logo
ДЕРЖАВНИЙ ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ / КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ДЕРЖАВНИЙ ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ / КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
logo
ДЕРЖАВНИЙ ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ / КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
img

З Днем юриста України

Загальна інформація

Шановні колеги!
Вітаємо вас із професійним святом - Днем юриста України.
Велика честь і величезна відповідальність - бути юристом. Адже забезпечення прав та свобод кожного громадянина, розбудова правового суспільства залежать саме від вас – людей Закону.
Щиро бажаю вам професійних успіхів, міцного здоров'я, благополуччя та удачі!


В суперечках завжди праві,
Знають добре римське право.
Серце чуйне. Руки чисті.
Всіх зі святом Вас, юристи!


Щорічно, 8 жовтня, відзначається професійне свято українських правників, засноване указом Президента України від 16 вересня 1997 року № 1022/97 “Про День юриста”.

      Історичні витоки цієї святкової дати криються в сивій давнині. Згідно з наявними історичними джерелами, саме у жовтні 1016 року відбулась битва між Ярославом Мудрим та Святополком, після якої князь Ярослав уклав перший на території Київської Русі правовий кодифікований акт, давши наказ сучасникам:  «По сій грамоті живіте, як написав вам, так і держіте».

    Цей документ увійшов в історію під назвою «Правда Ярослава». Первинно він складався з 18 статей, які передбачали покарання за вбивство, каліцтво, псування майна та інші правопорушення. Пізніше до нього були включені також норми процесуального, цивільного, трудового та податкового права. Стараннями нащадків князя (в т.ч. Володимира Мономаха), Правда Ярослава трансформувалася в один з найбільш відомих і знакових зразків середньовічного права – Руську Правду.

      Що ж стосується числа «8», то його дослідники визначили умовно, шляхом складання всіх цифр у році створення «Правди Ярослава».  Такий метод є загальноприйнятим у випадках, коли точну дату події встановити неможливо.


     В Україні існують свята різних юридичних професій:

  • Міжнародний день працівника митної служби (26 січня);
  • День Служби безпеки України (25 березня);
  • День митної служби України (25 червня);
  • День судового експерта (4 липня);
  • День податкової служби України (30 жовтня);
  • День працівників прокуратури (1 грудня);
  • День працівників суду (15 грудня);
  • День адвокатури (19 грудня);
  • День працівників міліції (20 грудня). 

     Однак, саме День юриста є святом, яке об’єднує всіх юристів України, незалежно від сфери та напряму діяльності. Це – свято корпоративної єдності. Це спільне свято для тисяч людей, чия професійна діяльність пов’язана з творенням, реалізацією та захистом права. Це свято кожного, хто обрав своєю життєвою місією служіння ідеалам права, законності та справедливості.


Право не може існувати без правознавців, котрі щоденно вдосконалюють його 

(Юстиніан Великий 483-565 –
імператор Візантії, реформатор,
ініціатор масштабної кодифікації давньоримського права)

Проголошувати право, вчити йому, розвіювати сумніви та підтримувати державу –
ось вища місія правознавця

(Ульріх Цазій 1461-1535 –
видатний германський юрист-правознавець)
 

Істинна велич юридичного братства полягає у незгасній відданості пошукам усього, 
що є справедливим, захисту всього, що є законним

 (Жюль Фавр 1809-1880 -
французький юрист, політичний діяч)

Закони марно існують для тих, хто не має мужності їх захищати. І першим,
хто повинен служити взірцем такої мужності, є юрист

(Томас Маколей 1800-1859 –
британський історик, державний діяч)

 

Набуття майстерності у здійсненні правосуддя – це найвища школа справедливості

(Рудольф фон Ієрінг 1818-1892, німецький правознавець,
основоположник соціологічної теорії права)

На світі небагато справді майстерних юристів. Знайти такого –
все одно, що знайти коштовний діамант. І якщо знайшов його – вважай, що знайшов ключ до успіху

(Джо Джемейл 1925 р.н., американський юрист,
доктор юридичних наук, найбагатший адвокат світу,
статки якого за версією журналу “
Forbes” оцінюються в 1,5 млрд доларів)


Розвиток юридичної освіти в Україні

     В Україні на академічному рівні правознавство викладається, починаючи з кінця ХVІІІ ст. Восени 1784 року на базі Львівського університету (нині – національний Львівський університет ім. Івана Франка) було створено юридичний факультет, котрий одразу ж став провідним факультетом цього закладу. У листопаді 1804 р. був заснований Харківський імператорський університет (сьогодні – Національний університет “Юридична академія ім. Ярослава Мудрого”), в структурі якого функціонувало відділення моральних та політичних наук, згодом перейменоване на юридичний факультет. 1835 року юридичний факультет відкрито в Імператорському університеті святого Володимира (зараз – Київський національний університет ім. Тараса Шевченка), а  1865 року – в Імператорському Новоросійському університеті (сучасна назва – Національний університет “Одеська юридична академія”).

     З плином часу кількість юридичних закладів освіти в Україні постійно зростала. Особливого розмаху цей процес набув з проголошенням державної незалежності. Якщо в 1991-1993 року підготовкою правників займались 20 навчальних закладів, то в 1995 році – 96, у 2000 – 163, у 2003 – 189, а в 2014 –268.

     Щороку вітчизняні ВНЗ випускають близько 33 тисяч фахівців юридичного профілю. На перший погляд, така кількість може здаватись вражаючою. Однак, насправді, вона не відповідає об’єктивній потребі суспільства.

      Якщо в США на 1 тисячу населення припадають 34 юристи-практики, в Німеччині – 17, в Японії – 14, то в Україні – лише 3. За цим показником Україна посідає одне з останніх місць у Європі.

    Викладене свідчить, що в осяжному майбутньому професія юриста лишатиметься однією з найбільш затребуваних, перспективних і престижних на вітчизняному ринку праці.


     Підготовка юристів в КНТЕУ здійснюється, починаючи з 1994 року. За цей час зі стін Університету вийшли понад 1,7 тис. правознавців: 847 бакалаврів, 260 спеціалістів, 625 магістрів.

      Сьогодні випускники КНТЕУ користуються великим попитом на ринку праці та юридичних послуг. За загальним визнанням, вони мають  високий рівень теоретичних знань і практичної підготовки, який дає змогу успішно вирішувати найскладніші та найвідповідальніші завдання в юридичні сфері.

     Невипадково юристи, які пройшли навчання в КНТЕУ, займають провідні посади в потужних фінансових установах, державних і недержавних підприємствах, органах публічної влади (Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, Національний Банк України, Вищий господарський суд України, Міністерство доходів і зборів України, Міністерство юстиції України, Міністерство внутрішніх справ України, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування).

     Вихованці КНТЕУ перебувають на провідних ролях в найвідоміших юридичних фірмах країни: «Астерс», «Коннов і Созановський», «Arzinger», «Cai & Lenard» та інших. Сфера їх професійної діяльності охоплює юридичне представництво, правовий консалтинг, корпоративне управління, захист інтелектуальної власності, судову та арбітражну практику.

     Кращі випускники часто знаходять себе в науковій та викладацькій діяльності. Серед них – кандидати юридичних наук, доценти, викладачі юридичних навчальних закладів. Сьогодні навчання нових поколінь юристів у КНТЕУ забезепчують вихованці Університету: кандидат юридичних наук, доцент Бакалінська Ольга Олегівна, кандидат юридичних наук, доцент Мельничук Максим Володимирович, кандидат юридичних наук, доцент Регурецька Олександра Вадимівна, кандидат юридичних наук, старший викладач Букатова Діана Миколаївна, старший викладач Дорош Олена Михайлівна,  асистент Погарченко Тетяна Віталіївна.

     Сучасна юридична освіта в КНТЕУ ґрунтується на засадах професіоналізму, поваги до традицій та постійного розвитку особистості. “Працюємо для нинішнього та майбутнього поколінь” – ось головна місія Університету, яка втілюється в підготовці генерацій юристів, готових до викликів практики, спроможних дати надійний правовий захист, здатних будувати майбутнє національного права та вітчизняної юриспруденції.

    Випусковими кафедрами КНТЕУ за спеціальністю «Правознавство» є кафедра комерційного права та кафедра правознавства,    які здійснюють  підготовку фахівців з комерційного права, фінансового права та правового регулювання безпеки підприємницької діяльності.

    До складу випускових кафедр входять 6 докторів наукпрофесорів3 кандидати наук, професори27 кандидатів наук, доцентів та 7 кандидатів наук, які на високому професійному рівні забезпечують викладання юридичних дисциплін та здійснення науково-правових досліджень. Провідні фахівці кафедр є    членами   наукових і вчених рад ВНЗ України, а також спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських та докторських дисертацій.

      Кафедрами комерційного права та правознавства виконуються 7 науково-дослідних робіт, тематика яких тісно пов’язана з державним концепціями, програмами та планами розвитку.

     Результати кафедральних досліджень знайшли відображення в 680 наукових та навчально-методичних працях (з них 12 монографій, 7 підручників, 52 навчальних посібники, 274 наукові статті у вітчизняних та зарубіжних виданнях). Важливим напрямком кафедральної роботи є керівництво підготовкою аспірантів. На сьогодні в аспірантурі КНТЕУ за юридичним напрямом підготовки навчаються 9 осіб.  

     Працівники випускових кафедр беруть активну участь у роботі науково-практичних конференцій, семінарів, “круглих столів” в Україні та за кордоном. За останні п’ять років ними зроблено 300 доповідей на міжнародних, загальнодержавних  та вузівських конференціях.

     Випусковими кафедрами проводиться цілеспрямована організаційно-методична робота щодо впровадження інновацій у навчальний процес з метою забезпечення високої якості теоретичного навчання та практичної підготовки студентів.

08.10.2015
adv
остання редакція 08.10.2015
adv