Відкрита лекція на тему: «Експертиза та оцінка культурних цінностей в судовій практиці. Відшкодування збитків пов'язаних з війною»
Загальна інформація
Відкрита лекція «Експертиза та оцінка культурних цінностей в судовій практиці. Відшкодування збитків пов'язаних з війною», організована кафедрою товарознавства та митної справи факультету торгівлі та маркетингу, відбулась 15 листопада 2022 року.
Спікер – Геннадій Пампуха, президент Міжнародної неприбуткової асоціації «Європейська арбітражна палата» (м. Брюссель, Бельгія), засновник Незалежного інституту судових експертиз (Київ, Україна).
Як оцінювати збитки, завдані бойовими діями? Все в руках судових експертів і ось чому:
- Оцінка шкоди має проводитися міжнародними комісіями, на чолі та у складі яких будуть українські судові експерти. Законодавство України має тільки одну підставу до залучення іноземних експертів - міжнародні угоди про співпрацю і допомогу.
- Алгоритм проведення таких експертиз. Методики й законодавство - узгоджуються з експертами.
Пампуха Г. Г. разом із професором кафедри товарознавства та митної справи Індутним В. В., досліджуючи картини зі спадщини Марії Примаченко (українська народна художниця в жанрі «наївного мистецтва», народна художниця України, авторка понад 800 картин), відпрацювали певний алгоритм проведення подібних експертиз.
- Маркування об'єкта (після проведення експертизи на автентичність);
- Візуалізація об'єкта (після проведення експертизи та маркування, об'єкт може бути направлено на виставку, описано, оцінено);
- Автентична сертифікація об'єкта;
- Оформлення та видача паспорта або експертного висновку на об'єкт експертизи.
Окремим питанням, озвученим лектором, було питання виплат репарацій Україні. Саме на основі репарацій, а також міжнародних грантів будуть проведені експертизи оцінки збитків пов'язаних з війною. Всі експерти (державні та недержавні) мають бути залучені до таких експертиз. Такими експертами лектор вбачає товарознавців, мистецтвознавців, економістів. А створення комісій з оцінки збитків — основним завданням як для експертів, так і для держави в цілому. Після проведення робіт будуть отримані висновки, що максимально зможуть оцінити завдану росією шкоду та українські адвокати матимуть змогу ініціювати роботу по відшкодуванню. Тож питання репарацій буде підняте знову і знову.
Учасниками обговорення стали здобувачі освітнього ступеня «бакалавр», аспіранти, а також викладачі кафедр товарознавства та митної справи та товарознавства, управління безпечністю та якістю.
Щиро вдячні Геннадію Пампусі за змістовну цікаву лекцію, корисну професійну зустріч і сподіваємося на подальшу результативну співпрацю!