logo
ДЕРЖАВНИЙ ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ / КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ДЕРЖАВНИЙ ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ / КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
logo
ДЕРЖАВНИЙ ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ / КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
img

ЕКОЛОГІЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ТА ОРГАНІЗАЦІЯ «ЗЕЛЕНОГО ОФІСУ» — НАШЕ МАЙБУТНЄ!

ЕКО ДТЕУ

Інтенсивний розвиток технологій, збільшення кількості населення та неефективне використання природних ресурсів ставлять під загрозу подальший розвиток людства. Якщо організації не зрозуміють необхідність ефективного використання ресурсів, це призведе у майбутньому до обмеження у користуванні чи, навіть, істотного погіршення якості ресурсів.

Розвиток альтернативних джерел енергетики, виробництва екологічно дружніх товарів та послуг набуває обертів. Однак можна не лише виробляти менш шкідливі для довкілля продукти, а й зробити функціонування компанії менш ресурсозатратним. Зелений офіс покликаний забезпечити ефективне функціонування організації та мінімізувати шкоду для природи.

Зелений офіс (ЗО) – це концепція управління організацією, яка має на меті зменшити негативний вплив діяльності компанії на навколишнє середовище та сприяти раціональному використанню ресурсів. Компанії, які реалізують свою діяльність відповідно до рекомендацій зеленого офісу, раціональніше використовують ресурси та енергію, зменшують кількість відходів при роботі в офісних приміщеннях та покращують свою репутацію в очах споживачів, клієнтів та партнерів.

Тенденція екологізації офісних приміщень стрімко набуває популярності поширення в усьому світі та в Україні. Київський національний торговельно-економічний університет підхопив «зелену хвилю» і активно впроваджуэ дружні до навколишнього середовища заходи.

У рамках Європейських днів торгівлі у КНТЕУ ЕкоКлуб провів внутрішній екологічний аудит.

В процесі проведення дослідження ЕкоКлубом були  поставлені наступні завдання:

– дослідити та проаналізувати ситуацію із впровадженням принципів зеленого офісу в КНТЕУ станом на листопад 2014 року;

– порівняти та зіставити досвід відповідального ставлення до навколишнього середовища компаній, які вже задекларували впровадження концепції зеленого офісу;

– визначити негативні сторони у робочому процесі, які ще не відповідають стандартам «Зеленого офісу»;

– надати рекомендації.

Дослідження «Зелений офіс» складалося з двох основних етапів:

  1. проведення анкетного опитування, що дало можливість зробити кількісний та якісний аналіз існуючого досвіду ЗО;
  2. проведення глибинних інтерв'ю, що дозволило отримати більш повну інформацію щодо такого досвіду.

Кількісна інформація була отримана в ході стандартизованого опитування методом заочного анкетування. Анкета складалася з двох частин, що об'єднували 12 питань за наступними напрямками:

  1. Питання, присвячені повторному використанню та переробці матеріалів, збереженню електроенергії та ресурсів, зменшенню вуглецевого сліду компанії.
  2. Питання про ефективність екологічної політики в університеті , роль топ менеджменту в процесі впровадження екологічно дружніх програм, інформування персоналу щодо дій,орієнтованих на зменшення негативного впливу на довкілля, та їх економічний зиск.

Анкета складалася із закритих та відкритих запитань. ЕкоКлубом досліджувалися навчальні та господарські приміщення, всі корпуси та гуртожитки. Необхідно зазначити, що результати напівструктурованого глибинного експертного опитування не є репрезентативними. Тим не менше, цей метод дозволив встановити більшу кількість деталей та особливостей впровадження принципів зеленого офісу.

Результати, отримані в ході дослідження, показали, що тематика зеленого офісу не є новою для студентів та працівників КНТЕУ. Так на запитання «Чи знаєте про екологічну політику КНРТЕУ та Еко Клуб?» відповіді респондентів розподілилися наступним чином:

Завдяки присутності в інформаційному полі досить значного обсягу інформації про необхідність відповідального ставлення до навколишнього середовища, опитувані добре поінформовані про необхідність заощаджувати ресурси та знають про користь вторинної переробки. Практично будь яка компанія, що публічно декларує свою соціальну відповідальність, намагається в тому чи тому вигляді втілювати деякі елементи зеленого офісу в своїй діяльності. Здебільшого це стосується саме заощадження ресурсів: економії паперу, води, світла – прості, але вдалі приклади ощадливого ставлення до ресурсів.

Також можемо оприлюднити деякі результати, які були отримані у ході внутрішнього еко аудиту КНТЕУ:

Незалежно від рівня інтегрованості принципів зеленого офісу в університеті, для більшості опитаних представників було важко відповісти на запитання про економічний фактор, пов'язаний із впровадженням дружніх до навколишнього середовища заходів.

Можемо зробити наступні висновки з проведеного внутрішнього екоаудиту:

- КНТЕУ є прикладом компанії, яка практикує економне використання паперу шляхом залучення інноваційних інформаційних систем. Крім того, програма зеленого офісу КНТЕУ включає енергозбереження та зменшення вуглецевого сліду підприємства.

- Задля зменшення паперового документообігу в компанії також впроваджені електронні сховища документів (електронний архів), які працюють на інформаційних платформах. Використання університетом програмного забезпечення, яке дозволяє опитувати працівників в електронному режимі, також покликано зменшити кількість використаного паперу.

- КНТЕУ  використовує відео конференції замість частих подорожей, що дозволяє поліпшити взаємодію з представництвами в регіонах, скоротити кількість відряджень, зекономити кошти та зменшити вуглецевий слід компанії.

- Заходи зеленого офісу університету реалізовуються на етапі закупівель. Так, поряд із придбанням програмного забезпечення для управління процесами, при закупівлі надається перевага техніці з найвищим із наявних на ринку можливим класом енергоефективності. Показовою є також політика університету щодо закупівлі. КНТЕУ при закупівлі звертає увагу на екологічне маркування, сертифікацію підрядника за стандартами ISO 14000, а також на те, чи є в підприємстві підрядника відділ з охорони навколишнього середовища та єдина екологічна політика.

- КНТЕУ проводиться інформування всіх працівників про принципи зеленого офісу за допомогою сайту університету та екологічних заходів.

- Енергозбереження в університеті проводиться шляхом дотримання екологічно дружнього підходу до політики закупівель та роз'яснювальної роботи з персоналом. Так, всі офісні приміщення КНТЕУ обладнані сучасними системами кондиціонування повітря, які налаштовані на автоматичне вимкнення після закінчення робочого дня, батареї обладнані терморегуляторами. В розрізі роз'яснювальної роботи, співробітники та студенти університетупоінформовані про важливість переводити техніку в «сплячий режим» та не залишати її увімкненою без потреби, регулярні повідомлення з цього приводу здійснює управління з роботи із персоналом шляхом електронних розсилок.

Отже, КНТЕУ є прикладом закладу, який реалізовує принципи зеленого офісу одночасно із оптимізацією бізнес процесів шляхом використання інформаційних технологій, які зменшують використання матеріальних ресурсів. А саме: всі програмні рішення, які впроваджуються в компанії, направлені на переведення документообігу в електронний формат, скорочення витрат паперу, економії електроенергії та запровадження відео конференцій. Ці дружні до довкілля заходи допомагають підвищити продуктивність праці та ефективність внутрішніх процесів університету, які в результаті підвищують її конкурентоздатність та доходність.

Також зважаючи на отримані результати ЕкоКлуб має надати наступні рекомендації:

Папір. Лісові масиви, з яких виробляється папір, - це основний і найбільш непоправний ресурс планети. За даними деяких джерел, споживання паперу в світі щорічно зростає на 35 відсотків, при цьому 45% паперу, яку ми друкуємо і копіюємо, викидається вже наприкінці робочого дня! Також цікаво те, що з одного дерева можна отримати всього лише 15 пачок паперу! Навівши ці та інші факти, ми запропонували співробітникам дії, які дозволять, раціонально і ефективно використовуючи папір, внести вклад у збереження лісів. 

Наші дії:

  • перш ніж надрукувати документ, подумайте, чи потрібна вам його паперова версія або достатньо прочитати текст з екрану;
  • перш ніж натиснути на кнопку «Друк», уважно перевірте документ на наявність помилок;
  • перед друком документа отформатируйте його в той вид (поставте потрібні параметри сторінки, абзаци, поля, розмір шрифту і т.д.), в якому він вам потрібен. Скористайтеся режимом «Попередній перегляд»;
  • аркуші паперу, використані з одного боку, використовуйте як чернеток для друку робочих документів;
  • використовуйте налаштування принтера: двосторонній друк, режим «друк буклета» - 4 сторінки на 1 аркуші;
  • чорно-білі документи друкуйте на чорно-білих принтерах, а кольорові - на кольорових і т.д.

Електроенергія. Усвідомлюючи реальну нестачу енергоресурсів, людство витрачає величезні суми на дослідження можливостей створення альтернативних видів енергії: сонячні батареї, біопаливо, вітряні млини та ін. Щорічно в останню суботу березня кілька сотень мільйонів осіб і компаній беруть участь у всесвітній акції «Година Землі». Вимикаючи світло на одну годину, вони проявляють причетність до того, щоб економити електроенергію на планеті.

Щоб знизити кількість споживаної енергії в офісі й будинку, ми запропонували співробітникам наступні дії:

  • ідучи з офісу, важливо вимикати не тільки комп'ютер, але і пілот. Ця дія дозволить нам зберегти побутову техніку в безпеці при різкій зміні напруги в мережі;
  • вимикайте з розеток зарядні пристрої. Вони продовжують споживати енергію, якщо навіть ваші прилади вже зарядилися або відключені від зарядних пристроїв;
  • ідучи з офісу, вимикайте світло в кабінетах;
  • після завершення зустрічей вимикайте світло в переговорних кімнатах і т.д.

Вода. Обсяги прісної води на планеті швидко скорочуються. При цьому Земля містить всього 2,5 відсотка прісної води, і більша її частина перебуває в замерзлому стані. Через глобальне потепління прісна вода змішується з солоною водою морів і океанів, тим самим залишаючи все менше ресурсів питної води. Цей напрямок більшою мірою підходить для реалізації будинку, але в офісі також можна внести вклад у збереження прісної води. Яким чином?

  • Перш за все, вимикаючи кран - щільно закручуючи вентиль;
  • вимикайте кран, коли не використовуєте воду (наприклад, при намилюванні рук і т.д.)

Пластиковий посуд. За статистикою, на місяць в офісі з 100 чоловік викидається близько 80 кг одноразового пластикового посуду і поліетиленових пакетів. Вони відправляються на звалище, де або спалюються, виділяючи отруйні гази, або залишаються на поверхні землі протягом кількох сотень років. Крім того, фахівці стверджують, що пластикові стаканчики для гарячого чаю та кави шкідливі для здоров'я, а вторинне використання пляшок з-під води взагалі заборонено, тому вони розраховані лише на одноразове користування.

Які можуть бути наші дії для скорочення споживання пластикового посуду і поліетиленових пакетів, а значить збереження чистоти на планеті? Ми запропонували наступне:

  • для чаю, кави і води краще використовувати свою улюблену скляну, порцелянову або будь-яку іншу багаторазову чашку;
  • при замовленні продукції просити не обгортати їх в поліетилен або не упаковувати взагалі;

На закінчення, хочемо звернути увагу читача на те, що ми живемо у цікавий період, бо можемо спостерігати поступове перетворення концепції зеленого офісу з екзотичного для приватного сектору в Україні поняття у щоденну практику. Залишається сподіватись, що це призведе до зміни традиційно безгосподарного і недбайливого ставлення до багатств і красот природи на турботу про її стан заради впевненого майбутнього для нас та наступних поколінь.

Ганна Заревич

16.11.2014
annzo
7177
остання редакція 11.08.2017
annzo