Програма авторизованого економічного оператора ЄС: імплементація в Україні. Успішно проведено Восьмий модуль
Загальна інформація
Восьмий модуль проєкту «Програма авторизованого економічного оператора ЄС: імплементація в Україні» (EUAEOUA) у межах реалізації програми Еразмус+ напряму Жан Моне успішно відбувся 28 квітня–02 травня 2025 року в Державному торговельно-економічному університеті.
Цей модуль, в якому взяли участь понад 70 слухачів, став завершальним у рамках реалізації проєкту EUAEOUA. Серед них 10 державних службовців (Офіс Президента України, Апарат Верховної Ради України, Міністерство фінансів України, Київська міська державна адміністрація, центральний апарат та митниці Держмитслужби), 11 представників бізнесу (виробничі, логістичні, митно-посередницькі та інші компанії), майбутні посадові особи митниць, митні брокери, представники громадських організацій, а також науковці та викладачі, студенти різних освітніх ступенів, спеціальностей та освітніх програм ДТЕУ та інших ЗВО України. Загалом за час реалізації проєкту EUAEOUA у модулях взяли участь майже 500 слухачів.
Актуальність цього модуля додатково зумовлена дуже важливими законодавчими змінами у сфері АЕО в Україні, які набули чинності 19 квітня 2025 року та проаналізовані виконавцями проєкту під час лекцій-дискусій. А саме це Закон України від 22.08.2024 № 3926-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо імплементації деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу», на виконання якого Кабінетом Міністрів ухвалено Постанову від 15.04.2025 № 454, якою внесено зміни до Постанови КМУ від 27.09.2022 № 1092 «Деякі питання реалізації положень Митного кодексу України щодо надання авторизацій».
Виконавці Проєкту (професор Тарас Караваєв, професор Ганна Дугінець, доцент Оксана Золотарьова) провели 40 год наукових семінарів, присвячених висвітленню таких основних питань функціонування АЕО, як-от:
- програма АЕО: досвід країн ЄС та світу;
- зміни до МКУ та підзаконних НД щодо авторизацій в Україні;
- типи авторизації АЕО: критерії, спрощення та переваги;
- підготовка підприємства для отримання авторизації АЕО. Заповнення анкети самооцінки;
- перевірка митними органами відповідності підприємств критеріям АЕО;
- проблеми та перспективи імплементації програми АЕО в Україні та інші.
Окрему вдячність висловлюємо Юлії КЛОПОТЮК – керівниці митно-брокерського відділу ТОВ «ЗАММЛЕР Україна», яка поділилася з учасниками модуля досвідом і проблемними питаннями отримання авторизацій. Варто наголосити, що ТОВ «ЗАММЛЕР Україна» є одним із трьох підприємств України, яке отримало одночасно авторизацію обох типів: АЕО-С (про надання права на застосування спрощень) та АЕО-Б (про підтвердження безпеки та надійності).
Під час проведення модуля виникали дискусії з учасниками, що підтвердило актуальність тематики Проєкту і зацікавленість слухачів у обговоренні питань щодо розвитку програми АЕО в Україні.
У Восьмому модулі спікери оновили статистичні дані щодо кількості підприємств, які отримали статус АЕО в Україні, додали практичні матеріали, актуалізували зміст з урахуванням нещодавніх змін у національному законодавстві, проблемних питань у цій сфері.
Проведення модуля стало ще одним кроком до імплементації Програми АЕО в Україні, зважаючи на досвід країн ЄС та світу, прикладом дієвого співробітництва у трикутнику «університет – митниця – бізнес».
Дякуємо всім за участь у Восьмому модулі EUAEOUA, за плідну і конструктивну дискусію та позитивні відгуки!
Усіх зацікавлених у проблематиці та дотичних до програми АЕО в ЄС та Україні запрошуємо до участі у круглому столі «Авторизований економічний оператор: європейський досвід та реалії України», який відбудеться 28 травня 2025 року в ДТЕУ.
Стежте за нашими анонсами на сторінці проєкту EUAEOUA на сайті ДТЕУ за посиланням.
Тарас
Караваєв,
професор кафедри товарознавства та митної справи,
координатор проєкту EUAEOUA
