Рекомендації щодо харчування людей в екстремальних умовах
Загальна інформація
алкогольні напої, напої з вмістом кофеїну (кава, чай, енергетичні
напої), “джанкфуд” - їжу-сміття (продукти з високим вмістом
цукрів, жирів, солі, цукру): газовані напої, чіпси, снеки, їжу
“фаст-фуд”, напівфабрикати, смажені страви, продукти гриль тощо. Ця
їжа провокує проблеми з органами травлення та ендокринною системою,
почуття спраги, посилює симптоми стресового стану. Також
рекомендується знизити споживання солі (до 5 г), гострих приправ і
спецій, кондитерських виробів з вмістом транс-жирів (вафлі, печиво
тощо).
Поради по зберіганню харчових продуктів в домашніх умовах
Кожний харчовий продукт має свій термін придатності. Навіть ті, які, здавалося б, можуть зберігатися протягом тривалого терміну – теж псуються. Особливе значення має і те, в яких умовах зберігаються продукти.
Як правильно зберігати крупи, сіль, цукор, спеції та інші продукти, які мають досить значний термін зберігання.
Сіль, цукор, спеції.
Сіль і цукор можуть зберігатися тривалий час, але є одна основна умова – герметичний контейнер і сухе місце, так як вони здатні швидко поглинати воду навіть з повітря та запахи (тому важливо забезпечити ізольованість від продуктів та речей, що мають інтенсивний запах). Спеції потрібно зберігати в спеціальних контейнерах, у сухому і темному місці, якомога далі від плити та радіаторів опалення. Від тепла спеції втрачають свої аромати.
При правильному зберіганні спеції можуть зберігати всі смакові якості до 2-х років. Якщо сіль зволожується, до неї необхідно додати 8-10% картопляного крохмалю.
Макарони та крупи.
Крупи можна зберігати в ємностях з кераміки, скла і навіть пластику. Також – в полотняних мішечках, які попередньо вимочуються в соляному розчині та обробляються ретельно праскою.
Скільки можна зберігати крупи:
Рис до 1,5 років;
Пшоно –4 місяці;
Гречана крупа – 20 місяців;
Манна крупа – 14 місяців;
Геркулес – 5 місяців;
Макарони – 3 роки.
Однак, макаронні вироби повинні зберігатися в сухому місці та в герметичному контейнері. Температура в такому випадку не є особливо важливою.
При тривалому зберіганні важливо постійно переглядати та за потреби перебирати запаси, видаляючи ті, що мають дефекти.
Борошно.
Герметична банка з гумовими прокладками, пластикові контейнери, які забезпечують щільне прилягання кришки або лляні мішечки, попередньо просочені в соляному розчині – ось що підійде для зберігання борошна. Борошно «боїться» сонця, вологи, перепадів температури, до того ж треба не зберігати борошно поряд з пахучими продуктами.
Терміни зберігання борошна:
Пшеничне борошно вищого сорту –до 12 місяців;
Житнє борошно – до 6 місяців;
Цільнозернове борошно – до 3 місяців;
Гречане борошно – до 6 місяців;
Рисове борошно – до 9 місяців.
Чай
Чай необхідно зберігати в герметичній упаковці. Це може бути чайниця, щільно запаяний або закритий (наприклад на прищіпку) фольгований пакет, банка з жерсті, дерева або фарфору з щільно прилеглою кришкою.
Зберігати чай в щільному добре закритому посуді важливо не лише через чутливість чайного листа до сторонніх ароматів, але й у наслідок того, що чай "видихається", стає з часом менш "яскравим" (особливо це стосується зелених і білих сортів чаю). Обмежений доступ кисню зберігає чай свіжим набагато довший час.
Денне світло також є шкідливим для чаю, оскільки під впливом світла хімічні процеси в чайному листі протікають набагато швидше, і він втрачає свої смакові властивості.
Рафінована олія.
Рафінована олія є менш вибагливою, вона не вимагає низьких температур і довше зберігається, а ніж нерафінована.Не варто залишати олію в теплі – біля плити або на сонці. Рафіновану олію можна зберігати у виробничій упаковці або скляній тарі. Для зберігання підійдуть полиці комори, антресолі, балкон. Однак не залишайте продукт на морозі – заморожувати олію не рекомендується. Зберігати рафіновану олію можна до 9-10 місяців.
Яйця.
Оптимальним є зберігання харчових курячих яєць в холодильнику при температурі 0 до +8 ºС. В таких умовах яйця можна зберігати до 60 днів; охолоджені яйця (які зберігалися в холодильнику при температурі від -2 до 0 ºС ) – не більше ніж 90 діб. Ніколи не мийте яйця, якщо ви плануєте зберігати їх певний час. Захисна плівка на яєчній шкаралупі захищає яйце від потрапляння бактерій всередину. Покладіть їх у холодильник у фабричному пакованні, окремо від інших продуктів. Та обов’язково мийте яйця теплою водою перед самим використанням.
М'ясо свіже.
М'ясо охолоджене необхідно зберігати при температурі близько 0 - +4ºС до 12 діб в холодильнику, а за відсутністю такої можливості в інших прохолодних місцях (у холодну пору року - підсобне приміщення, комора, балкон тощо). Небажано зберігати м'ясо в закритому поліетиленовому пакеті, краще помістити продукт в харчовий контейнер, неметалічний посуд з кришкою, крафт-папір.
М'ясо заморожене доцільно зберігати при низьких температурах ( від мінус 12-18 ºС) від 3-х місяців і довше залежно від температури заморожування.
Цілі тушки птиці можна зберігати до року, великі шматки свинини, яловичини можна зберігати від 6 місяців до року. Термічно оброблене м'ясо може зберігати свої властивості протягом 2-4 місяців, заморожені субпродукти (печінка, серце, нирки) - 3-4 місяці.
Перед заморожуванням мити м'ясо непотрібно, бо це суттєво зменшує його термін придатності. Перед тим, як помістити м'ясо до морозильної камери, необхідно декілька годин потримати його у холодильнику. Великий шматок краще розділити на порційні куски, що забезпечує зручність зберігання і приготування.
М'ясо перед закладанням на зберігання мити не рекомендується, лише перед безпосереднім приготуванням.
Безпечність харчування
Щоб уникнути небезпечних захворювань, що зумовлені вживанням харчових продуктів, необхідно дотримуватись наступних правил.
- Купуючи харчові продукти,звертайте увагу на термін придатності товару, умови його зберігання йна те, чи не ушкоджене його упакування. Не вживайте продукти після закінчення терміну їхньої придатності.
- Підтримуйте особисту гігієну та чистоту, щоб запобігти забрудненню харчових продуктів.
- Мийте руки в проточній воді безпосередньо перед споживанням їжі. Овочі, зелень та фрукти також мийте у проточній воді. Тримайте в чистоті поверхні та приладдя для приготування їжі, а також убезпечте приміщення та продукти від комах та тварин.
- Відокремлюйте сиру їжу від готової, і не зберігайте їх поряд – це дозволяє запобігти перехресному забрудненню.
- Ретельно готуйте їжу, забезпечуйте температурну обробку (варіння, тушіння, смаження, запікання тощо) м’яса, птиці, яєць, риби, морепродуктів,щоб знешкодити мікроорганізми.
- Зберігайте їжу за температури, щовказанана маркуванні харчових продуктів. Не зберігайте приготовлену їжу довше рекомендованого періоду споживання у холодильнику.Салати треба використовувати одразу після приготування.
- Використовуйте чисту і безпечну воду і свіжі продукти, щоб уникнути зараження.
Харчова безпечність у польових умовах
- Завжди треба пам’ятати, що їжа може бути як поживною, так і небезпечною для здоров’я й життя, тому важливо уважно ставитися до будь-якого приготування й споживання їжі.
- Консервні банки відкривають перед закладкою у котел. Попередньо їх очищають від змазки, уважно розглядають з метою виявлення цілісності та опускають у гарячу воду на 10-15 хвилин для визначення герметичності. У разі пошкодження упаковки з жерстянок будуть виділятися бульбашки газу – таку продукцію споживати неможна, так як навіть після термічної обробки вона може бути смертельно небезпечною!
- Заморожене м’ясо попередньо не розморожують,
а розрубують на шматки по 1,5-2
кг, які після очищення та обмивання відразу
закладають у котел.
Консерви з банок, що мають порушену герметичність, бомбаж, неприємний запах вживати заборонено. Перед вживанням вміст м’ясних (рибних) консервів проварюють у котлах не менше 20 хвилин з моменту закипання. - З метою максимального збереження якості та безпечності харчової
продукції у польових умовах морожені картоплю та інші
овочі чистять і миють без відтаювання і закладають у кип’ячу
в котлі воду або бульйон, що дозволяє зберегти смакові властивості
страв.
Заморожений хліб можна відновити до стану свіжого у духових шафах польових кухонь або у добре натоплених наметах чи інших приміщеннях. З цією метою його треба розкладати не більше ніж у два ряди на чистих дошках (столах) або на простирадлах. Температура готової їжі під час вживання має бути не нижчою: перших страв - 75 °С, других страв - 65°С, третіх страв - 80°С. - У польових умовах за відсутності можливості дотримання санітарних правил забороняється приготування холодних закусок (салати, вінегрети тощо), страв із рублених м’яса та риби, котлетної маси, фаршу, майонезу тощо.