Еволюція покриттів: сучасні тренди
Загальна інформація
Професор кафедри товарознавства та митної справи Тарас КАРАВАЄВ представив Державний торговельно-економічний університет на Європейському технічному конгресі у сфері лакофарбових матеріалів і покриттів – European Technical Coatings Congress 2024 (Конгрес ETCC2024), який відбувся 23–25 вересня 2024 року у Папському палаці м. Авіньйон (Франція). Девіз Конгресу – Еволюція покриттів. Організатори Конгресу: Асоціація французьких технічних спеціалістів у сфері лаків, фарб і друкарських чорнил (AFTPVA) та Федерація асоціацій технічних спеціалістів лакофарбової промисловості європейських країн (FATIPEC).
Загалом у Конгресі ETCC2024 взяли участь більше ніж 280 учасників із понад 25 країн світу. Найбільш численними були делегації з Франції – 45; Бельгії – 10; Нідерландів – 10; Польщі – 6; Німеччини, Італії, Чехії, Австралії, США та інших країн.
Робота Конгресу ETCC2024 була зосереджена на таких головних напрямах:
- Досягнення в галузі фарб і покриттів, клеїв, будівельних матеріалів, друкарських фарб і супутніх товарів.
- Досягнення науки у сфері фарб, клеїв, друкарських фарб і аналогічної продукції.
- Колоранти і пігменти.
- Рецептури.
- Захист від корозії.
- Рішення щодо продуктів на біологічній основі.
- Сталий розвиток.
- Циркулярна економіка.
- Карбоновий слід і декарбонізація.
- Оцінювання життєвого циклу.
- Досягнення в обробленні та виробництві.
- Деревина як субстрат.
- Вимірювання і тестування.
Перед учасниками Конгресу проф. Т. Караваєв виступив з доповіддю на тему «Застосування біополімерів у розробленні зелених фарб і покриттів», за результатами спільних з аспірантом М. Домашевським досліджень. Узяв участь в обговоренні доповідей інших учасників Конгресу, які вирізнялися високим науково-дослідним та практичним рівнем. Дослідження проведено із застосуванням сучасної приладної бази. Значну кількість доповідей презентували молоді науковці та аспіранти, які виконують роботи на замовлення комерційних компаній та великих транснаціональних корпорацій Akzo Nobel, PPG, BASF та інших. Заслуговує на увагу досвід співпраці між університетами та представниками бізнесу щодо проведення наукових досліджень, їх випробування та подальшого промислового застосування.
Під час конгресу загалом було презентовано і заслухано понад 100 усних доповідей, які відбувалися упродовж трьох паралельних сесій. Проф. Т. Караваєв мав за честь працювати у складі авторитетного журі з оцінювання рівня доповідей під час Конгресу за встановленими критеріями. За результатами роботи журі визначено трі найкращі доповіді, які, за традицією FATIPEC, дістали грошові премії в розмірі 1000 євро кожна в таких номінаціях:
- Найкраща презентація Конгресу.
- Найкраща доповідь, яку презентував молодий науковець (віком до 35 років).
- Найбільш ґрунтовні дослідження у сфері захисту навколишнього середовища.
26 вересня 2024 як делегат від України взяв участь у роботі Ради FATIPEC, до якої входять 14 представників з країн, національні асоціації яких є членами цієї організації. У раді FATIPEC представляв Асоціацію українських виробників лакофарбової промисловості. Перед учасниками ради виступив з короткою доповіддю на тему «Проблеми лакофарбової промисловості України в умовах війни». Також заслухали звіт президента FATIPEC Міхала Хільта (Michael Hilt), затвердили баланс витрат і доходів організації за 2023–2024 рр. Обговорили проблемні питання та головні напрями діяльності FATIPEC на найближчі роки. Ухвалено рішення про проведення наступного конгресу ETCC2026 у Греції (попередньо у м. Салоніки).
Нові контакти з представниками закордонних університетів, організацій та компаній, а також отриману інформацію щодо сучасних наукових досліджень у сфері технології лакофарбових матеріалів і покриттів, товарознавства і суміжних наук буде використано у підготовці наукових публікацій, тематики науково-дослідної роботи, грантових проєктів.
Професор кафедри товарознавства та митної
справи
Тарас КАРАВАЄВ