реалізовано, в тому числі, і нашими випускниками. Київський національний торговельно-економічний університет дуже зацікавлений у цьому і ми організовуємо навчання так, щоб молоді фахівці, які виходять зі стін нашого закладу, були європейсько налаштованими людьми та провайдерами «Блакитної настанови».